Chiny znoszą zakaz importu drobiu żywego z USA

19 lutego 2020
Chiny znoszą zakaz importu drobiu żywego z USA

Chińskie władze podjęły decyzję o otwarciu rynku chińskiego dla wszystkich produktów drobiarskich importowanych ze Stanów Zjednoczonych, co umożliwi Amerykanom sprzedaż drobiu hodowlanego do Chin.  Komunikat o zatwierdzeniu eksportu z USA  wydało chińskie Ministerstwo Rolnictwa na swojej stronie internetowej – podała w poniedziałek (17 lutego) agencja Reuters.

Przypomnijmy, że w listopadzie 2019 roku w ramach negocjacji handlowych  Waszyngton – Pekin zniesiono tylko zakaz przywozu dla mięsa drobiowego z USA. Wygląda na to, że kluczowym powodem podjętych przez chińskie władze decyzji jest drobiarski stan wyjątkowy w Chinach, gdyż koronawirus jest przyczyną zmniejszenia  produkcji drobiu, wzrostu cen i kłopotów z dostawami drobiu w kraju azjatyckim. Co więcej, od 2018 roku rynek mięsny w Chinach pozostaje pod presją ASF. Wydawało się, że Chiny przy wdrożeniu strategicznych działań poradzą sobie w dłuższej perspektywie z uregulowaniem rynku mięsnego. Niestety, pojawiły się kolejne czynniki jak: grypa ptaków i koronawirus, które jeszcze bardziej pogorszyły sytuację i odegrały istotną rolę w zmianie polityki Chin.

Nowe ogłoszenie należy ocenić jako sukces amerykańskich firm drobiarskich o zasięgu globalnym, takich jak Aviagen czy Cobb,  zajmujących się sprzedażą materiału hodowlanego. Specyfiką chińskiego sektora drobiu jest fakt, ze w Chinach zaporą do szybkiego zwiększania produkcji przez lokalne firmy był i jest  problem z dostępnością do bazy genetycznej. Dawniej, przed wprowadzeniem zakazów przywozu z powodu HPAI, wspomagano się w tym obszarze importem z USA i Francji. Amerykański zakaz miał znaczący wpływ na chińskich producentów drobiu, którzy potrzebowali innych źródeł  do uzupełnienia deficytu materiału genetycznego (jaj wylęgowych i piskląt jednodniowych). Przez długi czas chińscy producenci radzili sobie i poza pisklętami z krajowych firm wspierali się przywozem z Nowej Zelandii oraz – co ciekawe - z Polski. Spekuluje się, że ponowne otwarcie się chińskiego rynku na ptaki hodowlane z USA wcale nie będzie miało aż tak istotnego wpływu na współpracę handlową w tym obszarze. Podstawą tych spekulacji, jest fakt, że gdy Amerykanie zostali zblokowani w 2015 roku to wówczas Aviagen czy Cobb zwiększyły produkcję w innych lokalizacjach, takich jak choćby Nowa Zelandia,  aby zaspokoić popyt w Chinach. Również wiodące chińskie firmy drobiarskie rozpoczęły własne programy hodowlane w celu redukcji uzależnienia od importu.

Zauważamy, że Chińczycy od dłuższego już czasu są bardziej otwarci na  wydawanie zezwoleń eksportowych krajom aplikującym o dostęp do rynku chińskiego. Od blisko dwóch lat kolejne państwa uzyskują  pozwolenia na eksport drobiu do Chin. Sytuacja zmieniła się gwałtownie, gdy w Chinach zaczęły się problemy z ASF a rynek drobiu pozostawał pod silną presją kolejnych zmiennych. Świetnym przykładem pokonywania przez Chińczyków przeszkód rynkowych, jest chociażby, niedawno podpisane porozumienie gospodarcze między Chinami a Francją, opiewającego na 15 miliardów dolarów rocznie, dotyczące także sektora drobiu. Sądzimy, że najnowsze decyzje o „pełnym” otwarciu się Chin na drób z USA są wyrazem kryzysowych działań politycznych chińskich władz w celu „ratowania” lokalnego sektora drobiarskiego, który ma poważne kłopoty oraz zapewnienia wystarczającej podaży mięsa na rynku wewnętrznym.

Pekin zablokował przywóz wszystkich produktów drobiarskich ze Stanów Zjednoczonych po wybuchu grypy ptaków w tym kraju w 2015 roku.. Przed kilku laty, tuż przed przerwaniem dostaw, Amerykanie eksportowali rocznie do Chin mięsa kurcząt za 722 mln dolarów oraz mięsa indyków za 71 mln dolarów. Import żywego drobiu z USA był wart 38,7 mln USD w 2013 roku.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

COPA I COGECA PRZEDSTAWIŁA STANOWISKO WSTĘPNE NA TEMAT ZAKAZU STOSOWANIA PLASTIK...

„Łączymy wszystkim” – pod takim hasłem przebiegała 7. edycja Kongresu 590, która...

Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” opublikowało listę najważ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę