aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Czechy: uchylenie immunitetu Jany Nagyovej

28 czerwca 2024
Czechy: uchylenie immunitetu Jany Nagyovej

Czeska gazeta Denik N. dostała potwierdzenie od rzecznika sądu w sprawie Jany Nagyovej.

Jana Nagyová została wybrana do Parlamentu Europejskiego po raz pierwszy i oczekuje się, że uzyska immunitet po rozpoczęciu pierwszej sesji plenarnej w lipcu. Pomimo próśb czeskich mediów, Nagyová nie skomentowała jeszcze tej sprawy.

Nagyová jest zaangażowana w tak zwaną „sprawę bocianiego gniazda”. Według zarzutów, były premier Czech Andrej Babiš w 2007 i 2008 r. zaaranżował usunięcie farmy Stork Nest ze swojego giganta rolno-chemicznego Agrofert Group i przekazał udziały swoim dzieciom i partnerce. Śledczy twierdzą, że manewr ten miał sprawić, że firma będzie kwalifikować się do dotacji w wysokości 50 milionów euro, finansowanej przez UE i przeznaczonej dla małych i średnich przedsiębiorstw.

W lutym 2024 r. Sąd Miejski w Pradze orzekł, że czyn nie był przestępstwem, powtarzając swoją decyzję z poprzedniego roku, która została uchylona przez sąd apelacyjny. Prokurator nadal twierdzi, że manewrowanie firmami było działaniem celowym i ponownie odwołał się od wyroku, więc sprawa zostanie ponownie rozpatrzona przez Sąd Najwyższy.

Gdy odpowiedni organ zwróci się do Parlamentu Europejskiego o uchylenie immunitetu posła do PE, przewodniczący PE ogłosi wniosek na sesji plenarnej i skieruje go do Komisji Prawnej (JURI). Komisja ta wyda następnie zalecenie na zamkniętej sesji, na podstawie którego Parlament Europejski podejmie decyzję.

oprc, e-mk na podst źródło: Krzysztof Jurgiel, komunikat prasowy


POWIĄZANE

Pan Grzegorz Jedamski, nie ustaje w swej walce o równe traktowanie rolników emer...

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę