CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Copa i Cogeca: apel o wprowadzenie w UE przepisów zwalczających nieuczciwe praktyki handlowe

13 września 2016
Copa i Cogeca: apel o wprowadzenie w UE przepisów zwalczających nieuczciwe praktyki handlowe

Przed spotkaniem ministrów rolnictwa UE, Copa i Cogeca apelują o wprowadzenie w UE przepisów zwalczających nieuczciwe praktyki handlowe w łańcuchu żywnościowym.

Przed nieformalnym spotkaniem ministrów rolnictwa UE, które odbędzie się w Bratysławie w przyszłym tygodniu, Copa i Cogeca wystosowały apel o wprowadzenie w UE przepisów zwalczających nieuczciwe praktyki handlowe w łańcuchu żywnościowym i zapewniających godziwe dochody producentom.

Sekretarz generalny Copa-Cogeca, Pekka Pesonen, powiedział „Dochody rolników w całej UE nieustannie spadają. Ceny skupu często nie pokrywają nawet kosztów produkcji. Potrzebujemy uczciwego, przejrzystego i prawidłowo funkcjonującego łańcucha dostaw. Naszym zdaniem będzie on korzystny dla rolników, przetwórców, dystrybutorów, a przede wszystkim dla konsumentów. Tylko w ten sposób można zapewnić zrównoważoność sektora rolnego”.

Nakreślając sposoby na poprawę sytuacji powiedział „Potrzebujemy umów między producentami, przetwórcami i handlowcami i ich egzekwowania, by rolnicy uzyskiwali uczciwe ceny za swoje produkty i otrzymywali płatność na czas. Same porozumienia dobrowolne się nie sprawdzają. Według nas ograniczenie nieuczciwych praktyk handlowych będzie możliwe jedynie przy połączeniu dobrowolnych kodeksów i przepisów oraz przy wprowadzeniu wydajnego systemu egzekwowania, by podmioty były karane w razie złamania unijnych przepisów. Rzecznik mógłby nakładać kary w przypadku naruszenia zasad kodeksu dobrych praktyk. Różne inicjatywy są aktualnie podejmowane na szczeblu krajowym, nam jednak potrzeba unijnych, możliwych do egzekwowania zasad, gdyż duże sieci dystrybucji coraz częściej działają w całej UE dlatego też przepisy obowiązujące w jednym kraju nie zapobiegną nadużyciom zagranicą. Hiszpania niedawno przyjęła skuteczne przepisy. UE mogłaby się oprzeć na tym modelu. Komisja Europejska zdaje sobie sprawę z istnienia tego problemu, musi więc przygotować jakąś propozycję. W związku z tym apelujemy do ministrów o podjęcie działań w przyszłym tygodniu i naleganie na wprowadzenie przepisów ustawowych, by powstał uczciwy łańcuch żywnościowy #fairfoodchain”.

„Jesteśmy zadowoleni z inicjatywy prezydencji słowackiej, która zaproponowała, by nieformalne obrady Rady ds. Rolnictwa 12 i 13 września br. skupiły się na wzmocnieniu pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym i walce z nieuczciwymi praktykami handlowymi, z zamysłem przyjęcia konkluzji Rady w tym temacie w grudniu,” dodał Pesonen.

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

W dniu 15 września 2017 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyły się war...

1 października br. w Unii Europejskiej dojdzie do silnej deregulacji rynku cukru...

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 24.08.2017 światowa prod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę