dnikukurydzy_210818

Dardziński: chcemy wzmacniać współpracę naukowo-biznesową ze stanem Wirginia

27 kwietnia 2018
Dardziński: chcemy wzmacniać współpracę naukowo-biznesową ze stanem Wirginia

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz stan Wirginia w USA chcą wzmacniać współpracę uczelni, instytutów i firm innowacyjnych - powiedział PAP wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński. W tym celu obie strony podpiszą list intencyjny.

Wiceminister Dardziński m.in. wraz z wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem składa kilkudniową wizytę w Stanach Zjednoczonych. W czwartek polska delegacja odwiedzi stan Wirginia, gdzie w Richmond spotka się m.in. z ministrem handlu i ministrem zdrowia USA.

"Wirginia to dla nas bardzo interesujący partner do współpracy, stan o mniej więcej porównywalnym potencjale gospodarczym, jak Polska. Jest dobrze ulokowana - niedaleko od Waszyngtonu, Nowego Jorku. Ma dostęp do oceanu, niski koszt życia i probiznesową politykę władz stanowych" - wskazuje Dardziński.

Jak dodaje, Wirginia dysponuje ogromnym kapitałem ekonomicznym i ludzkim.

"To tam znajdują się kluczowe instytucje na poziomie federalnym oraz renomowane uczelnie. W Wirginii znajduje się międzynarodowe lotnisko w Dulles oraz port morski w Norfolk, gdzie mieści się siedziba największej bazy morskiej armii amerykańskiej czy siedziba centrali CIA w Langley" - powiedział wiceminister.

Jak zaznaczył, strategiczne położenie Wirginii daje dostęp do organizacji rządowych i ponad 50 milionów klientów w promieniu 500 km.

Jeśli chodzi o renomowane uczelnie, wiceminister wskazał na University of Virginia, gdzie pracuje m.in. prof. Zygmunt Derewenda, specjalista w zakresie biologii molekularnej i krystalografii białek. Zajmuje się również badaniami nad nowymi lekami przeciwko wirusowi Ebola. Dużym uznaniem cieszy się również Washington and Lee University czy Virginia Tech.

"Nasza wizyta jest związana również z listem intencyjnym, jaki Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisze ze stanem Wirginia. Zgodnie z nim obie strony zamierzają wzajemnie wspierać inicjatywy związane z kształceniem nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem programów historii Polski i USA, rozwojem kadr w innowacyjnych firmach oraz wzmacniać współpracę uczelni, instytutów i firm innowacyjnych" - powiedział Dardziński.

Wiceminister przypomniał, że Wirginia to również kolebka polskości w Ameryce od czasów siedliska w Jamestown, czyli od 1608 roku, kiedy to polscy rzemieślnicy zajmujący się produkcją szkła i smoły przybyli tam na pokładzie statku „Mary and Margaret”.

"Polacy zainicjowali też pierwszy strajk i zagwarantowali sobie prawo głosu w wyborach do parlamentu w 1619 r. Również obecnie w Wirginii żywa jest pamięć o wspólnych bohaterach walki o niepodległość. 15 marca tego roku zgromadzenie stanowe Wirginii przyjęło rezolucję ustanawiającą dzień 15 października Dniem Kościuszki w stanie Wirginia. Począwszy od tego roku, corocznie tego dnia odbywać się będą wydarzenia przypominające o Tadeuszu Kościuszce" - powiedział. Kościuszko, był m.in. uczestnikiem walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych, jednym z budowniczych twierdzy West Point nad rzeką Hudson.

W Richmond polska delegacja ma się spotkać również ze środowiskami akademickimi, biznesowymi oraz Polonią.

Z Houston Aneta Oksiuta (PAP)


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę