aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Cła na jaja importowane z Ukrainy - przywrócone!

7 lipca 2024
Cła na jaja importowane z Ukrainy - przywrócone!

Od 2 lipca 2024 roku przywrócone zostają cła na jaja w skorupkach importowane z Ukrainy na rynki państw unijnych. Komisja Europejska uruchomiła tak zwany hamulec awaryjny w związku ze zmianą wprowadzoną w odniesieniu do autonomicznych środków handlowych (ATM) obowiązujących od 6 czerwca 2024 roku.

Ponownie wprowadza się kontyngenty taryfowe z pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu UE – Ukraina (DCFTA). Przypomnijmy, że od listopada 2014 roku UE i Ukraina stosują tymczasowo układ o stowarzyszeniu. W ramach tego układu o stowarzyszeniu od stycznia 2016 roku tymczasowo stosuje się pogłębioną i kompleksową strefę wolnego handlu (DCFTA).

Zgodnie z aktualizacją rozporządzenia 2024/1392 ATM z czerwca tego roku wprowadzony został tak zwany hamulec awaryjny, który uruchamia się autonomicznie w sytuacji, gdy wielkość przywozu osiągnie średni roczny przywóz odnotowany w okresie od 1 lipca 2021 roku do 31 grudnia 2023 roku. Dla jaj średnia ta wynosi 23 188,96 ton. Dostawy jaj z Ukrainy od początku 2024 roku już przekroczyły oczekiwany próg. Artykuł 4 rozporządzenia ATM stanowi, że po osiągnięciu tych ilości Komisja ma 14 dni na ponowne wprowadzenie odpowiedniego kontyngentu taryfowego z DCFTA między UE a Ukrainą. Ponieważ wolumen przywozu jaj z Ukrainy do UE od początku 2024 roku już przekracza wielkości określone w ramach kontyngentu taryfowego DCFTA, dodatkowy import będzie kontynuowany z cłami nałożonymi na kraje największego uprzywilejowania (KNU).

W okresie od 1 stycznia 2025 roku do 5 czerwca 2025 roku będzie działał nowy kontyngent taryfowy. W przypadku jaj nową kwotę ustalono na 9 662,07 ton.

oprac,e-red,ppr.pl na podst źródło: KIPDiP


POWIĄZANE

Firma Osadkowski jest znana przede wszystkim ze swojej logistyki, a w ostatnim c...

W połowie lipca ceny paliw na stacjach spadają, dzięki temu mniej płacimy za wak...

Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki Ogromn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę