Advertisement Targi_china_210519-750

Copa i Cogeca są gotowe na nowe wyzwania

20 kwietnia 2018
Copa i Cogeca są gotowe na nowe wyzwania

Po zatwierdzeniu w czwartek przez Parlament Europejski porozumienia politycznego w sprawie rolnictwa ekologicznego, Copa i Cogeca są gotowe do podjęcia działań na rzecz skutecznego wdrożenia zasad oraz płynnego przejścia do stosowania technicznych zasad rolnictwa ekologicznego.

Przewodniczący grupy roboczej ds. rolnictwa ekologicznego Copa-Cogeca, Kees Van Zelderen powiedział: „Rynek produktów ekologicznych w UE bardzo szybko powiększył się o 48% w przeciągu ostatnich 4 lat i jest obecnie wart 30 miliardów euro rocznie. Tendencja ta związana jest ze wzrostem popytu wśród konsumentów”.

„Pomimo zwiększenia rynku, jedynie 7% całej powierzchni rolnej w UE przeznaczone jest na uprawy ekologiczne. Różnica między wielkością produkcji a poziomem popytu pokrywana jest dzięki coraz większemu importowi. Chcemy zatem upewnić się, że nowe przepisy w sprawie rolnictwa ekologicznego zachęcą rolników do tego rodzaju upraw, przy jednoczesnym utrzymaniu restrykcyjnych kontroli w celu zachowania zaufania konsumentów”, podkreślił Van Zelderen.

Co więcej Copa i Cogeca uważają, że przy ścisłej współpracy z instytucjami europejskimi, wdrożenie nowych przepisów i aktów delegowanych przyczyni się do dalszego rozwoju sektora rolnictwa ekologicznego w UE. Te pozytywne zmiany zapewnią również wzrost tego sektora. Gospodarstwa mieszane mogą na przykład ułatwić nowym uczestnikom tego rynku stopniowe przechodzenie na rolnictwo organiczne. Utrzymanie tej możliwości jest bardzo dobrą wiadomością. W nowych przepisach system uproszczonych certyfikatów grupowych dla małych rolników może również wesprzeć ich wysiłki w okresie przejściowym. Ponadto producenci z krajów trzecich, którzy chcą sprzedawać swoje produkty na rynku europejskim będą zmuszeni do przestrzegania tych samych zasad, jeśli nie istnieje żadne porozumienie w sprawie wzajemnej równoważności między UE a krajem trzecim. Takie rozwiązanie przyczyni się do zapewnienia większej konkurencyjności rolników europejskich.

„Przed wejściem w życie nowych przepisów w sprawie rolnictwa ekologicznego 1 stycznia 2021 r. będziemy musieli nadal ciężko pracować, aby zapewnić gładkie i bezproblemowe przejście, a także dalszą harmonizację w okresie wdrażania nowych zasad technicznych. Konieczne będzie również przyjęcie dobrze dobranych zasad drugorzędnych w kwestiach norm produkcji, importu, etykietowania oraz kontroli”, dodał Van Zelderen.

Podsumowując, sekretarz generalny Copa i Cogeca, Pekka Pesonen powiedział: „Rolnictwo ekologiczne w UE to europejski dobrowolny system zapewniania jakości, dzięki któremu jesteśmy w stanie dostarczać dóbr publicznych przy jednoczesnej dbałości o środowisko i dobrostan zwierząt. Sektor ten rośnie niezmiennie od 10 lat. Lecz jeśli chcemy utrzymać tę tendencję, kwestią o podstawowym znaczeniu jest zapewnienie większej żywotności gospodarczej sektora oraz większego udziału w rynku.” Oficjalne poparcie europejskich ministrów będzie miało miejsce w maju.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki w dniach 14-17 maja 2019 r. składał wizytę w...

Krajowa Rada Izb Rolniczych przyłączyła się do poniedziałkowych obchodów Światow...

Treści udające rzetelne dziennikarstwo, farmy trolli czy pseudoanonimowe ataki n...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę