aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

COM AGRI dzieli kompetencje z COM ENVI

14 grudnia 2023
COM AGRI dzieli kompetencje z COM ENVI

Przedwczoraj wieczorem COM AGRI Parlamentu Europejskiego przyjęła projekt opinii posłanki do Parlamentu Europejskiego Veroniki Vrecionovej (ECR, CZ) w sprawie NGT zdecydowaną większością 34 głosów za, 11 przeciw i 1 wstrzymującym się

COM AGRI wykazuje zrozumienie dla znaczenia i złożoności sprawy dotyczącej NGT – podobnie powinno być w przypadku COM ENVI

Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują opinię COM AGRI, która stwierdza, że niektóre rośliny NGT są roślinami podobnymi do konwencjonalnych i muszą spełniać zasady konwencjonalnej hodowli nasion i być wyłączone spod zdolności patentowej.

Zgodnie z wewnętrznymi przepisami Parlamentu Europejskiego COM AGRI dzieli kompetencje z COM ENVI w zakresie definicji i przepisów dotyczących kategorii 1 zakładów NGT i ich produktów.

W związku z tym Copa i Cogeca wzywają COM ENVI do wykazania jednakowego zrozumienia dla znaczenia tego prawodawstwa dla sektora rolnego i uwzględnienia opinii COM AGRI w obradach przed głosowaniem w styczniu 2024 r.

NGT (lub nowe techniki hodowli roślin) są potrzebne jako część zestawu narzędzi, który umożliwiłby hodowcom przyspieszenie programów hodowlanych i szybsze wprowadzanie na rynek lepszych odmian roślin, które muszą być dostępne we wszystkich sektorach i regionach, pomagając europejskim rolnikom w produkcji bardziej efektywnie, wzmacniając ich odporność na zmianę klimatu i niekorzystne zjawiska pogodowe.

Po ponad dziesięciu latach odroczenia Komisja Europejska wreszcie przedstawiła wniosek dotyczący rozporządzenia w sprawie roślin wykorzystujących nową technikę genomową (NGT) wraz z propozycją rewizji dyrektyw dotyczących wprowadzania do obrotu materiałów do reprodukcji roślin w dniu 5 lipca 2023 r. Copa i Cogeca rozważają te propozycje Komisji jako dobry punkt wyjścia do opracowania rozwiązań, które należy uwzględnić w negocjacjach międzyinstytucjonalnych.

***

Copa i Cogeca to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE. Razem zapewniamy, że rolnictwo UE będzie zrównoważone, innowacyjne i konkurencyjne, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo żywnościowe 500 milionom ludzi w całej Europie. >>> Więcej informacji na www.copa-cogeca.eu

oprac, e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

Wołodymyr Zełenski- Prezydent Ukrainy, na platformie "X" zwrócil się do rządu po...

Prezydium NSZZ RI Solidarność dnia 9 lutego 2024 ogłosiło 30 dniowy strajk gener...

Indie zaoferowały gwarantowane wsparcie dla cen roślin strączkowych, kukurydzy i...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę