Copa i Cogeca apelują do Komisji o wdrożenie nadzwyczajnych środków dla branży owocowo-warzywnej

6 kwietnia 2020
Copa i Cogeca apelują do Komisji o wdrożenie nadzwyczajnych środków dla branży owocowo-warzywnej

Spodziewając się narastających trudności spowodowanych pandemią COVID-19 dla producentów owoców i warzyw oraz ich spółdzielni, Copa i Cogeca wysłały 2. kwietnia pismo do Komisji Europejskiej z listą propozycji, jak dostosować wspólnotowy program pomocy w tym sektorze. Copa i Cogeca zaapelowały o wprowadzenie środków nadzwyczajnych i dostosowanie reguł zarządzania administracyjnego dla programów operacyjnych.

W piśmie wysłanym w czwartek do dyrektora generalnego DG AGRI Copa i Cogeca wyrażają swoje głębokie zaniepokojenie obecną i przyszłą sytuacją sektora owoców i warzyw, na którym szczególnie odbijają się środki służące zapobieganiu rozprzestrzeniania się COVID-19. Już teraz obserwuje się zakłócenia w popycie na niektóre typy produkcji (truskawek, warzyw itd.) w konkretnych regionach lub dla pewnych klientów. Wprowadzanie do obrotu owoców i warzyw oraz dostarczanie ich podmiotom przemysłu przetwórczego może stać się bardziej skomplikowane w wyniku narastających problemów związanych z dostępnością siły roboczej, transportem towarów i środków produkcji rolnej, przepływem osób oraz zmianami w popycie i konsumpcji.

Biorąc pod uwagę niedobór siły roboczej (oznaczający, że trzeba będzie szybko umożliwić dostęp do wystarczającej liczby pracowników w rolnictwie) oraz znając niską trwałość tych produktów, obawy Copa i Cogeca stale rosną. Jak powiedział przewodniczący grupy roboczej „Warzywa i owoce” Luc Vanoirbeek, „Copa i Cogeca apelują o udostępnienie nadzwyczajnych środków dla wszystkich producentów warzyw i owoców oraz dostosowanie reguł zarządzania administracyjnego programów operacyjnych organizacji producentów, by ograniczyć trudności, z którymi się tej chwili mierzą”.

Z kolei Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa-Cogeca powiedział, że „W związku z niezrównoważoną sytuacją na rynku dotykającą coraz bardziej niektóre z unijnych sektorów rolnych Copa i Cogeca nawołują, by Komisja przyznała specjalne finansowanie spoza budżetu WPR”.

Copa i Cogeca pragną podkreślić, że pandemia COVID-19 wywrze trwałe, negatywne skutki rynkowe dla sektora warzyw i owoców. Komisja zatem powinna podjąć teraz dalsze kroki, ponieważ decyzje te wpłyną na kształt i przyszłość sektora w najbliższych miesiącach, a nawet latach.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Niezależnie od sytuacji panującej w kraju i za granicą, maj jest miesiącem, któr...

1. czerwca, rozpoczął się kolejny nabór wniosków o przyznanie wsparcia na zalesi...

Pandemia COVID-19 wywołała efekt domina, dramatycznie wpływając na zdrowie, życi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę