CTR_80917

Copa i Cogeca zadowolone z zakończenia prac nad pakietem pomocowym w wysokości 500 mln euro

30 sierpnia 2016
Copa i Cogeca zadowolone z zakończenia prac nad pakietem pomocowym w wysokości 500 mln euro

Copa i Cogeca wyraziły zadowolenie z piątkowego zakończenia w Komisji UE znajdującej się w Brukseli prac nad szczegółowymi zasadami odnoszącymi się do przyznanego w lipcu pakietu pomocy w wysokości 500 mln €, który ma pomóc wyjść unijnym rolnikom, a w szczególności producentom mleka, z trudnej sytuacji w jakiej się znaleźli.

Sekretarz generalny Copa i Cogeca, Pekka Pesonen, powiedział „Unijni producenci mleka zmagają się przede wszystkim z problemami związanymi z brakiem płynności finansowej spowodowanymi krytyczną sytuacją na rynku. Ceny mleka są nawet o 40% niższe niż dwa lata temu. Bardzo ważne jest, aby wprowadzane systemy były funkcjonalne, a pieniądze trafiły do rolników jak najszybciej. Producenci mleka bardzo liczą na wzrost cen, gdyż ceny nabiału idą w górę. W minionym tygodniu odbyły się protesty we Francji związane z tą sytuacją”.

Sytuacja unijnego rynku wieprzowiny nadal jest niestabilna. Sytuacja na rynku wołowiny także jest trudna i pogarsza się ze względu na ciągłą presję pod jaką znajduje się branża mleczarska. W razie dalszego zaognienia się sytuacji na rynku wołowiny trzeba będzie szybko zareagować.

Lipcowy pakiet obejmuje koperty krajowe w wysokości 350 mln euro, przyznane państwom członkowskim, a także ukierunkowane wsparcie dla producentów mleka i hodowców. „Dobrze, że prace nad pakietem zakończyły się dzisiaj, gdyż teraz państwa członkowskie będą mogły go wdrożyć. Kolejnym pozytywnym elementem tego pakietu ratunkowego jest fakt, że zostaną wypłacone zaliczki na poczet płatności bezpośrednich w wysokości 70%, co pozwoli na krótkoterminowe złagodzenie problemów związanych z brakiem płynności finansowej”, dodał Pesonen. Copa i Cogeca wysłały w tym tygodniu pismo do Komisji Europejskiej, w którym znalazły się nasze postulaty. Wysłaliśmy także list do komisarza rolnictwa, Phila Hogana, dziękując mu za podjęcie inicjatywy związanej z podniesieniem cen wycofania warzyw i owoców w UE w ramach uproszczenia systemu regulacji sektora warzyw i owoców. Apelujemy jednak o podniesienie cen pomarańczy i pomidorów oraz o rozszerzenie wykazu produktów kwalifikujących się.

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Odpowiednie użytkowanie zakupionej używanej maszyny i regularne przeprowadzanie ...

W dniu 18 października 2017 r. w Biurze Krajowej Rady Izb Rolniczych odbyło się ...

13 października 2017 r. w Ludwikowie k. Poznania odbyły się pokazy terenowe doty...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę