aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Chiny/ Producent paszy Tangrenshen: pasza nie jest skażona wirusem ASF

14 listopada 2018
Chiny/ Producent paszy Tangrenshen: pasza nie jest skażona wirusem ASF

Duży chiński producent paszy dla zwierząt Tangrenshen przekazał we wtorek, że testy przeprowadzone w należącym do niego zakładzie wykluczyły skażenie paszy afrykańskim pomorem świń (ASF). Wcześniej firma informowała o podejrzeniach obecności wirusa w paszy.

Tangrenshen podał w niedzielę, że władze w prowincji Anhui poinformowały go o podejrzeniu wykrycia wirusa ASF w paszy produkowanej przez spółkę Bili Meiyingwei Nutrition Foodstuff, która należy do niego w 51 proc. W oświadczeniu zaznaczono, że dochodzenie w tej sprawie wciąż się toczy.

Władze powiadomiły w poniedziałek Tangrenshen, że badania nie potwierdziły obecności wirusa w próbkach składników i gotowej paszy, pobranych w ubiegłym tygodniu – przekazała firma, dodając, że wznowiła we wtorek normalną działalność. Ceny akcji Tangrenshenu zamknęły wtorek wzrostem o 2,27 proc.

Od początku sierpnia w Chinach odnotowano ponad 50 ognisk afrykańskiego pomoru świń. Choroba dotarła do większości prowincji, w których hodowla trzody jest rozwinięta. Chiny produkują rocznie prawie 700 mln świń, co stanowi w przybliżeniu połowę całej światowej produkcji.

Podejrzenie skażenia paszy pojawiło się w toku inspekcji prowadzonych w związku z wykrytym niedawno ogniskiem ASF na fermie z 8 tys. zwierząt w powiecie Qingyang w prowincji Anhui, gdzie choroba i prewencyjny ubój spustoszyły wcześniej wiele małych chlewni.

Za wiele przypadków ASF w prowincji Anhui władze obwiniały karmienie trzody odpadkami kuchennymi bez odpowiedniego ich przetworzenia, które mogłoby zniszczyć wirusy. Część osób z branży podejrzewała jednak, że skażone mogą być również dostawy paszy.

ASF nie jest groźny dla ludzi, ale dla nierogacizny jest chorobą śmiertelną i nie ma przeciw niemu skutecznej szczepionki. Wirus może przez wiele tygodni przetrwać w niektórych składnikach paszy, takich jak soja.

 

Andrzej Borowiak (PAP)


POWIĄZANE

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowany został projekt rozporządzenia...

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką udali się z wizytą do Stanów Zjednoczonych i K...

Chińska firma ogłosiła, że najnowsza wersja systemu operacyjnego Harmony o rozwi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę