Adama_AgilTrinity_15.08.2020
GUS_230920_750x100_stat

Ciech przejmuje hiszpańskiego dostawcę środków ochrony roślin

29 maja 2018
Ciech przejmuje hiszpańskiego dostawcę środków ochrony roślin

Spółka Ciech podpisała umowę o wartości 33,5 mln euro na zakup 75 proc. akcji hiszpańskiej spółki Proplan, dostawcy środków ochrony roślin - podał Ciech w poniedziałkowym komunikacie. Dodano, że zamknięcie transakcji ma nastąpić w trzecim kwartale br.

Jak podkreślono w komunikacie, dzięki transakcji Ciech zyskał kontrolę nad firmą "dysponującą ponad 120 aktywnymi rejestracjami środków ochrony roślin i obecną na trzech kontynentach". "Przejęcie jest ważnym krokiem we wzmacnianiu pozycji Ciech na światowym rynku środków ochrony roślin (ŚOR) i elementem strategii dywersyfikacji biznesów Grupy" - dodano.

Spółka wyjaśniła, że dzięki przejęciu hiszpańskiej firmy, Ciech zyskuje m.in. dostęp do nowych rynków zbytu, w szczególności Hiszpanii, a także innych krajów południowej Europy, Afryki, Australii, a także Ameryki Południowej.

"Spółka Proplan charakteryzuje się wysoką dynamiką wzrostu przychodów oraz wysoką rentownością (marża EBITDA powyżej 20 proc). Potencjalne synergie wynikające z przejęcia przez Ciech spółki Proplan obejmują wzajemną wymianę portfela produktów dostępnych na rynkach macierzystych (Hiszpania i Polska to odpowiednio 4. i 6. rynek środków ochrony roślin w Europie) oraz dostęp do infrastruktury badawczo-rozwojowej" - zaznaczył Ciech.

Spółka poinformowała ponadto, że firma Proplan w 2017 roku osiągnęła ok. 16 mln euro przychodów przy wysokiej rentowności. W ciągu ostatnich czterech lat Proplan podwoił wartość sprzedaży - dodano w komunikacie.

Proplan jest dostawcą generycznych środków ochrony roślin. Korzysta z outsourcingu w zakresie produkcji, dostawy surowców i logistyki. Spółka zarządza portfelem ponad 120 rejestracji i w pełni koordynuje procesy z tym związane. Jednocześnie pracuje nad uzyskaniem wielu nowych rejestracji na pięciu kontynentach. W 2018 r. Proplan poszerzy portfel o 18 nowych produktów.

Głównym rynkiem działania Proplanu jest Hiszpania. Firma dostarcza swoje produkty także m.in. do Francji, Włoch, Australii i krajów Afryki. Planuje także ekspansję na rynki Ameryki Południowej.

Ciech wskazał, że rynek środków ochrony roślin ma w najbliższych 5-7 latach rosnąć w tempie ok. 2 proc. rocznie, osiągając w 2025 r. wartość ok. 65 mld dolarów. "Szybciej będzie rósł rynek producentów generycznych (w tempie ok. 4 proc. rocznie), a do takich należy Proplan, jak i Ciech" - czytamy w komunikacie spółki.

 

Michał Boroń (PAP)


POWIĄZANE

W najnowszym raporcie Zrównoważone, stabilne i bezpieczne rybołówstwo, organizac...

Bez względu na sytuację pandemiczną MLEKOVITA nie zwalnia tempa. Mleczarski konc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę