aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Copa i Cogeca mają swój plan do wyborów europejskich

19 kwietnia 2024
Copa i Cogeca mają swój plan do wyborów europejskich

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!

 

Ponieważ Unia Europejska przygotowuje się do nadchodzących wyborów odbywających się w dniach 6-9 czerwca, Copa i Cogeca opublikowały dziś swój Manifest dotyczący wyborów do Parlamentu Europejskiego podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego, w obecności przedstawicieli wszystkich wiodących europejskich grup politycznych. Manifest, opracowany na podstawie wniosków wyciągniętych z mandatu na lata 2019–2024 i z myślą o przywróceniu strategicznego myślenia w rolnictwie UE, przedstawia siedem kluczowych priorytetów Komisji Europejskiej na następną kadencję, wraz z czterema czynnikami kluczowymi dla przywrócenia rolnictwa na właściwe tory.

 

„Rolnictwo zawsze było kamieniem węgielnym projektu europejskiego, odgrywając strategiczną rolę w gospodarce i zapewniając UE autonomię żywnościową. Jednakże w miarę narastania wyzwań dla sektora rolnego niezwykle istotne jest ponowne skupienie się na obszarach wiejskich i rolnictwie, aby odzyskać rolniczy kompas UE. Niedawny wzrost protestów w rolnictwie podkreśla pilność tej kwestii, podkreślając potrzebę, aby Unia Europejska nadała priorytet obszarom wiejskim i rolnictwu w swoim programie politycznym” – powiedział Lennart Nilsson, Przewodniczący Cogeca, przedstawiając manifest.

 

Zaprezentowany dokument wymienia wiele wyzwań stojących przed rolnictwem w kadencji 2024-2029, wskazując na potrzebę ustalenia przez UE priorytetów w zakresie przygotowania rolnictwa do roku 2030. Copa i Cogeca określiły w swoim manifeście 7 głównych priorytetów, a także szereg konkretnych propozycji politycznych, które zostaną zaprezentowane bardziej szczegółowo podczas europejskiej kampanii wyborczej.

 

Oprócz kluczowych priorytetów w dokumencie wskazano cztery ogólnounijne czynniki umożliwiające realizację polityki w oparciu o główne wnioski wyciągnięte z obecnego mandatu. Copa i Cogeca wzywają do prawdziwego przeglądu budżetu rolnego w celu dostosowania ambicji środowiskowych, geopolitycznych i finansowych. Powinno to być możliwe do osiągnięcia jedynie po dokonaniu globalnej oceny skutków obecnych polityk rolnych na początku następnej kadencji, a także po przeprowadzeniu studiów wykonalności nowych propozycji. Europejskie organizacje rolnicze podkreślają także rosnącą potrzebę spójności pomiędzy polityką handlową UE a jej ambicjami w zakresie rynku wewnętrznego. Wreszcie, z instytucjonalnego punktu widzenia Copa i Cogeca przedstawiają dwa mocne żądania: powołanie europejskiego komisarza ds. rolnictwa i obszarów wiejskich w roli wiceprzewodniczącego oraz wzmocnienie grup dialogu strategicznego jako narzędzia długoterminowego dialogu strategicznego dla Komisja.

 

„W kadencji 2019–2024 mieliśmy do czynienia z regulacyjnym tsunami w rolnictwie, stosując polityki wynikające z Zielonego Ładu. W następnej kadencji chcemy mniej regulacji, ale lepszych, z mniejszym podejściem odgórnym, odpowiednio finansowanych i skupiających się na egzekwowaniu przepisów w terenie. Wiemy, że jest to możliwe, widzimy to dzisiaj w dialogu strategicznym. Pozostajemy przekonanymi Europejczykami i wzywamy wszystkich wyborców z obszarów wiejskich do mobilizacji podczas tych wyborów!” stwierdziła w swoim podsumowaniu Christiane Lambert, Przewodnicząca Copa.
***
O nas - Copa i Cogeca to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE. Razem zapewniamy, że rolnictwo UE będzie zrównoważone, innowacyjne i konkurencyjne, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo żywnościowe 500 milionom ludzi w całej Europie. >>> Więcej informacji na www.copa-cogeca.eu


POWIĄZANE

Rynek orzechów w Brazylii wykazuje obiecujący wzrost, szczególnie napędzany rosn...

Całoroczne hale namiotowe umożliwiły rozwój polskich przedsiębiorstw. Zarówno ma...

Uprawa rzepaku wymaga intensywnej ochrony przed chorobami grzybicznymi. Aby ta b...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę