aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ceny pszenicy dołują coraz bardziej

12 czerwca 2023
Ceny pszenicy dołują coraz bardziej

USDA opublikowała miesięczny raport, który zawiera dane dotyczące amerykańskiego i światowego handlu, produkcji, konsumpcji i zapasów, a także analizę zmian wpływających na światowy handel zbożem. Obejmuje pszenicę, ryż i ziarna gruboziarniste (kukurydzę, jęczmień, sorgo, owies i żyto).

Nasza redakcja ppr.pl, skoncentrowała się na danych dotyczących rynku pszenicy, ponieważ światowy handel, podaż, ceny i prognozy dla tego ziarna są niezwykle ważne dla polskiego rynku zbóż, zwłaszcza w perspektywie zbliżających się zbóż.

Niestety, na światowych rynkach, we wszystkich prognozach przewiduje się, że ceny pszenicy nadal będą spadać. Wystarczy zauważyć, że z raportu wynika, że w samych tylko Stanach Zjednoczonych cena ozimej pszenicy twardej czerwonej  (HRW) w ostatnim tylko miesiącu spadła aż o 20 USD/tonę do 353 USD i są nadal pod presją spadkową cen światowych i złagodzeniem suszy na południowych rejonach i równinach USA.

Ziarno pszenicy: światowe rynki i handel

ROK 2023/24
Przewiduje się, że globalna produkcja znacznie wzrośnie, z większymi plonami w Indiach, Rosji, UE i na Ukrainie.

Większe dostawy napędzają wzrost światowego handlu, ponieważ eksport z Rosji, UE, Indii i Ukrainy został skorygowany w górę. Prognozuje się, że import będzie wyższy przy większym popycie z Chin, ponieważ niektóre rozwijające się regiony zostały dotknięte ulewnymi deszczami.
Przewiduje się, że światowa konsumpcja będzie wyższa wraz ze wzrostem zapotrzebowania paszy i częściowe wykorzystanie w Chinach, Rosji i Indiach z nawiązką rekompensuje spadek zużycia żywności, nasion i przemysłu (FSI) w Syrii. Przewiduje się, że średnia cena rolna w USA w sezonie spadnie o 30 centów do 7,70 USD za buszel.

ROK 2022/23
Prognozuje się, że globalna produkcja w tym miesiącu będzie nieco wyższa, z rewizją w górę produkcji w Brazylii.
Prognozuje się również wzrost handlu światowego w związku z silniejszym niż oczekiwano eksportem z Ukrainy.

Prognozuje się, że import będzie wyższy
przy silnym popycie ze strony UE, Chin, Turcji, Arabii Saudyjskiej i Algierii, który równoważy słabszy popyt ze strony Maroka i Indonezji. Przewiduje się, że globalna konsumpcja spadnie z powodu zmniejszonego wykorzystania FSI w Syrii, Nigerii i Indonezji. Średnia sezonowa prognoza cen rolnych w USA pozostaje na poziomie 8,85 USD za buszel.

CENY PSZENICY
Krajowe USA: Od majowego WASDE notowania w USA spadły dla wszystkich klas pszenicy z wyjątkiem miękkiej białej ozimej (SWW), która wzrosła zaledwie o 3 USD/tonę do 287 USD przy stałym popycie. Ceny twardej czerwonej zimy (HRW) spadły o 20 USD/tonę do 353 USD pod presją spadkową cen światowych i pewnym złagodzeniem suszy na południowych równinach.

Ceny Hard Red Spring (HRS) spadły o 17 USD za tonę w porównaniu z zeszłym miesiącem do 340 USD z powodu niskiego popytu i lepszych postępów siewów nowej uprawy. Cena Soft Red Winter (SRW) spadła o 13 USD/tonę do 251 USD, odzwierciedlając korzystną pogodę dla nowych upraw i presję spadkową ze strony międzynarodowych cen.

Rynek Globalny: Większe prognozy produkcji i stosunkowo niezakłócony eksport z Morza Czarnego ogólnie spowodowały spadek światowych cen pszenicy od majowego WASDE. Rosyjskie notowania spadły o 33 USD/tonę z uwagi na obfite dostawy i solidny popyt. Notowania twardej pszenicy ozimej HRW w USA spadły o 20 USD/tonę i cały czs są pod presją spadkową ze strony cen światowych.

Notowania w UE spadły o 14 USD/tonę dzięki dużym dostawom i korzystnym perspektywom nowych upraw, zwłaszcza w Europie Wschodniej.

Notowania kanadyjskie spadły o 10 USD/tonę w związku z optymistycznymi prognozami dotyczącymi produkcji 2023/24.

Australijskie notowania spadły o 4 USD za tonę w przypadku dużych dostaw.

Z kolei jedynie notowania w Argentynie wzrosły o 28 USD/tonę w miarę zmniejszania się dostaw eksportowych.

oprac. e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Obecnie większość upraw kukurydzy w Polsce znajduje się w fazie kwitnienia. To d...

Lidl Polska to największy eksporter dóbr rolno-spożywczych w naszym kraju oraz s...

Wydaje się, że zasady BHP są znane wszystkim pracownikom, jednak liczba wypadków...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę