Copa i Cogeca: „Jak ująć cele zrównoważonego rozwoju i zmiany klimatu w przyszłej WPR?”

14 czerwca 2017
Copa i Cogeca: „Jak ująć cele zrównoważonego rozwoju i zmiany klimatu w przyszłej WPR?”

Copa i Cogeca zorganizowały w ubiegłym tygodniu warsztaty pt. „Jak ująć cele zrównoważonego rozwoju i zmiany klimatu w przyszłej WPR?” pochylając się nad zagadnieniem zwiększenia produkcji przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia zasobów, by wyżywić rosnącą liczbę ludności na świecie w przyszłości stawiając czoła zmianie klimatu.

Omawiając przyszłość WPR, główny mówca, Flavio Coturni z Komisji Europejskiej położył nacisk na znaczenie nowocześniejszej i prostszej WPR w przyszłości, z łatwiejszym dostępem do ziemi i bardziej atrakcyjnymi obszarami wiejskimi, które zachęcałyby do podjęcia tam pracy, zgodnie z unijnym celem stymulacji wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Potrzeba bardziej ukierunkowanych środków, lepiej dostosowanych do lokalnych potrzeb i bardziej efektywnych pod względem kosztowym, by ograniczyć emisje i dostosować się do zmiany klimatu.

Przemawiając w czasie wydarzenia, Niels Peter Norring, wiceprzewodniczący grupy roboczej „Środowisko” Copa i Cogeca zwrócił uwagę na znaczenie silnej WPR opartej na silnym budżecie, by można było sprostać coraz poważniejszym wyzwaniom, a także na potrzebę innowacji, inwestycji, usług doradczych, edukacji i szkoleń. Odniósł się również do znaczenia odpowiednich polityk, które zagwarantowałyby, że unijny sektor rolny może łagodzić zmianę klimatu i dostosowywać się do niej w sposób zrównoważony, niestanowiący zagrożenia dla produkcji żywności, zgodnie z porozumieniem paryskim.

Większe inwestycje w technologie takie jak systemy ograniczonej orki poprawiające zdrowie i produktywność gleby zostały poruszone przez wielu mówców. Wspomniano także o korzyściach wynikających z rolnictwa precyzyjnego, które pozwala rolnikom oszczędzać zasoby naturalne. Należy stworzyć synergie między dostosowywaniem się do zmiany klimatu i produktywnością. Co więcej, badania muszą być inspirowane przez rolników, a rozpowszechnianie wiedzy nadal utyka w wąskich gardłach. Jelle Maas z Uniwersytetu Wageningen powiedział, że „odpady i współprodukty stają się nowymi zasobami”. Pan Norring poruszył możliwość wprowadzenia zachęt dla rolników do zestawu narzędzi obowiązujących w unijnej polityce rozwoju obszarów wiejskich, np. do produkcji biogazu.

Ogólnie rzecz biorąc zgodzono się, że WPR w znacznym stopniu przyczynia się do osiągnięcia większości celów zrównoważonego rozwoju w UE. W tym kontekście, przedstawiciel FAO, Mark Davis zwrócił uwagę na to „czego świat może nauczyć się dzisiaj od Europy”. Pochwalił rolników, mówiąc, że codziennie w dużo większej mierze przyczyniają się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju niż inne sektory.

Podsumowując, wiceprzewodniczący Copa, pan Reisecker położył nacisk na korzyści i możliwości związane z biogospodarką i gospodarką obiegową oraz bioenergią, pozwalające UE na odejście od paliw kopalnych. Do mówców podczas tych popularnych warsztatów należeli przedstawiciele FAO, Komisji Europejskiej, WWF, Uniwersytetu Wageningen, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz Copa i Cogeca.

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

− W ścisłej współpracy ze stowarzyszeniami, z organizacjami i izbami rolniczymi ...

Osiem rodzin z UE oraz po jednej z Kenii i Fidżi zaskarżyło UE do sądu, domagają...

Odra może być rzeką znacznie szerzej wykorzystywaną do celów transportowych i tu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę