Targi_china_210519-750

Chiny/ Syczuan stał się 18. regionem, w którym wykryto ASF

19 listopada 2018
Chiny/ Syczuan stał się 18. regionem, w którym wykryto ASF

Ministerstwo rolnictwa Chin potwierdziło w piątek wykrycie pierwszego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w prowincji Syczuan na południowym zachodzie kraju. Jest to już 18. chiński region, w którym od początku sierpnia odnotowano tę chorobę.

ASF wykryto na fermie z 40 sztukami trzody chlewnej w pobliżu miasta Yibin w w południowo-wschodniej części prowincji.

Syczuan jest największym producentem wieprzowiny wśród chińskich prowincji i notuje najwyższe spożycie mięsa wieprzowego per capita. Według oficjalnych danych w Chinach ubija się co roku ok. 700 mln świń, z czego w ubiegłym roku prawie 66 mln w Syczuanie.

Władze prowincji wprowadziły w ubiegłym tygodniu zakaz sprowadzania żywca i produktów wieprzowych z innych regionów, usiłując ustrzec region przed ASF. Yibin leży w pobliżu granicy z metropolią wydzieloną Chongqing oraz prowincją Kuejczou, gdzie wykryto wcześniej ogniska choroby.

Od sierpnia chiński resort rolnictwa potwierdził już ponad 50 ognisk ASF na terenie 18 prowincji i miast wydzielonych. Na początku listopada wicepremier ChRL Hu Chunhua określił sytuację jako bardzo poważną.

W piątek ministerstwo rolnictwa poinformowało również o kolejnym – oprócz Syczuanu – ognisku ASF na małej fermie w prowincji Junnan oraz o wykryciu tej choroby u padłego dzika w prowincji Jilin. Natomiast dzień wcześniej ognisko ASF potwierdzono na fermie w prowincji Hubei.

ASF nie jest groźny dla ludzi, ale dla nierogacizny jest chorobą śmiertelną i nie ma przeciw niemu skutecznej szczepionki. Chiny posiadają największe pogłowie trzody chlewnej na świecie i są największym producentem oraz konsumentem mięsa wieprzowego.

 

Andrzej Borowiak (PAP)


POWIĄZANE

700 tys. gospodarstw mlecznych, 12 tys. zakładów mleczarskich i 300 tys. pracown...

Minister do spraw Handlu, Przemysłu i Rozwoju Gospodarczego Republiki Południowe...

Spółka zależna Lactalis do Brasil ogłosiła zakończenie procesu przejmowania spół...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę