Agrolok_10818

Ciechanów/Na dachu Ratusza powstała pasieka

18 kwietnia 2018
Ciechanów/Na dachu Ratusza powstała pasieka

W Ciechanowie (Mazowieckie) na dachu Ratusza stanęło pięć uli, w których mieszka prawie 100 tys. pszczół, ale wkrótce będzie ich ok. 350 tys. Miód, który powstanie w ratuszowej pasiece będzie produktem promującym miasto, przekazywanym m.in. przyjezdnym.

W ramach projektu, który ma służyć ochronie ginących owadów w Ciechanowie powstają jednocześnie miejsca dla pszczół i miododajnych roślin, np. w parkach i pasach zieleni przy drogach. W tym celu na błoniach utworzona zostanie wkrótce specjalna łąka kwietna.

Jak poinformował we wtorek ciechanowski Urząd Miasta, ule, w których znajdują się matki łagodnych ras pszczół, ustawiono na dachu nowej części Ratusza. Pasieka funkcjonuje pod opieką wykwalifikowanego pszczelarza. W jej przygotowaniu pomogło powiatowe koło Regionalnego Związku Pszczelarzy Północnego Mazowsza i jeden z lokalnych przedsiębiorców, który wcześniej ustawił ule na dachu swej firmy.

Prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński zaznaczył, iż ciechanowski projekt, mający służyć ochronie środowiska i zwracać uwagę na problem wymierania pszczół, nawiązuje do podobnych realizowanych już wcześniej w Warszawie, Krakowie, Lublinie i Bydgoszczy, gdzie także powstały miejskie pasieki.

"Pszczoły to pożyteczne owady, które odgrywają ogromną rolę w życiu człowieka. W końcu to od nich zależy istnienie wielu pokarmów, które spożywamy. Ciechanów aktywnie angażuje się w ratowanie pszczół. Jedna pasieka oczywiście nie rozwiązuje problemu, jednak chcemy w jakiś sposób dołożyć swoją cegiełkę" - powiedział Kosiński, cytowany w informacji prasowej.

I dodał: "Zakładając pasiekę, zwracamy uwagę na pewne niepokojące zjawisko, co mam nadzieję da efekt edukacyjny wśród mieszkańców, przede wszystkim tych najmłodszych".

Ratuszowa pasieka w Ciechanowie, zajmująca 30 metrów kw., to pierwsza tego typu lokalizacja w mieście. "Miód, który powstanie w ulach, będzie umieszczany w słoiczkach i stanie się produktem promującym miasto, przekazywanym mieszańcom i przyjezdnym" - zapowiada rzeczniczka ciechanowskiego Urzędu Miasta Renata Jeziółkowska. Według niej, w przyszłości ule z pszczelimi rodzinami mogą pojawić się na kolejnych obiektach wytypowanych do projektu.

 

(PAP)


POWIĄZANE

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do drugiego etapu postępowanie...

We Włoszech rozpoczęło się winobranie. Według ekspertów tegoroczne zbiory winoro...

Szef sejmowej komisji rolnictwa Jarosław Sachajko (Kukiz'15) składa zawiadomieni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę