Chiny: Fonterra wychodzi z rynku produkcji mleka

9 października 2020
Chiny: Fonterra wychodzi z rynku produkcji mleka

Rezygnacja Fonterry z lukratywnego rynku produkcji mleka w Chinach jest bardzo znaczącym krokiem i wywołuje wiele komentarzy, co do specyfiki robienia interesów w Chinach.

Fonterra podjęła przy tym decyzję o charakterze kompleksowym, ponieważ sprzedała dwa swoje biznesy. Pierwszy z nich to huby produkujące mleko na ogromną skalę w Ying i Yutian. Tutaj wartość transakcji sięgnęła 513 mln NZD. Nabywcą jest Inner Mongolia Natural Dairy. Oddzielną transakcją jest sprzedaż 85% udziałów w farmach mlecznych Hangu. Nabywcą został Sanyuan Venture Capital posiadający dotąd 15% udział w przedsiębiorstwie. Wartość transakcji wyniosłą tu 42 mln NZD. W przeliczeniu na walutę unijną jest to w sumie 314,25 mln euro.

– Nasz zespół z powodzeniem opracował modelowe farmy produkcyjne, które dostarczają wysokiej jakości świeże mleko na lokalny rynek konsumencki – powiedział Miles Hurrell, CEO Fonterry. – Przez ostatnie 18 miesięcy analizowaliśmy każdą część naszej działalności, aby upewnić się, że nasze aktywa i inwestycje spełniają dzisiejsze potrzeby Spółdzielni. Sprzedaż farm jest zgodna z naszą decyzją skupienia się na mleku naszych rolników z Nowej Zelandii. Chiny pozostają jednym z najważniejszych rynków strategicznych Fonterry, na które trafia około jednej czwartej naszej produkcji. Sprzedaż farm pozwoli nam jeszcze bardziej skupić się na wzmacnianiu naszych biznesów w zakresie usług żywieniowych, marek konsumenckich i składników w Chinach – dodał Hurrell.

Dalej Fonterra mówi o obniżeniu wyceny tych aktywów.

Docelowo, Fonterra zamierza pokryć wpływami gotówkowymi poziom swojego zadłużenia.

 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

Już dziś 30 czerwca 2022r. odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń w branż...

Obecnie istnieje wiele sposobów na poprawę wydajności upraw i zwiększenie plonów...

Należy powiedzieć to głośno i wyraźnie – zaszycie alkoholowe nie jest cudownym l...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę