aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

COM AGRI dzieli kompetencje z COM ENVI

14 grudnia 2023
COM AGRI dzieli kompetencje z COM ENVI

Przedwczoraj wieczorem COM AGRI Parlamentu Europejskiego przyjęła projekt opinii posłanki do Parlamentu Europejskiego Veroniki Vrecionovej (ECR, CZ) w sprawie NGT zdecydowaną większością 34 głosów za, 11 przeciw i 1 wstrzymującym się

COM AGRI wykazuje zrozumienie dla znaczenia i złożoności sprawy dotyczącej NGT – podobnie powinno być w przypadku COM ENVI

Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują opinię COM AGRI, która stwierdza, że niektóre rośliny NGT są roślinami podobnymi do konwencjonalnych i muszą spełniać zasady konwencjonalnej hodowli nasion i być wyłączone spod zdolności patentowej.

Zgodnie z wewnętrznymi przepisami Parlamentu Europejskiego COM AGRI dzieli kompetencje z COM ENVI w zakresie definicji i przepisów dotyczących kategorii 1 zakładów NGT i ich produktów.

W związku z tym Copa i Cogeca wzywają COM ENVI do wykazania jednakowego zrozumienia dla znaczenia tego prawodawstwa dla sektora rolnego i uwzględnienia opinii COM AGRI w obradach przed głosowaniem w styczniu 2024 r.

NGT (lub nowe techniki hodowli roślin) są potrzebne jako część zestawu narzędzi, który umożliwiłby hodowcom przyspieszenie programów hodowlanych i szybsze wprowadzanie na rynek lepszych odmian roślin, które muszą być dostępne we wszystkich sektorach i regionach, pomagając europejskim rolnikom w produkcji bardziej efektywnie, wzmacniając ich odporność na zmianę klimatu i niekorzystne zjawiska pogodowe.

Po ponad dziesięciu latach odroczenia Komisja Europejska wreszcie przedstawiła wniosek dotyczący rozporządzenia w sprawie roślin wykorzystujących nową technikę genomową (NGT) wraz z propozycją rewizji dyrektyw dotyczących wprowadzania do obrotu materiałów do reprodukcji roślin w dniu 5 lipca 2023 r. Copa i Cogeca rozważają te propozycje Komisji jako dobry punkt wyjścia do opracowania rozwiązań, które należy uwzględnić w negocjacjach międzyinstytucjonalnych.

***

Copa i Cogeca to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE. Razem zapewniamy, że rolnictwo UE będzie zrównoważone, innowacyjne i konkurencyjne, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo żywnościowe 500 milionom ludzi w całej Europie. >>> Więcej informacji na www.copa-cogeca.eu

oprac, e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

Po wyjątkowo ciepłej pierwszej połowie kwietnia nastąpiło drastyczne ochłodzenie...

CLAAS uruchomił w Polsce program krótkoterminowego wynajmu ciągników. Do dyspozy...

W dniu 15 kwietnia br. Rada Nadzorcza Spółki Elewarr w uzgodnieniu z władzami Kr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę