Chiny/ Syczuan stał się 18. regionem, w którym wykryto ASF

19 listopada 2018
Chiny/ Syczuan stał się 18. regionem, w którym wykryto ASF

Ministerstwo rolnictwa Chin potwierdziło w piątek wykrycie pierwszego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w prowincji Syczuan na południowym zachodzie kraju. Jest to już 18. chiński region, w którym od początku sierpnia odnotowano tę chorobę.

ASF wykryto na fermie z 40 sztukami trzody chlewnej w pobliżu miasta Yibin w w południowo-wschodniej części prowincji.

Syczuan jest największym producentem wieprzowiny wśród chińskich prowincji i notuje najwyższe spożycie mięsa wieprzowego per capita. Według oficjalnych danych w Chinach ubija się co roku ok. 700 mln świń, z czego w ubiegłym roku prawie 66 mln w Syczuanie.

Władze prowincji wprowadziły w ubiegłym tygodniu zakaz sprowadzania żywca i produktów wieprzowych z innych regionów, usiłując ustrzec region przed ASF. Yibin leży w pobliżu granicy z metropolią wydzieloną Chongqing oraz prowincją Kuejczou, gdzie wykryto wcześniej ogniska choroby.

Od sierpnia chiński resort rolnictwa potwierdził już ponad 50 ognisk ASF na terenie 18 prowincji i miast wydzielonych. Na początku listopada wicepremier ChRL Hu Chunhua określił sytuację jako bardzo poważną.

W piątek ministerstwo rolnictwa poinformowało również o kolejnym – oprócz Syczuanu – ognisku ASF na małej fermie w prowincji Junnan oraz o wykryciu tej choroby u padłego dzika w prowincji Jilin. Natomiast dzień wcześniej ognisko ASF potwierdzono na fermie w prowincji Hubei.

ASF nie jest groźny dla ludzi, ale dla nierogacizny jest chorobą śmiertelną i nie ma przeciw niemu skutecznej szczepionki. Chiny posiadają największe pogłowie trzody chlewnej na świecie i są największym producentem oraz konsumentem mięsa wieprzowego.

 

Andrzej Borowiak (PAP)


POWIĄZANE

Borówkowa branża wybiera najmłodszego z plantatorów. Dokonana przez niego degust...

2 czerwca 2020 r. odbyło się wspólne posiedzenie Prezydiów Copa i Cogeca w formi...

Susza dała nam się we znaki już w zeszłym roku. W sierpniu 2019 r. w związku z s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę