Częściowe porozumienie na linii USA-Chiny

16 października 2019
Częściowe porozumienie na linii USA-Chiny

W ubiegłym tygodniu odbyła się kolejna runda negocjacji pomiędzy USA a Chinami. D. Trump podjął decyzję o odłożeniu w czasie zapowiadanej wcześniej na 15 października podwyżki amerykańskich ceł o 5 pkt. proc. do 30% na towary importowane z Chin o wartości 250 mld USD.

W zamian Chiny zobowiązały się do zwiększenia importu amerykańskich surowców rolnych, w szczególności soi i wieprzowiny, tak aby jego roczna wartość ukształtowała się w przedziale 40-50 mld USD, co oznaczałoby jego podwojenie względem poziomu sprzed wojny handlowej. Co więcej, Chiny zadeklarowały, że podpiszą z USA porozumienie o ochronie własności intelektualnej, a także kształtowaniu kursu juana, w którym zobowiążą się do nieprowadzenia polityki kursowej zmierzającej do deprecjacji waluty krajowej w celu poprawy konkurencyjności chińskiego eksportu oraz zwiększą przejrzystość ewentualnych interwencji walutowych.

W tym kontekście sekretarz skarbu USA S. Mnuchin powiedział, że Stany Zjednoczone są gotowe wycofać się z określania Chin jako „manipulatora walutowego”. Warto zauważyć, że osiągnięte w ubiegłym tygodniu częściowe porozumienie oznacza jedynie przejściowe wstrzymanie dalszej eskalacji wojny handlowej pomiędzy tymi krajami i nie oznacza zmniejszenia jej skali. Niemniej jest ono negatywne dla dolara i pozytywne dla walut rynków wschodzących.

W naszym scenariuszu bazowym podtrzymujemy, że odnotowany w ubiegłym tygodniu postęp w rozmowach pomiędzy USA a Chinami jest przejściowy i kolejne miesiące przyniosą dalszą eskalację wojny handlowej.

źródło:Departament Analiz Makroekonomicznych Credit Agricole Bank Polska S.A.


POWIĄZANE

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa po raz trzeci organizuje ogólnopolski konkurs...

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza dzieci rolników w wieku 6-14 ...

Zapraszamy rolników i przedsiębiorców do wzięcia udziału w XXVIII edycji konkurs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę