aaa_TSW_2023
CTR_2023

Niemcy i Ukraina zacieśniają współpracę. Bundestag w Kijowie

5 października 2023
Niemcy i Ukraina zacieśniają współpracę. Bundestag w Kijowie

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrzej Sybiha spotkał się z delegacją Bundestagu Republiki Federalnej Niemiec z Partii Socjaldemokratycznej. W skład delegacji weszli wiceprzewodniczący Niemiecko-Ukraińskiej Grupy Przyjaźni Parlamentarnej Johannes Schraps oraz posłowie Susanne Mittag i Fabian Funke. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Fundacji Friedricha Eberta na Ukrainie- podało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta Ukrainy.

Andrij Sybiha pochwalił konsekwentne poparcie naszego kraju przez Bundestag, w szczególności Partię Socjaldemokratyczną. Podziękował za znaczącą pomoc obronną, finansową i humanitarną udzielaną Ukrainie przez Niemcy od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę.

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta nakreślił kluczowe priorytety Ukrainy w kontekście pozyskiwania dalszego wsparcia ze strony partnerów. Szczególny nacisk położono na konieczność ochrony obiektów energetycznych przed rosyjskimi atakami rakietowymi oraz przygotowania się do okresu zimowego. Rozmówcy zostali również poinformowani o sytuacji na polu walki i priorytetowych potrzebach ukraińskich obrońców, w tym o dodatkowych systemach obrony powietrznej, artylerii, rakietach dalekiego zasięgu i sprzęcie do rozminowywania.

Strony wymieniły również poglądy na temat dalszych działań na rzecz realizacji Ukraińskiej Formuły Pokojowej oraz eksportu ukraińskiego zboża alternatywnymi szlakami.


Andrij Sybiha zwrócił uwagę na zainteresowanie  Ukrainy rozpoczęciem praktycznej współpracy z Niemcami w celu zawarcia dwustronnej umowy o gwarancjach bezpieczeństwa w najbliższej przyszłości w następstwie Grupy Siedmiu Wspólnej Deklaracji Wsparcia dla Ukrainy.

Szczególną uwagę zwrócono na aktualne kwestie integracji europejskiej i euroatlantyckiej.

"Postrzegamy członkostwo w NATO jako najlepszą gwarancję bezpieczeństwa dla Ukrainy i integralny element odnowionej europejskiej architektury bezpieczeństwa po wojnie" - podkreślił wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Andrij Sybiha pochwalił współpracę z Niemcami w odbudowie i odbudowie Ukrainy. Strony podkreśliły znaczenie rozszerzenia ukraińsko-niemieckiej współpracy międzyregionalnej, w szczególności w formie patronatu nad regionami lub miastami Ukrainy.

oprac, e-mk ppr.pl na podst źródło: Kancelaria Prezydenta Ukrainy-biuro prasowe


POWIĄZANE

Produkty przystosowane do transformacji ekologicznej: wstępne porozumienie co do...

Rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych, niekorzy...

Minister Anna Gembicka poinformowała, że rolnicy dostaną dopłaty do zbóż i zosta...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę