CTR_80917

Copa i Cogeca są zadowolone z faktu, że Komisja Europejska utrzyma obszary proekologiczne na poziomie 5%

5 kwietnia 2017
Copa i Cogeca są zadowolone z faktu, że Komisja Europejska utrzyma obszary proekologiczne na poziomie 5%

Copa i Cogeca wyraziły w ubiegłym tygodniu, w Brukseli zadowolenie z faktu, że Komisja Europejska utrzyma obszary proekologiczne na poziomie 5% po publikacji nowego sprawozdania.

Według sprawozdania oceniającego Komisji, obszary proekologiczne wpływają na poprawę różnorodności biologicznej i wspierają usługi ekosystemowe. Przegląd ten stanowi część ostatniej reformy wspólnej polityki rolnej (WPR) i obejmuje dwa pierwsze lata jej realizacji.

W ramach zasad rządzących obszarami proekologicznymi, rolnicy posiadający gospodarstwa o powierzchni min. 15 ha muszą przekształcić co najmniej 5% swoich gruntów na obszary proekologiczne. W 2015 r., 10% gruntów objętych tym obowiązkiem zostało zadeklarowanych jako obszary proekologiczne. W 2016 r. wyniki są bardzo zbliżone. To samo sprawozdanie wskazuje, że wielu rolników wybiera uprawy wiążące azot, międzyplon lub grunty ugorowane. Pozostałe możliwości obejmują elementy krajobrazu takie jak miedze, drzewa, żywopłoty i strefy buforowe.

W reakcji na sprawozdanie, sekretarz generalny Copa i Cogeca Pekka Pesonen powiedział „Fakt, że Komisja postanowiła utrzymać obszary proekologiczne na poziomie 5% jest dobrą wiadomością dla rolników, gdyż powierzchnia zadeklarowana jako obszary proekologiczne wyraźnie wykracza poza 7%, do którego to poziomu Komisja mogłaby zwiększyć aktualny wymagany odsetek. Pochwalamy tę decyzję. Nadal jednak niepokoi nas zakaz stosowania środków ochrony roślin na wszystkich potencjalnie produktywnych obszarach proekologicznych. Wymóg taki będzie źródłem problemów agronomicznych i administracyjnych, co nas szczególnie martwi, gdyż musimy zachęcać rolników i administrację do realizacji instrumentów zazieleniania w ramach WPR i podnieść poziom akceptacji dla tych rozwiązań”.

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Odpowiednie użytkowanie zakupionej używanej maszyny i regularne przeprowadzanie ...

W dniu 18 października 2017 r. w Biurze Krajowej Rady Izb Rolniczych odbyło się ...

13 października 2017 r. w Ludwikowie k. Poznania odbyły się pokazy terenowe doty...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę