aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Decyzja ws. budowy zapory przed dzikami czeka na opinię EFSA

15 maja 2018
Decyzja ws. budowy zapory przed dzikami czeka na opinię EFSA

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), na wniosek Komisji Europejskiej, ma ocenić celowość budowy zapory przed dzikami jako środka zapobiegającego rozprzestrzenianiu się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) - poinformował w poniedziałek resort rolnictwa.

Według ministerstwa taka opinia ma być przedstawiona do końca lipca.

Tymczasem niektóre kraje, np. Niemcy i Dania także zastanawiają się nad postawieniem zapory przed dzikami w swoich krajach. Ale tam jeszcze ASF nie ma. Sprawą zainteresowała się Komisja Europejska.

Projekt ustawy dotyczy budowy na wschodniej granicy Polski ogrodzenia, które miałoby chronić przed przedostawaniem się zakażonych dzików i tym samym chronić przez rozprzestrzenianiem się wirusa ASF. Projekt jest opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Pomimo, że w marcu br. zakończono konsultacje, projekt nie został przekazany do dalszych prac w rządzie prawdopodobnie z powodu różnych opinii na temat celowości budowy takiego płotu. Choć największa organizacja rolnicza - Krajowa Rada Izb Rolniczych poparła tę propozycję, to zwracała uwagę, że inicjatywa ta jest spóźniona. Pomysł skrytykowało natomiast PSL, a także część organizacji rolniczych.

Resort rolnictwa pomysłu broni, powołując się na opinie krajowych ekspertów i zalecenia międzyresortowego zespołu ds. ASF.

Według szacunków resortu rolnictwa budowa ogrodzenia przed dzikami będzie kosztowała ok. 235 mln zł. Budowa miałaby się rozpocząć w grudniu 2018 r., a zakończyć pod koniec 2020 r.

Projektowana zapora przed dzikami będzie rodzajem ogrodzenia leśnego – analogicznego do ogrodzeń stosowanych w drogownictwie (np. autostrady). Ogrodzenie będzie składało się m.in. z siatki ocynkowanej o wysokości 2 metrów, pali drewnianych, bram i furt. Jego długość ma wynieść ponad 1100 km.

Afrykański pomór świń (ASF) jest szybko szerzącą się, zakaźną i wysoce zaraźliwą chorobą wirusową, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Choroba powoduje duże straty ekonomiczne dla rolników.

Wirus ASF pojawił się w Polsce w lutym 2014 r. prawdopodobnie od chorych dzików, które przedostały się z terenu Białorusi. Od tej pory w Polsce wykryto 108 ognisk tej choroby u świń i 2090 przypadków u dzików (do 6 maja). Ekspansja tej choroby u dzików nastąpiła pod koniec listopada 2017 r., gdy wirus przekroczył granicę Wisły. Według Ministerstwa Rolnictwa choroba ta została przeniesiona do województwa mazowieckiego poprzez zakażoną żywność pochodzącą zza wschodniej granicy. Dotychczas wirus ASF u świń ujawniono na terenie województw wschodnich (podlaskiego lubelskiego i mazowieckiego).

 

(PAP)


POWIĄZANE

Pan Grzegorz Jedamski, nie ustaje w swej walce o równe traktowanie rolników emer...

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę