Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Cztery cechy dobrego nawozu

20 maja 2020
Cztery cechy dobrego nawozu

Uprawianie roślin nieodłącznie związane jest z doglądaniem ich przez cały czas. Wymagają pielęgnacji, nawadniania, usuwania szkodników, zabezpieczenia przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi czy ochrony przed chorobami. Niemniej ważne jest także wykorzystanie specjalistycznych nawozów, które pozwalają na lepszy, szybszy wzrost roślin. Jakie jednak cechy powinny charakteryzować naprawdę dobry nawóz? To pytanie na pewno nurtuje każdego, kto szuka dla siebie idealnego środka.


Po pierwsze: skuteczny

Nawożenie roślin może mieć kilka celów. Odbywa się ono w celu przyspieszenia kiełkowania, dzięki czemu wszystkie rośliny można siać mniej więcej w tym samym czasie, a jednocześnie zmniejsza się ilość tych, które w ogóle nie wykiełkowały. Następnym celem jest przyspieszenie wzrostu, pozwalające na szybsze osiągniecie plonów. Dzięki odpowiednim substancjom plony powinny być także większe, co pozytywnie wpływa na zebraną łączną liczbę produktów rolnych. Jednocześnie warto wybrać taki nawóz, który prowadzi do jak najlepszego rozwoju poszczególnych roślin, co przekłada się na ich prawidłowy wzrost i zmniejszenie ilości odpadów.

 

Aby osiągnąć wszystkie te cele, należy sięgnąć po nawozy, które przede wszystkim charakteryzują się wysoką skutecznością. Jej gwarancją może być ich prawidłowe przygotowanie, oparte na działaniach profesjonalistów z zakresu biologii, fizjologii roślin czy biotechnologii. Tylko odpowiednie zaprojektowanie poszczególnych mieszanek, zgodnie z ich wytycznymi, gwarantuje, że ostateczne produktu będą naprawdę skuteczne. Dlatego, poszukując idealnego nawozu, warto sięgnąć po taki, który pochodzi od renomowanej firmy, współpracującej z uznanymi specjalistami z wyżej wymienionych dziedzin.

 

Jaka zatem technologia jest najbardziej pożądana? Najlepiej przyswajalne dla roślin są nawozy schelatowane. Bioprzyswajalność mikroelementów w chałatach jest kilkakrotnie większa, niż wówczas, kiedy są w innych związkach (np. w formie soli nieorganicznych), dlatego warto sięgnąć po nowoczesne nawozy. Przykładem mogą być preparaty marki Adob, oparte właśnie na wykorzystaniu chelatów.


Po drugie: wydajny

Już dawno temu minęły czasy, kiedy uważano, że więcej znaczy lepiej. Teraz pogląd zmienił się diametralnie: mniej znaczy lepiej. Dlatego, decydując się na zakup nawozu, warto sprawdzić, ile należy go użyć, aby efektywnie zadziałał. Im mniejszej dawki danego preparatu wymagają rośliny, tym lepiej, gdyż będzie on bardziej wydajny i będzie mógł zostać wykorzystany na większym obszarze. W efekcie okaże się więc korzystny dla portfela.


Po trzecie: łatwy w rozprowadzaniu

Warto sięgnąć po taki nawóz, który może zostać łatwo rozprowadzony na uprawianym obszarze. Dzięki temu nie będzie on wymagał szczególnych przygotowań czy szkoleń dla pracowników, a często wręcz można nanieść go podczas wykonywania innych prac. Dzięki temu zostaje zaoszczędzony czas i pieniądze.


Po czwarte: biodegradowalny

Nawóz powinien być również przyjazny dla środowiska, czyli biodegradowalny. Dzięki temu wykorzystując go, posiadamy pewność, iż nie wprowadzimy do otoczenia substancji szkodliwych, nawet jeśli cały nawóz nie zostanie wykorzystany przez rośliny. Przyjazny dla środowiska preparat to także gwarancja, że zebrane plony będą bardziej ekologiczne, niż w przypadku stosowania innych nawozów. Ta cecha to także zaleta marki Adob, dlatego warto sięgnąć właśnie po nią.

 

fot. materiały prasowe


POWIĄZANE

W związku ze zmianą zapisu w Krajowym Programie Wsparcia Pszczelarstwa,  od dnia...

Nowe inwestycje umożliwią firmie poszerzenie asortymentu specjalistycznych produ...

Brazylijska firma mięsna BRF potwierdziła, że chińskie władze celne wydały zakaz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę