Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Diesel, benzyna - stabilizacja cen

21 sierpnia 2023
Diesel, benzyna - stabilizacja cen
W mijającym tygodniu na rynku światowym po raz pierwszy od dłuższego czasu potaniała ropa naftowa. Spadek cen surowca na razie jednak nie przełoży się na zmiany cen paliw w Polsce, bowiem możliwe obniżki na stacjach skutecznie blokuje polska waluta, która osłabia się w relacji do dolara amerykańskiego.

Dobiegający końca tydzień tegorocznych wakacji rozpoczęty „długim weekendem” upłynął na polskim rynku paliw pod znakiem zmian w cenach hurtowych. Od piątku 11 sierpnia do dziś benzyny w handlu hurtowym podrożały o 88-54 zł na 1000 litrów, a olej napędowy korekcyjnie potaniał o ok. 20 zł. Tymczasem na stacjach paliw operatorzy nie wprowadzili większych zmian.
 
benzyna, diesel, ceny paliw stacje benzynowe
 
Na stacjach benzynowych ostatni tydzień przyniósł niewielką korektę cen. W środę 16 sierpnia, w sprzedaży detalicznej zanotowaliśmy zmiany, będące konsekwencją ostatnich wzrostów w hurcie - benzyna bezołowiowa 95 kosztowała średnio na stacjach 6,64 zł/l, a olej napędowy 6,45 z/l - oznacza to tygodniowy wzrost cen tych paliw o 1 grosz litrze. Cena autogazu od kilku tygodni utrzymuje się na stabilnym poziomie, a w ostatnich dniach nawet spadła, co prawda tylko o grosz i wynosiła przeciętnie 2,78 zł/l.
 
Z analiz e-petrol.pl wynika, że na rynku hurtowym w najbliższych dniach będziemy świadkami dalszych, ale niewielkich podwyżek. Skutkiem zmian cen paliw u polskich producentów będą także minimalne korekty cen w górę na stacjach w przypadku podstawowych gatunków paliw.
 
benzyna, diesel, ceny paliw stacje benzynowe, rafinerie, hurt
 
Na stacjach drożej na koniec wakacji?
 
Najwięksi operatorzy rynku detalicznego zdecydowali się w tym roku na pobudzenie sprzedaży paliw na stacjach, poprzez wprowadzenie rabatów powiązanych z aplikacjami lojalnościowymi i przynosi to oczekiwane rezultaty. W czwartek Orlen poinformował, że od 30 czerwca do 8 sierpnia klienci zrealizowali o 16 proc. więcej kuponów promocyjnych, niż w analogicznym okresie 2022 roku, a ponad 1/3 całego paliwa sprzedanego w tym czasie na stacjach koncernu została kupiona w promocyjnej cenie.
 
benzyna, diesel, ceny paliw stacje benzynowe prognoza
 
W ostatniej dekadzie wakacji podjeżdżając na stację paliw, kierowcy nie doznają większego zaskoczenia. Za litr popularnej benzyny „95” będzie się płacić (bez rabatów) 6,62-6,74 zł i 6,42-6,54 zł za identyczną ilość diesla. Największą pewność, co do poziomu cen, jaki zobaczą na pylonach, mają kierowcy samochodów na gaz – w najbliższych dniach cena LPG może w zależności od typu stacji wynosić 2,74-2,81 zł za litr.
 
Zobacz komentarz wideo


Koniec wzrostowej serii na rynku naftowym

Po siedmiu kolejnych wakacyjnych tygodniach zakończonych wzrostem cen, notowania surowca na giełdzie w Londynie są na dobrej drodze do tego, aby w połowie sierpnia zakończyć tę zwyżkową serię. Ropa Brent, która na zamknięciu poprzedniego piątku była wyceniana na 86,81 USD/bbl, dzisiaj kosztuje nieco ponad 84 dolary.
 
W ostatnich dniach impulsem do przeceny na giełdach naftowych były kolejne rozczarowujące dane z Chin. Po opublikowanych w ubiegły wtorek informacjach o bilansie handlu zagranicznego, gdzie odnotowano mocniejszy od prognoz spadek eksportu, w tym tygodniu inwestorzy poznali odczyty dotyczące produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, które też były słabsze od oczekiwań. Taka seria danych oznacza, że władze w Pekinie mogą mieć problem z osiągnięciem planowanego na ten rok tempa wzrostu na poziomie 5 proc. Pod koniec tygodnia obawy o sytuację w Chinach nieco zelżały, m.in. za sprawą deklaracji lokalnego banku centralnego, który zapowiedział, że jest gotowy podtrzymywać płynność na niezbędnym poziomie i będzie kontynuował politykę wspierającą odbudowę gospodarki.
 
Mniej optymistycznie dla inwestorów na rynku naftowym wyglądały za to sygnały płynące ze strony amerykańskich władz monetarnych. Opublikowany w środę protokół z posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku (FOMC) pokazał, że dyskusja w ramach Fed na temat zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych nie jest jeszcze zamknięta i dla części urzędników Rezerwy Federalnej wysoka inflacja jest zagrożeniem, które może wymagać dalszego zacieśniania polityki monetarnej.
 

Oprac. Gabriela Kozan, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl
 

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 21-27 sierpnia 2023:

Poniedziałek
•    Chiny – decyzja ws. stóp procentowych
•    Polska – produkcja przemysłowa

Wtorek
•    Polska – sprzedaż detaliczna
 
Środa
•    Niemcy – indeks PMI dla przemysłu
•    USA – indeks PMI dla przemysłu

Czwartek
•    Strefa euro – protokół z posiedzenia EBC
•    USA – zamówienia w przemyśle
 
Piątek
•    Niemcy – PKB

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę