aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Czesław Siekierki obejmuje resort rolnictwa- kim jest nowy minister?

14 grudnia 2023
Czesław Siekierki obejmuje resort rolnictwa- kim jest nowy minister?

Prezydent RP Andrzej Duda dokonał zaprzysiężenia rządu premiera Donalda Tuska, a w tym Czesława Siekierskiego na Mnistra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nowego szefa resortu, tuż po uroczystościach w Pałacu Prezydenckim i w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przywitała ustępującą minister Anna Gembicka. Trzeba tutaj podkreślić, że cały symboliczny proces przebiegł w bardzo kulturalnej i miłej atmosferze, co dobrze świadczy zarówno o ustępującej ekipie, jak iprzybyłych nowych gospodarzy resortu.

Czesław Siekierski przybył w obecności Stefana Krajewskiego, posła na Sejm "X" z ramenia PSL, co jest raczej pewne, że to właśnie Stefan Krajewski zostanie pierwszym zastępcą szefa resortu w randze wiceministra. 

Być może też, już od poniedziałku, podsekretarzem stanu w resocie rolnym zostanie Adam Nowak, który jest przewodniczącym Związku Młodzieży Wiejskiej oraz członkiem PSL.

-  złożyłem do premiera Donalda Tuska cztery wnioski o powołanie wiceministrów- powiedział Siekierski.

Raczej pewne jest, że w resorcie znajdzie się Michał Kołodziejczak, który zapowiedział już nowe "porządki" w mnisterstwie rolnictwa.

Wydaje się, że Donald Tusk powoła wiceministrów dopiero po powrocie z Brukseli, gdzie uczestniczy w  niezwykle ważnym szczycie szefów państw UE.

Minister Czesław Siekierski zapowiedział również, że w najbliższą sobotę i niedzielę będą trwały intensywne prace nad budżetem.

Ważną deklaracją nowego szefa resortu rolnictwa jest stanowisko dotyczące importu do UE art rolno-spożywczych z Ukrainy.

Całkowite i szybkie otwarcie rynku dla Ukrainy byłoby zabójcze dla wielu gospodarstw w Polsce, gdyż polskie rolnictwo wobec skali i możliwości produkcji rolnej w Ukrainie nie jest przygotowane, aby wytrzymać taką konkurencję – stwierdził Siekierski.

Minister Czesław Siekierski zwrócił ponadto uwagę, że Ukraina nie wypełnia jeszcze standardów produkcji rolnej, jakie obowiązują w Unii Europejskiej.

Kim jest Czesław Siekierski, nowy Minister Rolnictwa?

Siekierski Czesław


Dla znawców tematyki rolnej, polityki krajowej jak i UE to bardzo dobrze znana postać. Można powiedzieć, że od zawsze Czesław Siekierski jest w PSL, gdzie obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Naczelnej PSL.

W latach 1994-1998 Siekierski pracował jako dyrektor Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa. W latach 1997-2004 pełnił funkcję posła na Sejm RP. W latach 2001-2003 był wiceministrem rolnictwa. Był także członkiem m.in. Komisji Integracji Europejskiej Sejmu (1997-2004), Parlamentarnej Komisji Wspólnej Parlamentu Polskiego i Parlamentu Europejskiego (1997-2001), wiceprzewodniczącym Komisji Gospodarki (1997-2001). W latach 2003-2004 sprawował funkcję obserwatora Sejmu RP w Parlamencie Europejskim.

W 2004 r. został posłem V kadencji Parlamentu Europejskiego. Uzyskał mandat europosła również w VI, VII i VIII kadencji PE. W 2014 r. został wybrany przewodniczącym komisji rolnictwa PE.

Po 14 latach wrócił do polskiej polityki, gdzie  wyborach w 2019 r. Siekierski został posłem do Sejmu z listy PSL z okręgu 33. Był członkiem komisji finansów publicznych, komisji spraw zagranicznych oraz podkomisji stałej do kontroli realizacji budżetu. W wyborach do Sejmu w 2023 r. otrzymał reelekcję z komitetu KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni. Został członkiem Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Regionu Świętokrzyskiego

 Czeslaw Siekierski urodził się 8 października 1952 r. w Stopnicy. W 1976 roku uzyskał tytuł magistra inżyniera na Wydziale Rolniczym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W 1986 r. uzyskał tytuł doktora na tym samym wydziale. Z zawodu jest nauczycielem akademickim.

Jest żonaty, ma córkę i troje wnucząt. Najciekawszym zapisem jego zeznania majątkowego są… trzy emerytury, w tym dwie z PE oraz ZUS, które dają mu łącznie ok. 32 tys. zł miesięcznie. Nowy minister ma też spore oszczędności w kilku walutach. Poza tym ma mieszkanie o powierzchni 95 mkw, małe gospodarstwo rolne (2,7 ha), dwa dość stare samochody (Toyotę Corollę z 2007 r. i Peugeot 407 z 2010 r.) oraz odziedziczony po ojcu ciągnik Ursus z 1983 r. 
oprac, e-mk ppr.pl na podst źródło i fot: MRiRW


POWIĄZANE

Wczoraj o godzinie 9.00 odbyła się rozprawa w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Rol...

Ukrińskie media rozpisują się o wywiadzie, jakiego udzieliła Monika Piątkowska, ...

W epoce cyfrowej, gdzie przechowywanie danych w chmurze staje się coraz bardziej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę