CTR_80917

Copa i Cogeca: „Jak ująć cele zrównoważonego rozwoju i zmiany klimatu w przyszłej WPR?”

14 czerwca 2017
Copa i Cogeca: „Jak ująć cele zrównoważonego rozwoju i zmiany klimatu w przyszłej WPR?”

Copa i Cogeca zorganizowały w ubiegłym tygodniu warsztaty pt. „Jak ująć cele zrównoważonego rozwoju i zmiany klimatu w przyszłej WPR?” pochylając się nad zagadnieniem zwiększenia produkcji przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia zasobów, by wyżywić rosnącą liczbę ludności na świecie w przyszłości stawiając czoła zmianie klimatu.

Omawiając przyszłość WPR, główny mówca, Flavio Coturni z Komisji Europejskiej położył nacisk na znaczenie nowocześniejszej i prostszej WPR w przyszłości, z łatwiejszym dostępem do ziemi i bardziej atrakcyjnymi obszarami wiejskimi, które zachęcałyby do podjęcia tam pracy, zgodnie z unijnym celem stymulacji wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Potrzeba bardziej ukierunkowanych środków, lepiej dostosowanych do lokalnych potrzeb i bardziej efektywnych pod względem kosztowym, by ograniczyć emisje i dostosować się do zmiany klimatu.

Przemawiając w czasie wydarzenia, Niels Peter Norring, wiceprzewodniczący grupy roboczej „Środowisko” Copa i Cogeca zwrócił uwagę na znaczenie silnej WPR opartej na silnym budżecie, by można było sprostać coraz poważniejszym wyzwaniom, a także na potrzebę innowacji, inwestycji, usług doradczych, edukacji i szkoleń. Odniósł się również do znaczenia odpowiednich polityk, które zagwarantowałyby, że unijny sektor rolny może łagodzić zmianę klimatu i dostosowywać się do niej w sposób zrównoważony, niestanowiący zagrożenia dla produkcji żywności, zgodnie z porozumieniem paryskim.

Większe inwestycje w technologie takie jak systemy ograniczonej orki poprawiające zdrowie i produktywność gleby zostały poruszone przez wielu mówców. Wspomniano także o korzyściach wynikających z rolnictwa precyzyjnego, które pozwala rolnikom oszczędzać zasoby naturalne. Należy stworzyć synergie między dostosowywaniem się do zmiany klimatu i produktywnością. Co więcej, badania muszą być inspirowane przez rolników, a rozpowszechnianie wiedzy nadal utyka w wąskich gardłach. Jelle Maas z Uniwersytetu Wageningen powiedział, że „odpady i współprodukty stają się nowymi zasobami”. Pan Norring poruszył możliwość wprowadzenia zachęt dla rolników do zestawu narzędzi obowiązujących w unijnej polityce rozwoju obszarów wiejskich, np. do produkcji biogazu.

Ogólnie rzecz biorąc zgodzono się, że WPR w znacznym stopniu przyczynia się do osiągnięcia większości celów zrównoważonego rozwoju w UE. W tym kontekście, przedstawiciel FAO, Mark Davis zwrócił uwagę na to „czego świat może nauczyć się dzisiaj od Europy”. Pochwalił rolników, mówiąc, że codziennie w dużo większej mierze przyczyniają się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju niż inne sektory.

Podsumowując, wiceprzewodniczący Copa, pan Reisecker położył nacisk na korzyści i możliwości związane z biogospodarką i gospodarką obiegową oraz bioenergią, pozwalające UE na odejście od paliw kopalnych. Do mówców podczas tych popularnych warsztatów należeli przedstawiciele FAO, Komisji Europejskiej, WWF, Uniwersytetu Wageningen, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz Copa i Cogeca.

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

We wtorek rząd zdecydował o przyznaniu 25 mln euro pomocy dla fińskich rolników....

W Polsce wzrosło spożycie soków, przyczyniła się do tego trzyletnia kampania pro...

Począwszy od 21 listopada 2017 roku polskie produkty mleczarskie będą oferowane,...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę