aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

#CiekawiNauki – Pszczoły pod okiem sztucznej inteligencji [ONLINE]

14 maja 2020
#CiekawiNauki – Pszczoły pod okiem sztucznej inteligencji [ONLINE]

„Nasze algorytmy uczą się języka pszczelego roju tak, abyśmy mogli zrozumieć, co pszczoły chcą nam przekazać” – mówią twórcy systemu do monitoringu pasiek SMARTULA. Projekt ten zostanie zaprezentowany 21 maja w ramach 8. spotkania z cyklu #CiekawiNauki, które organizuje Politechnika Otwarta. Naukowiec opowie, w jaki sposób sztuczna inteligencja, interpretując sygnały płynące z uli, może przyczynić się do ratowania pszczół miodnych i polepszenia warunków ich życia.  

Pszczoły miodne zapylają znaczną część roślin, które spożywamy. Produkują przy tym miód – ceniony przysmak, składnik kosmetyków, preparatów leczniczych i innych produktów, z których korzystamy na co dzień. Niepokoją więc doniesienia o rosnących zagrożeniach, które przyczyniają się do upadku pasiek: intensyfikacji rolnictwa, niekorzystnych zmianach w środowisku naturalnym czy chorobach (Masowe Ginięcie Pszczół - Colony Collapse Disorder - to zjawisko globalne spowodowane właśnie chorobami).

SMARTULA to system niewielkich, energooszczędnych urządzeń, które dzięki zastosowaniu dedykowanych algorytmów określają kondycję pszczelej rodziny oraz identyfikują zagrożenia, m.in. niekorzystne warunki panujące w ulach, choroby, ataki szkodników czy kradzieże lub wandalizm. W sierpniu 2020 r., po miesiącach udoskonaleń systemu i badań nad zachowaniami tych pożytecznych owadów, produkt trafi do testów u zawodowych pszczelarzy.

O SMARTULI opowie mgr inż. Tymoteusz Cejrowski – pracownik Katedry Architektury Systemów Komputerowych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, jeden z autorów projektu. Dowiemy się m.in.:

  • jak sztuczna inteligencja interpretuje mowę pszczół?
  • co jest największym wyzwaniem w budowaniu systemu monitorowania zachowań tych fascynujących owadów?
  • jakie będą długofalowe korzyści pracy SMARTULI dla pszczół i pszczelarzy?
  • co jest jeszcze do zbadania?

#CiekawiNauki to otwarte spotkania dla dociekliwych organizowane na Politechnice Gdańskiej. Zapraszamy pasjonatów współczesnej nauki i nowoczesnych technologii, miłośników pszczół, pszczelarstwa i ochrony środowiska.

***

Projekt SMARTULA powstał w 2017 na Politechnice Gdańskiej. W skład zespołu projektowego weszli pracownicy PG: dr inż. Andrzej Sobecki, dr inż. Julian Szymański, mgr inż. Tymoteusz Cejrowski, oraz absolwenci PG: inż. Patryk Cyrzan, inż. Łukasz Kamrowski, mgr inż. Michał Szymański, a także mgr inż. Emilian Świtalski, absolwent Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Inwestorem projektu jest Sescom S.A. SMARTULA zwyciężyła w konkursie „Jaskółki Przedsiębiorczości 2017”, skierowanym do studentów i doktorantów PG, na najlepszy pomysł biznesowy PG.

 

#CiekawiNauki - Pszczoły pod okiem sztucznej inteligencji [ONLINE]

Kiedy? 21 maja (czwartek), godz. 18:00
Gdzie? www.facebook.com/PolitechnikaOtwarta - transmisja na żywo

 

infowire.pl


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę