Claas_20.11.2020shiuz_750x100_1102020

Dardziński: chcemy wzmacniać współpracę naukowo-biznesową ze stanem Wirginia

27 kwietnia 2018
Dardziński: chcemy wzmacniać współpracę naukowo-biznesową ze stanem Wirginia

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz stan Wirginia w USA chcą wzmacniać współpracę uczelni, instytutów i firm innowacyjnych - powiedział PAP wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński. W tym celu obie strony podpiszą list intencyjny.

Wiceminister Dardziński m.in. wraz z wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem składa kilkudniową wizytę w Stanach Zjednoczonych. W czwartek polska delegacja odwiedzi stan Wirginia, gdzie w Richmond spotka się m.in. z ministrem handlu i ministrem zdrowia USA.

"Wirginia to dla nas bardzo interesujący partner do współpracy, stan o mniej więcej porównywalnym potencjale gospodarczym, jak Polska. Jest dobrze ulokowana - niedaleko od Waszyngtonu, Nowego Jorku. Ma dostęp do oceanu, niski koszt życia i probiznesową politykę władz stanowych" - wskazuje Dardziński.

Jak dodaje, Wirginia dysponuje ogromnym kapitałem ekonomicznym i ludzkim.

"To tam znajdują się kluczowe instytucje na poziomie federalnym oraz renomowane uczelnie. W Wirginii znajduje się międzynarodowe lotnisko w Dulles oraz port morski w Norfolk, gdzie mieści się siedziba największej bazy morskiej armii amerykańskiej czy siedziba centrali CIA w Langley" - powiedział wiceminister.

Jak zaznaczył, strategiczne położenie Wirginii daje dostęp do organizacji rządowych i ponad 50 milionów klientów w promieniu 500 km.

Jeśli chodzi o renomowane uczelnie, wiceminister wskazał na University of Virginia, gdzie pracuje m.in. prof. Zygmunt Derewenda, specjalista w zakresie biologii molekularnej i krystalografii białek. Zajmuje się również badaniami nad nowymi lekami przeciwko wirusowi Ebola. Dużym uznaniem cieszy się również Washington and Lee University czy Virginia Tech.

"Nasza wizyta jest związana również z listem intencyjnym, jaki Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisze ze stanem Wirginia. Zgodnie z nim obie strony zamierzają wzajemnie wspierać inicjatywy związane z kształceniem nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem programów historii Polski i USA, rozwojem kadr w innowacyjnych firmach oraz wzmacniać współpracę uczelni, instytutów i firm innowacyjnych" - powiedział Dardziński.

Wiceminister przypomniał, że Wirginia to również kolebka polskości w Ameryce od czasów siedliska w Jamestown, czyli od 1608 roku, kiedy to polscy rzemieślnicy zajmujący się produkcją szkła i smoły przybyli tam na pokładzie statku „Mary and Margaret”.

"Polacy zainicjowali też pierwszy strajk i zagwarantowali sobie prawo głosu w wyborach do parlamentu w 1619 r. Również obecnie w Wirginii żywa jest pamięć o wspólnych bohaterach walki o niepodległość. 15 marca tego roku zgromadzenie stanowe Wirginii przyjęło rezolucję ustanawiającą dzień 15 października Dniem Kościuszki w stanie Wirginia. Począwszy od tego roku, corocznie tego dnia odbywać się będą wydarzenia przypominające o Tadeuszu Kościuszce" - powiedział. Kościuszko, był m.in. uczestnikiem walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych, jednym z budowniczych twierdzy West Point nad rzeką Hudson.

W Richmond polska delegacja ma się spotkać również ze środowiskami akademickimi, biznesowymi oraz Polonią.

Z Houston Aneta Oksiuta (PAP)


POWIĄZANE

Na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej Zarząd KRIR wystąpił do Dyrektora Gener...

O tym, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na organizację Sesji Naukowe...

Kampania „Moc Polskich Warzyw” nie zwalnia tempa. W ramach projektu powstał cykl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę