aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Części najczęściej wymieniane w maszynach budowlanych – czym się cechują?

22 grudnia 2023
Części najczęściej wymieniane w maszynach budowlanych – czym się cechują?

Maszyny budowlane stanowią kluczowe wsparcie dla ludzkiej siły roboczej, zapewniając znaczną poprawę wydajności przy wznoszeniu nowoczesnych konstrukcji. Choć w niektórych kwestiach pracy człowieka nie da się zastąpić żadną maszyną, to dla wielu pracowników budowlanych jest to spore ułatwienie.

Wszystkie narzędzia pracy wymagają regularnej konserwacji. Szczególnie dotyczy to maszyn pokroju koparek i koparko-ładowarek, w których ze względu na złożoność prac budowlanych, poszczególne komponenty mogą ulec zniszczeniu praktycznie w każdej chwili. Dlatego też, w poniższym wpisie postaramy się zawrzeć informację o wszystkich częściach, które w przypadku maszyn budowlanych wymagają bieżącej eksploatacji.

Jakie części w maszynach budowlanych zużywają się najszybciej?

Prace na budowie wymagają sprzętu, który pod kątem technicznym będzie sprawny niemalże w stu procentach. Każde zaniedbanie w tej kwestii może prowadzić do wypadków, które niestety często kończą się tragicznie. Raczej nietrudno się domyślić, że najbardziej narażone na szybkie zużycie i uszkodzenia są elementy ruchome maszyn budowlanych. Tuż za nimi znajdują się elementy podwozia i napędu, które również co jakiś czas mogą wymagać wymiany. Maszynę budowlaną uznaje się za sprawną tylko wtedy, gdy wszystkie części poszczególnych układów pracują bez zarzutu.

Będąc odpowiedzialnym za eksploatację koparki, należy w pierwszej kolejności zwracać uwagę na jej silnik. Wlewajmy tylko dobrej jakości benzynę i olej, a także starajmy się regularnie wymieniać filtry. Często narażone na uszkodzenie są również łyżki do koparek, sworznie oraz tuleje. Inwestując w zamienniki bierzmy pod uwagę wyłącznie produkty wykonane z dobrej jakości stali.

Jakie części zamienne zawsze warto mieć na wyposażeniu?

Zdarzają się sytuacje, w których tempo budowy nie pozwala na zbyt długi czas serwisowania maszyny, związany z oczekiwaniem na zamienniki. Dlatego też, niektóre z części do maszyn budowlanych warto mieć cały czas na wyposażeniu swojej firmy. Okazuje się, że spośród wszystkich sprzedawanych elementów eksploatacyjnych na rynku, ponad 70% stanowią właśnie części do koparko-ładowarek. Do najpopularniejszych zaliczamy gąsienice, łańcuchy, koła napędowe, elementy mechaniki i hydrauliki, opony, rolki podtrzymujące i jezdne oraz zęby i lemiesze do koparek.

Budowlane Maszyny

Niektóre z części do maszyn budowlanych należy wymieniać wraz z ich uszkodzeniem, natomiast inne w zależności od godzin pracy. Przykładowo, filtry w zależności od zaleceń producenta zmieniamy co kilkanaście tysięcy kilometrów, jednak z uwzględnieniem warunków pracy samego sprzętu.

Czy warto sięgać po zamienniki z innych firm?

Teoretycznie, wszyscy producenci maszyn budowlanych zachęcają do stosowania oryginalnych części zamiennych dla maszyn budowlanych. Niemniej jednak, ich cena może niejednokrotnie zniechęcać przedsiębiorcę do zakupu. Wybór zamienników produkowanych przez inne firmy nie jest żadnym błędem, jednak należy zwracać szczególną uwagę na jakość ich wykonania. Na elementach eksploatacyjnych nie należy oszczędzać, gdyż może to skutkować ponownym ich zniszczeniem w stosunkowo krótkim odstępie czasu. 

 

oprac, e-red ppr.pl


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę