Adama_Spyrale_1-31.05.21

Coraz mniej kur niosek w Azji przez grypę ptaków

17 marca 2021
Coraz mniej kur niosek w Azji przez grypę ptaków

Władze Korei Południowej obawiają się przedłużającej walki z grypą ptaków, która trwa już od jesieni 2020 roku. Potwierdzono kolejno ognisko wysoce zjadliwego wirusa H5N8. Do ostatniego zdarzenia doszło na fermie jaj utrzymującej około 550 tysięcy ptaków, 147 kilometrów na południe od Seulu. Procedury nakazują ubicie drobiu w gospodarstwie oraz ubojowe działania prewencyjne w określonym obszarze. Od listopada 2020 roku stwierdzono już 106 ognisk HPAI na fermach drobiu.

Według oficjalnych danych straty w pogłowiu drobiu wyniosły około 29 milionów ptaków, co spowodowało gwałtowny wzrost cen detalicznych produktów drobiarskich. Przypominamy, że już od dłuższego czasu w Korei Południowej na rynku brakuje jaj, a koreański rząd zniósł cła, aby importować jaja i produkty jajeczne z innych krajów. Jak wynika ze sporządzonej przez Krajową Izbę PDiP analizy unijnego wywozu jaj i przetworów Korea Południowa była piątym największym importerem jaj z UE w 2020 roku. W 2020 roku z UE do Korei trafiło 8,6 tys. ton jaj, co oznacza wzrost o 3,6 proc. r/r.

Warto odnotować, że sprzedaż w tym regionie od kilku lat wykazuje tendencję wzrostową, a trwałe ryzyko związane z grypą ptaków w Korei Południowej stanowi istotny czynnik wpływający na gwałtowne wahnięcia w podaży i popycie produktów drobiarskich. Należy jednak pamiętać, że przy poprzedniej epizoocji grypy ptaków w Korei w wyniku, której na rynku brakowało jaj, skorzystali z tej sytuacji Amerykanie, którzy w błyskawicznym tempie uzyskali zezwolenie na wywóz jaj w skorupkach na azjatycki rynek.

…straty liczy też Japonia

O nowych przypadkach HPAI informują również japońskie media. W opinii japońskiego Ministerstwa Rolnictwa epizoocja grypy ptaków, która miała swój początek w listopadzie 2020 roku pobiła wszelkie rekordy pod względem strat w pogłowiu drobiu w ciągu jednego sezonu. W oficjalnych szacunkach mówi się o stratach w pogłowiu drobiu na poziomie około 10 milionów ptaków. Zgodnie z japońskimi procedurami w promieniu 10 kilometrów od ogniska choroby wprowadza się zakaz eksportu jaj i produktów drobiowych. Wirus HPAI dotknął fermy w siedemnastu z 47 prefektur Japonii.

W 2020 roku Japonia była największym rynkiem zbytu dla unijnych eksporterów jaj i ich przetworów poza obszarem celnym Unii Europejskiej. W 2020 roku Japończycy zaimportowali z UE 68,1 tys ton., głównie suszonych produktów jajecznych. Udział Japonii w unijnym wywozie ogółem w roku 2020 stanowił blisko 30 proc. Co więcej, Japonia jest jednym z największych importerów mięsa drobiowego na świecie.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Każdy czasami potrzebuje dodatkowej gotówki. Może chodzić o nagłe, nieprzewidzia...

Minister Grzegorz Puda uczestniczył w nieformalnym spotkaniu Ministrów UE ds. Ro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę