Ciasteczkowe zamieszanie – czyli co zmienił wyrok TUSE

16 października 2019
Ciasteczkowe zamieszanie – czyli co zmienił wyrok TUSE

1 października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że zgoda na instalowanie i udostępnianie plików cookies jest nieważna, jeżeli jest ona efektem umieszczenia na stronie internetowej domyślnie zaznaczonego okienka wyboru i to niezależnie od tego, czy zbierane informacje stanowią dane osobowe. Zgodnie z wyrokiem w sprawie C-673/17 administratorów i właścicieli stron czeka ewolucja. Internauta ma teraz również wiedzieć, jak długo pliki cookies będą działać. Co jeszcze się zmieni? Wyjaśnia ekspert z Kancelarii Bil (AdWise Group).

Cała prawda o ciasteczkach
Informacje uzyskiwane o nas w sieci zbierane są na potężną skalę. Obrazują to wyniki raportu Global Digital 2019 przygotowanego przez We Are Social i Hootsuite. W Polsce, użytkownicy sieci to już 79 proc. populacji, czyli ok. 29 milionów osób. W związku z tym konieczne jest odpowiednie uregulowanie przepisów związanych z ich przetwarzaniem.
Obowiązek informowania użytkowników sieci o wykorzystywaniu plików cookies wynika z art. 173 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne. Zgodnie z jego treścią przechowywanie danych lub uzyskiwanie dostępu do szczegółów już przechowywanych jest dozwolone, pod warunkiem, że abonent lub użytkownik końcowy zostanie uprzednio, bezpośrednio w sposób jasny i zrozumiały o tym poinformowany oraz – co kluczowe – wyrazi na to zgodę – wskazuje Barbara Bil, adwokat, Kancelaria Bil (AdWise Group). Ponadto należy pamiętać, że zgoda użytkownika na wykorzystywanie przez stronę internetową plików cookies musi być wyraźna i dobrowolna – dodaje Barbara Bil.
W informacji o plikach cookies należy przede wszystkim wskazać, że będą one wykorzystywane oraz określić cel ich zbierania. Komunikat musi zawierać to, w jaki sposób użytkownik danej strony internetowej może wyłączyć lub zablokować pliki cookies w przeglądarce, której używa na swoim urządzeniu.

Zmiany w przepisach
Decyzja Trybunału z 1 października 2019 roku oznacza to, że zgoda nie może być zaznaczona na stronie internetowej w chwili, gdy użytkownik na nią wchodzi, a chcąc odmówić jej udzielenia musi on usunąć zaznaczenie.
TSUE podkreślił, iż użytkownik strony internetowej powinien zostać poinformowany także o tym, czy osoby trzecie będą miały dostęp do danych przechowywanych w plikach cookies oraz o okresie, w którym ciasteczka będą funkcjonować i przechowywać szczegóły odnośnie użytkowników – mówi Barbara Bil, adwokat, Kancelaria Bil (AdWise Group). Ponadto informacja taka powinna być napisana w przystępny sposób, aby przeciętny odbiorca, który nie posiada wiedzy specjalistycznej, dotyczącej sposobu funkcjonowania urządzeń teleinformatycznych, był w stanie zrozumieć treść komunikatu – dodaje.

Czy to oznacza, że należy zmienić treść informacji o plikach cookies na stronie internetowej? Niekoniecznie, albowiem użytkownik może nadal zaznaczać odpowiednie pole wyboru w celu udzielenia zgody np. za pomocą ustawień oprogramowania zainstalowanego na urządzeniu, którego używa lub poprzez odpowiednią konfigurację usługi. Pozwala na to ust. 2 art. 173 Prawa telekomunikacyjnego. Zmiany będą konieczne, gdy dotychczas zgoda była udzielana za pomocą domyślnie zaznaczonego okienka wyboru oraz gdy pliki cookies zbierają dane osobowe. W takiej sytuacji treść, jak i formę udzielania zgody, należy dostosować do przepisów RODO.

 


POWIĄZANE

Rok 2019 upływa w Brukseli pod znakiem wyborów i Cogeca nie jest wyjątkiem. Orga...

– Polska wieś rozwija się dzięki ludziom przedsiębiorczym. Jesteście liderami, j...

Brytyjscy producenci jaj, reprezentowani przez Marka Williamsa, wyrazili swoje o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę