dnikukurydzy_210818
Agrolok_60918

Chiny zniosły cła antydumpingowe na amerykańskie kurczaki

28 lutego 2018
Chiny zniosły cła antydumpingowe na amerykańskie kurczaki

Chińskie ministerstwo handlu zniosło cła antydumpingowe na amerykańskie produkty z brojlerów, kończąc trwający od kilku lat spór pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata. Ich relacje handlowe są ostatnio szczególnie napięte.

W styczniu Światowa Organizacja Handlu rozpatrzyła skargę USA w tej sprawie i przyznała rację stronie amerykańskiej, zobowiązując Pekin do obniżenia ceł. Chiny mogły się od tej decyzji odwołać w ciągu 20 dni.

Taryfy zostały nałożone w 2010 roku, a w 2016 roku ich obowiązywanie przedłużono o kolejne pięć lat.

Choć wtorkowe zarządzenie chińskiego resortu handlu działa ze skutkiem natychmiastowym, nie będzie miało na razie realnego przełożenia na sytuację eksporterów w USA. Od 2015 roku chiński rynek jest zamknięty dla amerykańskiego drobiu, produktów drobiowych i jaj ze względu na grypę ptaków.

Przed wprowadzeniem tego zakazu USA eksportowały do Chin drób i jaja warte setki milionów dolarów rocznie – podała agencja Reutera.

Tłem dla wtorkowej decyzji o zniesieniu ceł na kurczaki jest narastający konflikt handlowy pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem. Tego samego dnia administracja prezydenta Donalda Trumpa ogłosiła wprowadzenie ceł antydumpingowych i wyrównawczych na folię aluminiową importowaną do USA od szeregu chińskich producentów, co następnego dnia skrytykowało chińskie ministerstwo handlu.

Według amerykańskich danych w 2016 roku USA sprowadziły z Chin folię aluminiową o wartości ok. 389 mln dolarów.

Wcześniej w tym roku USA nałożyły dodatkowe cła na importowane do tego kraju pralki i elementy paneli słonecznych, których wiodącym producentem są Chiny. W odpowiedzi Pekin ogłosił taryfy antydumpingowe na amerykańskie sorgo.

Według Reutera Trump zdecyduje w najbliższym czasie o rozszerzeniu środków ochrony handlu na niektóre wyroby stalowe i aluminiowe. Zdaniem komentatorów kolejnym krokiem Pekinu może być objęcie cłami antydumpingowymi amerykańskiej soi.

Chiński MSZ informował, że w tym tygodniu do Waszyngtonu wybiera się bliski doradca gospodarczy prezydenta Xi Jinpinga, by dyskutować m.in. na temat współpracy handlowej. Według Białego Domu spotka się on ta z trzema doradcami ekonomicznymi prezydenta Trumpa.

 

Andrzej Borowiak (PAP)


POWIĄZANE

Chińskie ministerstwo rolnictwa poinformowało w poniedziałek wieczorem o wykryci...

Już po raz dwudziesty, od 20 do 23 września w Bednarach k. Poznania odbędzie się...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę