aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Czterokrotnie wzrósł dzienny przewóz towarów na granicy z Ukrainą

6 maja 2024
Czterokrotnie wzrósł dzienny przewóz towarów na granicy z Ukrainą

Według stanu na 29 kwietnia transportem drogowym z Ukrainy wyeksportowano 375 tys. ton produktów rolnych, czyli o 7% więcej niż w analogicznym okresie marca (350 tys. ton) i o 3% więcej niż w lutym (364 tys. ton). Ocena ta została opublikowana przez ekspertów Spike Brokers 2 maja.

Największy wolumen eksportu produktów rolnych w kwietniu odnotowano na granicy rumuńskiej (113 tys. ton), najmniejszy na granicy słowackiej (33 tys. ton) – wyjaśnia raport.

Należy także zauważyć, że całkowite odblokowanie granicznych punktów kontroli samochodowej na granicy z Polską przyczyniło się do niemal czterokrotnego wzrostu dziennego wolumenu eksportu na tę granicę – z 1 tys. ton do 4 tys. ton.

Natężenie ruchu na granicach Rumunii, Słowacji i Węgier nie zmieniło się znacząco w zeszłym tygodniu.

„Średni dzienny przeładunek na wszystkich granicach w kwietniu wzrósł i wynosi około 13 tys. ton w porównaniu do 12 tys. ton dziennie w marcu. Liderami eksportu w tym okresie pozostają cukier i olej słonecznikowy – po 60 tys. ton każdy” – dodaje komunikat.

Jeśli chodzi o stawki za transport drogowy do krajów europejskich i do portów Wielkiej Odessy, w ciągu tygodnia pozostały one bez zmian. W szczególności stawki rynkowe za transport z zachodniej Ukrainy na dzień 2 maja wynosiły: do środkowych i północnych Włoch - 120-135 euro, na północ Bułgarii - 75-100 euro, na wschód Niemiec - 115-135 euro

Za transport drogowy z centrum Ukrainy wskazane stawki wynoszą: południe Rumunii – 77-100 euro, północ Polski – 109-120 euro, ukraińskie porty Dunaju – 46-52 euro, porty Wielkiej Odessy - 27-39 euro.

oprac e-mk, ppr.pl na podst. źródło informacji: "АПК-Информ"


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę