CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Copa - Cogeca: Europejski Tydzień Lasów rozpoczęty

19 lipca 2016
Copa - Cogeca: Europejski Tydzień Lasów rozpoczęty

Europejscy właściciele lasów oraz ich zarządcy z radością przyjęli informację o rozpoczęciu w poniedziałek Europejskiego Tygodnia Lasów oraz podkreślili, że lasy odgrywają kluczową rolę w walce ze zmianami klimatycznymi i pomagają w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju.

CEPF, COPA i COGECA, ELO, EUSTAFOR oraz USSE z radością przywitały dzisiejsze rozpoczęcie się Europejskiego Tygodnia Lasów, który jest doskonałą okazją do porozmawiania o tym, jak w pełni wykorzystać potencjał lasów w walce ze zmianami klimatycznymi oraz spełnić zobowiązania zawarte w porozumieniu paryskim oraz opisane w dokumencie poświęconym zrównoważonym celom rozwoju.

W tym roku można po raz 5 uczestniczyć w Europejskim Tygodniu Lasów, a po raz 23 w obradach Komitetu ds. Leśnictwa. W ramach tego tygodnia, który będzie trwać od 18 do 22 lipca, odbędzie się wiele wydarzeń i spotkań sponsorowanych przez FAO. Będą one skupiać się nad tym, jak lasy oraz zrównoważona gospodarka leśna mogą przyczynić się do zrealizowania zobowiązań zawartych w podpisanych w 2015 roku porozumieniach.

Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa-Cogeca, przemawiając w Brukseli, powiedział: „Rola lasów jest wieloaspektowa i bardzo ważna, a kluczowe znaczenie ma tu zrównoważona gospodarka leśna. Lasy mają ogromny potencjał pozwalający na rozwiązanie wyzwań stojących przed społeczeństwem i stawianych przez nie, tj. począwszy od „produkować więcej zużywając mniej” po „niskoemisyjną gospodarkę”. Bardzo ważnym jest dysponowanie odpowiednimi strategiami, aby móc ten potencjał wykorzystać w całości”.

Thierry de l’Escaille, sekretarz generalny ELO, dodał: „Lasy to zielone płuca Europy, które zamieniają dwutlenek węgla w tlen, utrzymują różnorodność biologiczną i dostarczają nam drewna, korka i i innych produktów. Dostarczają zasobów odnawialnych, zapewniają dostęp do czystej wody i powietrza oraz świadczą inne usługi ekosystemowe. Ponadto, lasy są miejscem rozrywki i rekreacji, z którego korzystają Europejczycy”. Są to dobra publiczne, które powinny być właściwie doceniane.

Leire Salaberria, przewodnicząca USSE, podkreśliła: „Musimy lepiej promować lasy, jako miejsce, które stymuluje wzrost i daje zatrudnienie w obszarach wiejskich UE, a także przyczynia się do tworzenia biogospodarki, która pozwala zapewnić zrównoważoną przyszłość obszarów wiejskich i ludzi na nich zamieszkujących.”

Piotr Borkowski, dyrektor wykonawczy EUSTAFOR, zwrócił uwagę, że porozumienie paryskie stworzyło plan na skuteczne „odwęglenie” gospodarek do połowy wieku. „Zrównoważona gospodarka leśna w połączeniu z popularyzowaniem się przedmiotów drewnianych i powstałych na bazie drewna może pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi, a także wesprzeć przejście do gospodarek i społeczeństw nisko emisyjnych. Zrównoważone leśnictwo oraz produkty lasu mogą przyczynić się do zmniejszenia poziomu emisji gazów cieplarnianych, zdywersyfikować podaż energii oraz zapewnić prosperity mieszkańcom obszarów wiejskich poprzez sprzyjanie zielonemu rozwojowi i tworzenie miejsc pracy”.

Sekretarz generalna CEPF, Emma Berglund powiedziała: „Znaczenie lasów w osiąganiu celów zawartych w porozumieniu paryskim oraz ich związek z wieloma, jeśli nie wszystkimi, celami zrównoważonego rozwoju pokazuje jednoznacznie holistyczny charakter tego, co robimy. Warunkami wstępnymi, aby zwiększać znaczenie lasów i maksymalnie wykorzystywać ich potencjał, są: inwestycje, transfer wiedzy, innowacje, rozwijanie nowych łańcuchów wartości, procesów i produktów. Konieczna jest tu silna współpraca na poziomie światowym”.

Europejski Tydzień Lasów dostarcza po raz kolejny pretekstu, aby pokazać zaangażowanie właścicieli i zarządców lasów na rzecz zrównoważonego i wydajnego leśnictwa, które może opowiedzieć na stawiane przed nim, i społeczeństwem w ogóle, wyzwania.

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Po siedmiu latach negocjacji, w czwartek wchodzi w życie unijno-kanadyjska umowa...

Zamierzam podjąć rozmowy z resortem sprawiedliwości w sprawie przepisów wyłączaj...

Polska nie akceptuje propozycji Komisji Europejskiej dot. połowów na Bałtyku w 2...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę