CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Copa i Cogeca o nowych, unijnych przepisach dot. zmian klimatycznych

25 lipca 2016
Copa i Cogeca o nowych, unijnych przepisach dot. zmian klimatycznych

W reakcji na opublikowane w ubiegłym tygodniu zmiany dotyczące przepisów w zakresie walki ze zmianami klimatycznymi, Copa i Cogeca z radością przyjęły propozycję elastycznych rozwiązań, które mają pomóc sektorowi rolnictwa i leśnictwa w zmniejszeniu skutków zmian klimatycznych w sposób zrównoważony, bez szkody dla bezpieczeństwa żywnościowego.

Sekretarz generalny Copa i Cogeca, Pekka Pesonen, powiedział: „Porozumienie paryskie postanawia, że rolnictwo musi dostosować się do wymogów w sposób zrównoważony, nienarażając bezpieczeństwa żywnościowego. Należy tego przestrzegać. Nie ma sensu rozwiązywanie problemów związanych z klimatem poprzez zmniejszanie wydajności rolników czy spółdzielni oraz poprzez narażanie się na spadek jakości oferowanego pożywienia. Bardzo nas cieszy, że w opublikowanej dziś decyzji dotyczącej wspólnego wysiłku redukcyjnego oraz tej dotyczącej LULUCF uwzględniono aspekt elastyczności. Pozwoli to branży rolniczej oraz leśnej na walkę ze zmianami klimatycznymi w sposób zrównoważony. Musimy upewnić się, że nowe przepisy dotyczące walki ze zmianami klimatycznymi są elastyczne i uwzględniają potrzeby sektorów objętych systemem handlu emisjami (ETS) i tych nim nie objętych (non-ETS) oraz LULUCF”.

„Jest to szczególnie ważne, ponieważ sektory te pochłaniają także zanieczyszczenia z atmosfery. Sektor rolnictwa i leśnictwa bardzo przyczyniają się do wali ze zmianami klimatycznymi, pozwalając UE na zmniejszenie poziomu emisji gazów cieplarnianych. Odnawialne surowce pochodzące z tych branż już w tej chwili dostarczają rozwiązań i przyczyniają się dalszego rozwoju biogospodarki, która jest kluczowa w walce ze zmianami klimatycznymi. Jesteśmy przekonani, że można jeszcze lepiej wykorzystywać synergię i wprowadzać lepsze rozwiązania czy to w zakresie wyliczania poziomu emisji czy zarządzania składnikami odżywczymi” - dodał Pesonen.

Copa i Cogeca


POWIĄZANE

Komisja Europejska przeznaczy 9,3 mln euro z budżetu Wspólnej Polityki Rolnej dl...

Naszym celem jest propagowanie idei "5 porcji" związanej z rolą owoców, warzyw i...

Przedstawiciele polskiego rządu zadeklarowali, że są gotowi wstrzymać wycinkę Pu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę