CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Copa i Cogeca - wnioski po spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa w Luksemburgu

12 października 2016
Copa i Cogeca - wnioski po spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa w Luksemburgu

Copa i Cogeca nakreśliły swoje poglądy na temat wniosku w sprawie rozporządzenia omnibus oraz środków upraszczających zazielenianie, które unijni ministrowie rolnictwa omówili w poniedziałek, w Luksemburgu.

Zaproponowano pewne zmiany do narzędzia stabilizacji dochodów dostępnego w ramach programów rozwoju obszarów wiejskich, gdyż okazało się ono niezbyt popularne wśród państw członkowskich. Zdaniem Komisji Europejskiej zmiany te ułatwią państwom członkowskim wprowadzenie tego rozwiązania, by rolnicy mogli uzyskać pomoc w momencie gdy dochody gospodarstwa spadną o 20, a nie o 30%. Przemawiając w Luksemburgu podczas spotkania z prezydencją słowacką, sekretarz generalny Copa i Cogeca, Pekka Pesonen powiedział „Jest to korzystna decyzja, która powinna zwiększyć częstotliwość stosowania tego narzędzia i doprowadzić do lepszego ukierunkowania wsparcia, zwłaszcza w branży mleczarskiej i wołowej”.

Wniosek w sprawie rozporządzenia omnibus zawiera również zmiany do instrumentów finansowych, by rolnicy mogli łatwiej otrzymywać pożyczki w ramach polityki rozwoju obszarów wiejskich. Pekka Pesonen zaapelował jednak o wprowadzenie dalszych modyfikacji umożliwiających skuteczniejsze reakcje w momencie wystąpienia kryzysu, zwłaszcza w sektorze mleka i wieprzowiny. Co więcej, we wniosku tym znalazła się poprawiona definicja aktywnego rolnika dająca państwom członkowskim więcej swobody. Pekka Pesonen ostrzegał jednak, że może stać się to źródłem poważnych różnic w stosowaniu zasad w poszczególnych państwach członkowskich i spadku poziomu harmonizacji.

Następnie poparł poniedziałkowy apel 18 ministrów, którzy chcą zmiany wniosku w sprawie uproszczenia zazieleniania, gdyż ich zdaniem niektóre z rozwiązań, które Komisja rozważa, nie ułatwią życia rolnikom. Głównym problemem jest zakaz stosowania pestycydów na uprawach roślin białkowych w ramach obszarów proekologicznych, gdyż nie ma on nic wspólnego z uproszczeniem. Kolejna trudność wynika z faktu, że okres ugorowania wydłuży się z 6 do 9 miesięcy, a okres utrzymania międzyplonów i pokrywy zielonej będzie wynosił 10 tygodni.

Przypomniał o trudnej sytuacji panującej na rynkach towarów rolnych i o tym, że producenci walczą z niskimi cenami i wysokimi kosztami produkcji. Sektor zbóż znajduje się w krytycznej sytuacji. Uderzyła ona zwłaszcza we Francję i Irlandię. Podaż zbóż na świecie osiągnęła rekordowy poziom, a ceny pszenicy plasują się na najniższym od dziesięciu lat poziomie. „Dlatego też uważamy, że należy wprowadzić wsparcie nadzwyczajne, by nie dopuścić do bankructwa gospodarstw” - powiedział.

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

W dniu 15 września 2017 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyły się war...

1 października br. w Unii Europejskiej dojdzie do silnej deregulacji rynku cukru...

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 24.08.2017 światowa prod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę