aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Chiny/ Producent paszy Tangrenshen: pasza nie jest skażona wirusem ASF

14 listopada 2018
Chiny/ Producent paszy Tangrenshen: pasza nie jest skażona wirusem ASF

Duży chiński producent paszy dla zwierząt Tangrenshen przekazał we wtorek, że testy przeprowadzone w należącym do niego zakładzie wykluczyły skażenie paszy afrykańskim pomorem świń (ASF). Wcześniej firma informowała o podejrzeniach obecności wirusa w paszy.

Tangrenshen podał w niedzielę, że władze w prowincji Anhui poinformowały go o podejrzeniu wykrycia wirusa ASF w paszy produkowanej przez spółkę Bili Meiyingwei Nutrition Foodstuff, która należy do niego w 51 proc. W oświadczeniu zaznaczono, że dochodzenie w tej sprawie wciąż się toczy.

Władze powiadomiły w poniedziałek Tangrenshen, że badania nie potwierdziły obecności wirusa w próbkach składników i gotowej paszy, pobranych w ubiegłym tygodniu – przekazała firma, dodając, że wznowiła we wtorek normalną działalność. Ceny akcji Tangrenshenu zamknęły wtorek wzrostem o 2,27 proc.

Od początku sierpnia w Chinach odnotowano ponad 50 ognisk afrykańskiego pomoru świń. Choroba dotarła do większości prowincji, w których hodowla trzody jest rozwinięta. Chiny produkują rocznie prawie 700 mln świń, co stanowi w przybliżeniu połowę całej światowej produkcji.

Podejrzenie skażenia paszy pojawiło się w toku inspekcji prowadzonych w związku z wykrytym niedawno ogniskiem ASF na fermie z 8 tys. zwierząt w powiecie Qingyang w prowincji Anhui, gdzie choroba i prewencyjny ubój spustoszyły wcześniej wiele małych chlewni.

Za wiele przypadków ASF w prowincji Anhui władze obwiniały karmienie trzody odpadkami kuchennymi bez odpowiedniego ich przetworzenia, które mogłoby zniszczyć wirusy. Część osób z branży podejrzewała jednak, że skażone mogą być również dostawy paszy.

ASF nie jest groźny dla ludzi, ale dla nierogacizny jest chorobą śmiertelną i nie ma przeciw niemu skutecznej szczepionki. Wirus może przez wiele tygodni przetrwać w niektórych składnikach paszy, takich jak soja.

 

Andrzej Borowiak (PAP)


POWIĄZANE

Czy kiedykolwiek doznałeś kontuzji podczas surfowania we Francji i potrzebowałeś...

Faktograf i IPI uruchamiają zasób dla dziennikarzy, opracowany po 18 miesiącach ...

We wtorek europosłowie ponownie wybrali Robertę Metsolę (EPP, MT) na przewodnicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę