COP24/ W poniedziałek samorządowa deklaracja „Solidarność dla Klimatu”

7 grudnia 2018
COP24/ W poniedziałek samorządowa deklaracja „Solidarność dla Klimatu”

Samorządowcy z kilkunastu polskich miast ogłoszą w poniedziałek w Katowicach deklarację "Solidarność dla Klimatu”. Podejmą w niej zobowiązania do konkretnych, wspólnych działań na rzecz ochrony klimatu, zrównoważonego rozwoju i poprawy jakości życia mieszkańców.

Podpisanie deklaracji będzie jednym z wydarzeń towarzyszących trwającemu w Katowicach Szczytowi Klimatycznemu ONZ (COP24), podczas którego delegaci z całego świata pracują nad zasadami praktycznej realizacji Porozumienia paryskiego, czyli pierwszej w pełni globalnej umowy na rzecz klimatu.

Deklarację ogłoszą i podpiszą m.in. prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek, prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak, wiceprezydent Świdnicy Szymon Chojnowski, przewodniczący Rady Miejskiej Namysłowa Jacek Fior, radna Cieszyna Joanna Wowrzeczka oraz radny i były burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski.

Udział w spotkaniu zapowiedzieli brytyjscy posłowie do Izby Gmin - Anna McMorrin i Alex Sobel z Partii Pracy, a także pełnomocnik rządu Wielkiej Brytanii do spraw zmian klimatycznych Nick Bridge.

W związku z odbywającym się w Katowicach szczytem klimatycznym sygnatariusze deklaracji chcą zwrócić uwagę, że polityka klimatyczna i energetyczna są nierozłączne, a cele polityki klimatycznej UE należy postrzegać jako szansę dla polskiego społeczeństwa i gospodarki, przy zapewnieniu ochrony środowiska.

Idea Deklaracji powstała w Sieci Miast Progresywnych, którą tworzą samorządowcy m.in. z Cieszyna, Dąbrowy Górniczej, Gorlic, Iławy, Mielna, Namysłowa, Ostrowa Wielkopolskiego, Sejn, Sławkowa, Słupska, Starachowic, Świdnicy, Wadowic oraz warszawskiej dzielnicy Bielany, współpracujący w celu wymiany doświadczeń na temat nowoczesnego zarządzania miastem, wspólnie z mieszkańcami.

Sieć Miast Progresywnych jest partnerem brytyjskiej inicjatywy UK100. Sieci miast współdziałają na rzecz wymiany dobrych praktyk pomiędzy miastami, które realizują lokalną politykę klimatyczno-energetyczną. Dyrektor sieci UK100, Polly Billington będzie uczestniczyć w poniedziałek w uroczystości ogłoszenia katowickiej deklaracji.

 

Marek Błoński (PAP)


POWIĄZANE

Chińskie władze podjęły decyzję o otwarciu rynku chińskiego dla wszystkich produ...

W związku z epidemią koronawirusa w Chinach na świecie wzrosły ceny produktów dr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę