aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Czy cena gazu może być niższa?

1 grudnia 2022
Czy cena gazu może być niższa?

W ostatnim czasie ceny gazu ziemnego znacząco ulegają wpływom sytuacji międzynarodowej. Koszty propanu do ogrzewania domu mogą więc przyprawić o zawrót głowy. Wielu z nas sprawdza na bieżąco, ile kosztuje gaz i zastanawia się jak zaoszczędzić. Czy jest to w ogóle możliwe? W naszym artykule postanowiliśmy rzucić nieco światła na ten temat.

Dlaczego gaz ziemny podrożał?

Wpierw jednak spróbujmy wyjaśnić, na czym w ogóle polega problem z ceną gazu ziemnego. No cóż, w całej Unii Europejskiej jest dość duży popyt na ten surowiec. W końcu służy nie tylko jako paliwo do kuchenki gazowej, prawda? Korzysta z niego nie tylko ogromna liczba gospodarstw domowych, ale i przedsiębiorstwa czy gospodarstwa rolne. Niestety głównym jego dostawcą jest Federacja Rosyjska (ponad 40% importu). Kraj, który okazał się bardzo problematyczny, na czym ucierpiała ogólna cena gazu propan i jego konsumenci.

Polska gospodarka nie uniknęła tego kryzysu. Jeśli połączyć to z dużym poziomem inflacji, wychodzą ceny gazu, które martwią Polaków. Jednak wielu gospodarzy jest bardzo daleko od paniki. Otóż nawet w obecnej sytuacji da się przeprowadzić skuteczną modernizację systemu grzewczego, której główne źródło zasilania jest od wielu miesięcy na stabilnym poziomie cenowym. A jak to zrobić? O tym poniżej.

Gaz płynny dla gospodarstw domowych

Wystarczy instalację gazową przerobić na instalację gazową zbiornikową. Dostawy gazu płynnego propan są niezależne od sieci miejskiej, niezależne od gazociągu północnego, co oznacza, że transport tego paliwa nie jest zagrożony. Dystrybucją gazu płynnego zajmują się firmy prywatne, a gaz importują z różnych państw, więc nie są zależni od Rosji. I to jest ważne. Możliwa w tym sektorze jest konkurencyjność rynkowa. Każdy klient może dokonać weryfikacji poszczególnych ofert, w czym pomocny okazuje się kalkulator ceny gazu. To z kolei pomaga określić najbardziej optymalny wydatek, z jakim może się liczyć dane gospodarstwo domowe.

Poza tym klient ma prawo ocenić samego dostawcę. Zalecamy zatem szczegółowe sprawdzenie poziomu usług oferowanych przez firmy energetyczne. Powinno się zadawać pytania, a te pytania powinny znaleźć odpowiedź. Jeśli w biurze obsługi klienta próbuje się tych odpowiedzi unikać, należy to uznać za sygnał ostrzegawczy. Rażąco niska cena gazu propan powinna wzbudzić naszą czujność. Wiadomo, że za ceną idzie jakość, czyli w przypadku paliwa grzewczego wydajność energetyczna. Dlatego naprawdę opłaca się bardzo dokładnie sprawdzić każdego dostawcę przed dokonaniem zakupu.

Nie należy przy tym zapomnieć o pewnych gwarancjach jakościowych. Chodzi o deklarowaną jakość, która powinna być zawsze zgodna z polską normą PN-C-96008:1998. Cena zakupu również powinna być zagwarantowana i niezmienna do czasu dostawy gazu. Aby sobie zapewnić takie gwarancje, na pewno lepiej będzie podjąć współpracę z firmą o dużym potencjale logistycznym. Chodzi między innymi o jej zdolność magazynową i zasięg dostaw. Mała firma o lokalnym charakterze może kusić, aczkolwiek w razie problemów nie będzie ona w stanie zaspokoić potrzeb klientów. Duże przedsiębiorstwo, które ma własne magazyny oraz rozbudowaną sieć logistyczną może dać nam pewność co do najistotniejszych kwestii współpracy.

Kiedy zazwyczaj rośnie cena gazu propan?

No cóż, cena gazu LPG jest najwyższa w czasie, gdy ludzie najbardziej go potrzebują. To jest naturalne zjawisko ekonomiczne, obecne w czasie kryzysu i poza nim. Tak więc kupowanie gazu w sezonie grzewczym wiąże się z tym, że cena gazu propan może być mniej korzystna. Rozsądne jest zatem to, aby zaopatrzyć się w surowiec zawczasu, a najlepiej w okresie letnim. Nie należy również kupować "po troszeczku". Jednorazowy zakup większej ilości powoduje niższą cenę jednostki. Jednak również minimalna ilość zakupu jest możliwa np. w sklepie Gaz Dla Ciebie. W związku z tym zawsze bardziej opłaca się mieć zapas i nie czekać na sytuację, gdy zbiornik będzie pusty, zimą mógłby to być duży problem.

Podsumowanie

Choć nie mamy wpływu na zmiany kursu walut, choć nie możemy zmienić pewnych decyzji na szczeblu polityczno-gospodarczym, ekonomiczne podejście do sprawy może w znacznym stopniu przyczynić się do niższych wydatków na gaz do celów grzewczych. Praktyczny kalkulator ceny gazu online to dobre narzędzie podczas planowania zakupów energetycznych, jednak najbardziej pomocna jest po prostu dobra strategia. Odpowiedni termin zakupu połączony z przemyślaną ilością surowca oraz wybór najbardziej rzetelnego dostawcy, który będzie w stanie udzielić stosownych gwarancji – to wydaje się być dobrym przepisem na sukces.


POWIĄZANE

Wczoraj o godzinie 9.00 odbyła się rozprawa w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Rol...

Ukrińskie media rozpisują się o wywiadzie, jakiego udzieliła Monika Piątkowska, ...

W epoce cyfrowej, gdzie przechowywanie danych w chmurze staje się coraz bardziej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę