aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Diesel, benzyna - stabilizacja cen

21 sierpnia 2023
Diesel, benzyna - stabilizacja cen
W mijającym tygodniu na rynku światowym po raz pierwszy od dłuższego czasu potaniała ropa naftowa. Spadek cen surowca na razie jednak nie przełoży się na zmiany cen paliw w Polsce, bowiem możliwe obniżki na stacjach skutecznie blokuje polska waluta, która osłabia się w relacji do dolara amerykańskiego.

Dobiegający końca tydzień tegorocznych wakacji rozpoczęty „długim weekendem” upłynął na polskim rynku paliw pod znakiem zmian w cenach hurtowych. Od piątku 11 sierpnia do dziś benzyny w handlu hurtowym podrożały o 88-54 zł na 1000 litrów, a olej napędowy korekcyjnie potaniał o ok. 20 zł. Tymczasem na stacjach paliw operatorzy nie wprowadzili większych zmian.
 
benzyna, diesel, ceny paliw stacje benzynowe
 
Na stacjach benzynowych ostatni tydzień przyniósł niewielką korektę cen. W środę 16 sierpnia, w sprzedaży detalicznej zanotowaliśmy zmiany, będące konsekwencją ostatnich wzrostów w hurcie - benzyna bezołowiowa 95 kosztowała średnio na stacjach 6,64 zł/l, a olej napędowy 6,45 z/l - oznacza to tygodniowy wzrost cen tych paliw o 1 grosz litrze. Cena autogazu od kilku tygodni utrzymuje się na stabilnym poziomie, a w ostatnich dniach nawet spadła, co prawda tylko o grosz i wynosiła przeciętnie 2,78 zł/l.
 
Z analiz e-petrol.pl wynika, że na rynku hurtowym w najbliższych dniach będziemy świadkami dalszych, ale niewielkich podwyżek. Skutkiem zmian cen paliw u polskich producentów będą także minimalne korekty cen w górę na stacjach w przypadku podstawowych gatunków paliw.
 
benzyna, diesel, ceny paliw stacje benzynowe, rafinerie, hurt
 
Na stacjach drożej na koniec wakacji?
 
Najwięksi operatorzy rynku detalicznego zdecydowali się w tym roku na pobudzenie sprzedaży paliw na stacjach, poprzez wprowadzenie rabatów powiązanych z aplikacjami lojalnościowymi i przynosi to oczekiwane rezultaty. W czwartek Orlen poinformował, że od 30 czerwca do 8 sierpnia klienci zrealizowali o 16 proc. więcej kuponów promocyjnych, niż w analogicznym okresie 2022 roku, a ponad 1/3 całego paliwa sprzedanego w tym czasie na stacjach koncernu została kupiona w promocyjnej cenie.
 
benzyna, diesel, ceny paliw stacje benzynowe prognoza
 
W ostatniej dekadzie wakacji podjeżdżając na stację paliw, kierowcy nie doznają większego zaskoczenia. Za litr popularnej benzyny „95” będzie się płacić (bez rabatów) 6,62-6,74 zł i 6,42-6,54 zł za identyczną ilość diesla. Największą pewność, co do poziomu cen, jaki zobaczą na pylonach, mają kierowcy samochodów na gaz – w najbliższych dniach cena LPG może w zależności od typu stacji wynosić 2,74-2,81 zł za litr.
 
Zobacz komentarz wideo


Koniec wzrostowej serii na rynku naftowym

Po siedmiu kolejnych wakacyjnych tygodniach zakończonych wzrostem cen, notowania surowca na giełdzie w Londynie są na dobrej drodze do tego, aby w połowie sierpnia zakończyć tę zwyżkową serię. Ropa Brent, która na zamknięciu poprzedniego piątku była wyceniana na 86,81 USD/bbl, dzisiaj kosztuje nieco ponad 84 dolary.
 
W ostatnich dniach impulsem do przeceny na giełdach naftowych były kolejne rozczarowujące dane z Chin. Po opublikowanych w ubiegły wtorek informacjach o bilansie handlu zagranicznego, gdzie odnotowano mocniejszy od prognoz spadek eksportu, w tym tygodniu inwestorzy poznali odczyty dotyczące produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, które też były słabsze od oczekiwań. Taka seria danych oznacza, że władze w Pekinie mogą mieć problem z osiągnięciem planowanego na ten rok tempa wzrostu na poziomie 5 proc. Pod koniec tygodnia obawy o sytuację w Chinach nieco zelżały, m.in. za sprawą deklaracji lokalnego banku centralnego, który zapowiedział, że jest gotowy podtrzymywać płynność na niezbędnym poziomie i będzie kontynuował politykę wspierającą odbudowę gospodarki.
 
Mniej optymistycznie dla inwestorów na rynku naftowym wyglądały za to sygnały płynące ze strony amerykańskich władz monetarnych. Opublikowany w środę protokół z posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku (FOMC) pokazał, że dyskusja w ramach Fed na temat zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych nie jest jeszcze zamknięta i dla części urzędników Rezerwy Federalnej wysoka inflacja jest zagrożeniem, które może wymagać dalszego zacieśniania polityki monetarnej.
 

Oprac. Gabriela Kozan, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl
 

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 21-27 sierpnia 2023:

Poniedziałek
•    Chiny – decyzja ws. stóp procentowych
•    Polska – produkcja przemysłowa

Wtorek
•    Polska – sprzedaż detaliczna
 
Środa
•    Niemcy – indeks PMI dla przemysłu
•    USA – indeks PMI dla przemysłu

Czwartek
•    Strefa euro – protokół z posiedzenia EBC
•    USA – zamówienia w przemyśle
 
Piątek
•    Niemcy – PKB

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Kampania #PlantHealth4Life powraca! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrow...

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione przez Orga...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę