aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ceny Ukraińskiej pszenicy grubo poniżej 300 USD/t DAP

8 marca 2023
Ceny Ukraińskiej pszenicy grubo poniżej 300 USD/t DAP

Ukraińskie zboże tanieje na alternatywnych szlakach eksportowych. W ubiegłym tygodniu ceny pszenicy i kukurydzy spadły w portach nad Dunajem i na zachodnich granicach Ukrainy, poinformowała Anna Tańska, szefowa działu rynków zbóż i ropy Ukraińskiej Agencji  Informacyjnej. „Jednym z kluczowych czynników presji cenowej była dalsza reorientacja przepływów handlowych na alternatywne szlaki eksportowe ze względu na wyjątkowo wolne tempo dostaw przez porty dalekomorskie w warunkach całkowitej niepewności co do dalszych prac „korytarza zbożowego”, – skomentowała A. Tanska.

Poza tym, jej zdaniem, nie mniej ważnym czynnikiem był wzrost liczby ofert sprzedaży od rolników przed rozpoczęciem aktywnej fazy wiosennych prac polowych. Podaż przeważała nad popytem we wszystkich kierunkach eksportu, dzięki czemu kupujący dość szybko zaspokajali swoje pilne potrzeby, a jednocześnie mieli możliwość nalegania na obniżenie cen.

W portach naddunajskich ceny ofertowe pszenicy przemiałowej i paszowej spadły do 200-215 i 200-208 USD/t, a kukurydzy do 200-209 USD/t.

Ceny kupna kukurydzy na granicy DAP z Polską spadły o 5 USD/t do 195-210 USD/t, Słowacją – o 10 USD/t do 200-210 USD/t, a Rumunią – do 195-205 USD/t. t, jednocześnie nieznacznie wzrosły ceny na DAP-granica z Rumunią – do 205-210 USD/t. Ceny ofertowe przemiału pszenicy na granicy z Polską straciły 5-10 USD/t i kształtowały się na poziomie 210-220 USD/t DAP. 

Ceny pszenicy przemiałowej i paszowej w porcie Konstanca (Rumunia) spadły o 10 USD/t do 270-274 i 265-270 USD/t na bazie DAP/CIF. Ceny ofertowe kukurydzy na bazie CIF Constanța dochodziły niekiedy do 277 USD/t, jednocześnie ceny ofertowe nie przekraczały 265-270 USD/t DAP/CIF.


POWIĄZANE

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wyb...

Ustawa mobilizacyjna. Część Ukraińców może wyjechać z Polski, ale podobno u nas ...

Bank Pocztowy, jako pierwszy bank w Polsce przeniósł swoją bankowość elektronicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę