aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Czescy rolnicy powiedzieli stop wyzyskowi obcych sieci handlowych

27 maja 2024
Czescy rolnicy powiedzieli stop wyzyskowi obcych sieci handlowych

Nieuczciwe praktyki wielkich zgranicznych sieci handlowych to nie tylko problem polskich rolników. Czescy rolnicy powiedzieli "nie" zachodnim koncernom i postanowili otworzyć swój własny supermarket, w którym sprzedawane są towary rodzimych producentów poinformował tysol.pl.

Portal Eprehledne.cz donosi, że w Czrchach powstał supermarket założony przez samych rolników, który stanowi konkurencję dla wielkich międzynarodowych koncernów.

- Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zagraniczne sieci handlowe działające w Czechach oszukują nie tylko klientów, którym naliczane są skandaliczne ceny, ale także krajowych dostawców. Zamiatają nimi jeszcze więcej. Dyktują nieracjonalnie niskie ceny zakupu, które w ogóle nie odpowiadają cenie, za jaką następnie sprzedają towar. A jeśli jakiś rolnik się nie ugnie, to po prostu zastępują go innym, nawet z drugiego końca świata- napisano w portalu. 

 

Wołania bez odpowiedzi 

W tekście zwrócono uwagę, że Izba Rolnicza Republiki Czeskiej wielokrotnie zwraca uwagę na problem z tym, że do wielkich marketów w Czechach importowane są warzywa i owoce z zagranicy, chociaż są one dostępne u lokalnych rolników. 

- Wygląda jednak na to, że rolnikom w końcu zabrakło cierpliwości, bo stało się dla nich jasne, że sieci handlowe nie zmienią swojego zachowania, przynajmniej jeśli nie znajdą się pod presją. I tak zaczęli otwierać własne sklepy i większe sklepy. Mówi się też, że wkrótce mogłaby powstać tu nowa sieć, która miałaby działać właśnie w oparciu o współpracę krajowych producentów i dostawców żywności - zaznaczono w tekście.

Czeski supermarket 

Poprzez supermarket produkty trafiają do klientów bezpośrednio, pomijając ogniwo pośrednio. W ten sposób działa sklep Hanácký grunt, którego operatorem jest spółdzielnia rolnicza Unčovice.

 


oprac, e-red, ppr.pl; Autor: Adrian Siwek Źródło: tysol.pl, Eprehledne.cz


POWIĄZANE

Polacy zadowoleni z transformacji energetycznej. Blisko co drugi badany potwierd...

Mazurska Manufaktura S.A., specjalizująca się w produkcji kraftowych alkoholi mo...

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przypomina, że zbliża się termi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę