CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Copa i Cogeca zadowolone z deklaracji Światowej Organizacji Handlu

24 sierpnia 2016
Copa i Cogeca zadowolone z deklaracji Światowej Organizacji Handlu

Copa i Cogeca są zadowolone z deklaracji Światowej Organizacji Handlu (WTO), zgodnie z którą rosyjskie embargo nałożone na unijną wieprzowinę jest nielegalne i apelują o jego zniesienie.

Copa i Cogeca zaaprobowały w poniedziałek deklarację Światowej Organizacji Handlu (WTO), która orzekła o nielegalności rosyjskiego embarga obejmującego wieprzowinę pochodzącą z UE.

Sekretarz generalny Copa i Cogeca, Pekka Pesonen, powiedział „Cieszymy się, że WTO potwierdziła, że rosyjski zakaz importu żywca wieprzowego, świeżego mięsa wieprzowego i innych produktów wieprzowych z całej UE jest nielegalny w świetle międzynarodowych zasad handlowych. Ze względu na wykrycie jedynie kilku przypadków afrykańskiego pomoru świń na terenach graniczących z Białorusią, panel stwierdził niewspółmierność i protekcjonistyczność tego zakazu, który nie jest zgodny z międzynarodowymi normami i sprzeczny z porozumieniem WTO w sprawie stosowania środków sanitarnych i fitosanitarnych. To dobra wiadomość”.

„Niestety władze rosyjskie najprawdopodobniej odwołają się od tego orzeczenia w ciągu najbliższych 60 dni, co oznacza, że rolnicy być może nie odczują żadnych korzyści przed 2018 r. Do Rosji dawniej, przed wprowadzeniem ograniczeń SPS, trafiało 24% unijnego eksportu, którego średnia roczna wartość wynosiła 1,4 mld €”, przypomniał Pesonen.

„Sytuacja unijnego rynku wieprzowiny nadal jest niestabilna. Copa i Cogeca wspierają wysiłki Komisji Europejskiej na rzecz wypracowania porozumienia z władzami rosyjskimi odnośnie unijnych świadectw wywozowych i ograniczeń weterynaryjnych, by można było wznowić handel tłuszczem i smalcem między EU a Rosją. Zachęcamy UE do dalszych wysiłków prowadzących do ponownego otwarcia rynku, który dawniej pochłaniał jedną czwartą wieprzowiny eksportowanej z UE”, powiedział Pesonen.

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Zarząd KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi w związku z trudną s...

Sekretarz stanu Jacek Bogucki uczestniczył w minioną środę, w seminarium z okazj...

Czy obawy o inflację pomogą szerzej otworzyć rynek RPA dla importu drobiu z Euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę