CTR_80917

Copa i Cogeca: nowe prognozy produkcji zbóż i roślin oleistych

11 lipca 2016
Copa i Cogeca: nowe prognozy produkcji zbóż i roślin oleistych

Nowe prognozy Copa i Cogeca dla UE-28 ukazują spadek produkcji pszenicy miękkiej i roślin oleistych w tym roku, głównie ze względu na niekorzystne warunki meteorologiczne i coraz częstsze ataki szkodników i chorób.

Publikacja ta nastąpiła po posiedzeniu grup roboczych „Zboża” i „Rośliny oleiste” Copa i Cogeca. Przewodniczący grupy roboczej „Zboża”, Max Schulman, powiedział „Z najnowszych prognoz wynika, że produkcja pszenicy miękkiej spadła w tym roku o 3,5%, a plony są niższe. Jest to spowodowane głównie trudnymi warunkami pogodowymi wahającymi się od suszy do ulew w Europie Środkowej. Całkowita produkcja zbóż w UE-28 wzrosła nieznacznie, konkretnie o 1,3% w stosunku do zeszłego roku, jednak sytuacja pszenicy miękkiej i jęczmienia najprawdopodobniej się pogorszy i ostateczne wyniki pewnie będą niższe. Prognozy obejmujące kukurydzę są również bardzo niepewne, gdyż sezon rozpoczął się późno, a nasłonecznienie było niskie”.

„Wiele krajów doświadcza również poważnych problemów związanych z obecnością szkodników i chorób. Walka z nimi jest coraz trudniejsza, gdyż wyrabiają sobie odporność na środki ochrony roślin. Brakuje skutecznych środków ochrony roślin i spójnego zestawu narzędzi, które pozwoliłyby rolnikom na zarządzanie ryzykiem w gospodarstwie. Należy to zmienić” – zakończył.

Przewodniczący grupy roboczej „Rośliny oleiste” Copa i Cogeca, Arnaud Rousseau, w międzyczasie podkreślił, że „tegoroczna produkcja roślin oleistych w UE-28 spadła o 1,7% w stosunku do roku 2015. Wysoki spadek (5,1%) został odnotowany w przypadku rzepaku, częściowo ze względu na niekorzystne warunki meteorologiczne i coraz częściej występujące choroby i szkodniki. Zmniejszenie powierzchni upraw jest także konsekwencją unijnej polityki w zakresie pestycydów i wycofywania środków ochrony roślin. Co więcej, debata na temat miejsca biopaliw w przyszłym pakiecie energetyczno-klimatycznym jest źródłem braku pewności i rolnikom ciężko jest zdecydować, jakie uprawy chcieliby zebrać w 2017 r. Niemniej jednak, produkcja roślin białkowych w UE wzrosła o 5,7% w stosunku do 2015 r., częściowo dzięki nowej wspólnej polityce rolnej (WPR). Jest to dobra wiadomość dla unijnej branży hodowlanej, należy jednak upewnić się, że całość produkcji znajdzie rynki zbytu”.

Szczegóły są dostępne na stronie: www.copa-cogeca.eu GOL(16)5981 (rev.3), GOL(16)5980 (rev.4) & CER(16)5979 (rev.4).

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Odpowiednie użytkowanie zakupionej używanej maszyny i regularne przeprowadzanie ...

W dniu 18 października 2017 r. w Biurze Krajowej Rady Izb Rolniczych odbyło się ...

13 października 2017 r. w Ludwikowie k. Poznania odbyły się pokazy terenowe doty...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę