aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ceny pszenicy dołują coraz bardziej

12 czerwca 2023
Ceny pszenicy dołują coraz bardziej

USDA opublikowała miesięczny raport, który zawiera dane dotyczące amerykańskiego i światowego handlu, produkcji, konsumpcji i zapasów, a także analizę zmian wpływających na światowy handel zbożem. Obejmuje pszenicę, ryż i ziarna gruboziarniste (kukurydzę, jęczmień, sorgo, owies i żyto).

Nasza redakcja ppr.pl, skoncentrowała się na danych dotyczących rynku pszenicy, ponieważ światowy handel, podaż, ceny i prognozy dla tego ziarna są niezwykle ważne dla polskiego rynku zbóż, zwłaszcza w perspektywie zbliżających się zbóż.

Niestety, na światowych rynkach, we wszystkich prognozach przewiduje się, że ceny pszenicy nadal będą spadać. Wystarczy zauważyć, że z raportu wynika, że w samych tylko Stanach Zjednoczonych cena ozimej pszenicy twardej czerwonej  (HRW) w ostatnim tylko miesiącu spadła aż o 20 USD/tonę do 353 USD i są nadal pod presją spadkową cen światowych i złagodzeniem suszy na południowych rejonach i równinach USA.

Ziarno pszenicy: światowe rynki i handel

ROK 2023/24
Przewiduje się, że globalna produkcja znacznie wzrośnie, z większymi plonami w Indiach, Rosji, UE i na Ukrainie.

Większe dostawy napędzają wzrost światowego handlu, ponieważ eksport z Rosji, UE, Indii i Ukrainy został skorygowany w górę. Prognozuje się, że import będzie wyższy przy większym popycie z Chin, ponieważ niektóre rozwijające się regiony zostały dotknięte ulewnymi deszczami.
Przewiduje się, że światowa konsumpcja będzie wyższa wraz ze wzrostem zapotrzebowania paszy i częściowe wykorzystanie w Chinach, Rosji i Indiach z nawiązką rekompensuje spadek zużycia żywności, nasion i przemysłu (FSI) w Syrii. Przewiduje się, że średnia cena rolna w USA w sezonie spadnie o 30 centów do 7,70 USD za buszel.

ROK 2022/23
Prognozuje się, że globalna produkcja w tym miesiącu będzie nieco wyższa, z rewizją w górę produkcji w Brazylii.
Prognozuje się również wzrost handlu światowego w związku z silniejszym niż oczekiwano eksportem z Ukrainy.

Prognozuje się, że import będzie wyższy
przy silnym popycie ze strony UE, Chin, Turcji, Arabii Saudyjskiej i Algierii, który równoważy słabszy popyt ze strony Maroka i Indonezji. Przewiduje się, że globalna konsumpcja spadnie z powodu zmniejszonego wykorzystania FSI w Syrii, Nigerii i Indonezji. Średnia sezonowa prognoza cen rolnych w USA pozostaje na poziomie 8,85 USD za buszel.

CENY PSZENICY
Krajowe USA: Od majowego WASDE notowania w USA spadły dla wszystkich klas pszenicy z wyjątkiem miękkiej białej ozimej (SWW), która wzrosła zaledwie o 3 USD/tonę do 287 USD przy stałym popycie. Ceny twardej czerwonej zimy (HRW) spadły o 20 USD/tonę do 353 USD pod presją spadkową cen światowych i pewnym złagodzeniem suszy na południowych równinach.

Ceny Hard Red Spring (HRS) spadły o 17 USD za tonę w porównaniu z zeszłym miesiącem do 340 USD z powodu niskiego popytu i lepszych postępów siewów nowej uprawy. Cena Soft Red Winter (SRW) spadła o 13 USD/tonę do 251 USD, odzwierciedlając korzystną pogodę dla nowych upraw i presję spadkową ze strony międzynarodowych cen.

Rynek Globalny: Większe prognozy produkcji i stosunkowo niezakłócony eksport z Morza Czarnego ogólnie spowodowały spadek światowych cen pszenicy od majowego WASDE. Rosyjskie notowania spadły o 33 USD/tonę z uwagi na obfite dostawy i solidny popyt. Notowania twardej pszenicy ozimej HRW w USA spadły o 20 USD/tonę i cały czs są pod presją spadkową ze strony cen światowych.

Notowania w UE spadły o 14 USD/tonę dzięki dużym dostawom i korzystnym perspektywom nowych upraw, zwłaszcza w Europie Wschodniej.

Notowania kanadyjskie spadły o 10 USD/tonę w związku z optymistycznymi prognozami dotyczącymi produkcji 2023/24.

Australijskie notowania spadły o 4 USD za tonę w przypadku dużych dostaw.

Z kolei jedynie notowania w Argentynie wzrosły o 28 USD/tonę w miarę zmniejszania się dostaw eksportowych.

oprac. e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

W czwartek Parlament Europejski udzielił absolutorium Komisji, wszystkim agencjo...

Główny Lekarz  Weterynarii poinformował o złożeniu do Światowej Organizacji Zdro...

Amerykański Bank Eksportu-Importu zatwierdził decyzję o finansowaniu kredytowym ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę