aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Chleb będzie drożał

28 lutego 2023
Chleb będzie drożał

Ceny chleba znów ostro w górę! Ten kwartał przyniesie kolejne wzrosty cen nawet o 20 procent - alarmuje Izba Zbożowo-Paszowa. Jej analitycy opracowali raport dotyczący rynku zbóż na świecie podsumowujący rok wojny w Ukrainie. Produkty zbożowe podrożeją głównie z powodu drastycznie rosnących kosztów produkcji. Kolejnym, ważnym powodem jest bezczynność polskich władz, by udrożnić przesył ukraińskiego zboża na światowe rynki. 

Eksperci Izby poddali analizie światowy, krajowy i europejski rynek zbóż, a także sytuację na rynku ukraińskim.

"W ślad za rosnącymi cenami zbóż i równolegle do rosnących cen energii obserwowaliśmy drastyczny wzrost kosztów produkcji i cen na sklepowych półkach" – komentuje Prezes Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska. Piątkowska wskazuje, że "obecnie mierzymy się z najtrudniejszym kwartałem, w którym wzrosty cen żywności będą wynosiły ponad 20 proc. w porównaniu do okresu sprzed rosyjskiej agresji". "Jeśli przyjrzymy się średniej cenie kilograma chleba to w lutym ubiegłego roku wynosiła ona 4,2 zł, a w styczniu tego roku osiągnęła wartość 7,2 zł. Kilogram potrafi kosztować nawet 11,9 zł. Mówimy więc o ponad 70 proc. wzroście" - dodaje Prezes Izby Zbożowo-Paszowej.

Eksperci Izby podkreślają w raporcie, że  „niedostateczny rozwój infrastruktury logistycznej oraz bliskości nadwyżkowego rynku ukraińskiego oddziałuje na rynek krajowy, w tym w szczególności region Polski południowo-wschodniej".

„Krytyczne znaczenie ma zmiana polityki rządu na rzecz pilnych działań infrastrukturalnych i administracyjnych. Bez inwestycji w bocznice, dodatkowe tory, nowe drogi i powierzchnie magazynowe nie będzie mowy o udrożnieniu transferu zboża od wschodniej granicy do portów w północnej Polsce, a co za tym idzie zwiększenia eksportu na rynki trzecie" – komentuje Prezes Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska. Zdaniem Piątkowskiej istotne są także  „działania administracyjne m.in. w zakresie świadectw fitosanitarnych poszczególnych państw trzecich, a także w zakresie dyplomacji gospodarczej i udrożnienia kolejnych kierunków eksportowych".

źródło: Izba Zbożowo-Paszowa


POWIĄZANE

Duńscy rolnicy są zaniepokojeni planami nałożenia podatku od emisji dwutlenku wę...

Oceniając coraz bardziej dramatyczne wydarzenia na granicy Polsko-Ukraińskiej i ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”stan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę