Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Diesel i benzyna powinny nadal tanieć

8 maja 2023
Diesel i benzyna powinny nadal tanieć
Spadkowa tendencja na rynku paliw w pierwszych dniach maja była kontynuowana i na stacjach benzynowych zobaczyliśmy kolejne obniżki. Olej napędowy potaniał o 13 groszy, 95-oktanowa benzyna o 8 groszy, a obniżka w przypadku autogazu była 5-groszowa. Prognozy na najbliższe dni nadal są optymistyczne.

Średnia cena diesla jest już o niemal 20 proc. niższa niż na początku roku, a hurtowe notowania tego paliwa wskazują, że przecena będzie kontynuowana także w nadchodzącym tygodniu. Są już pierwsze stacje, gdzie litr tego paliwa można kupić za mniej niż 6 złotych i ich liczba w najbliższym czasie będzie się zwiększać.
 
benzyna, diesel, ceny paliw stacje benzynowe

Mocna przecena diesla w rafineriach
 
Taniejąca ropa naftowa i mocna złotówka przekładają się na sytuację na hurtowym rynku paliw, gdzie na przełomie kwietnia i maja obserwowaliśmy spadek cen. W porównaniu z końcem kwietnia 95-oktanowa benzyna potaniała o 113 złotych i metr sześcienny tego paliwa w rafineriach jest dzisiaj wyceniany średnio na 5019,00 zł. Obniżka w przypadku diesla była jeszcze większa i wyniosła 145,60 zł a aktualna cena oleju napędowego to 4793,00 zł/metr sześcienny. Tak tanie to paliwo w hurcie ostatni raz było w drugiej połowie stycznia 2022 roku.
 
benzyna, diesel, ceny paliw stacje benzynowe, rafinerie, hurt
 
 
Kierowcy płacą coraz mniej
 
Tegoroczna majówka pod względem cen paliw była dla kierowców z pewnością przyjemniejsza od ostatniej. Rok temu pierwszy tydzień maja przyniósł wzrost cen paliw, a tankowanie było droższe niż obecnie. W przypadku 95-oktanowej benzyny różnica jest niemal niezauważalna, bo to paliwo z aktualną ceną na poziomie 6,64 zł/l jest tańsze niż przed rokiem zaledwie o grosz, ale litr diesla kosztuje aż o 1,06 zł mniej – jego średnia cena w tym tygodniu to 6,36 zł.
 
 
benzyna, diesel, ceny paliw stacje benzynowe, rafinerie, hurt
 
Nasza prognoza dla detalicznego rynku paliw na drugi tydzień maja zakłada dalsze zauważalne obniżki. Przewidywane przedziały dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 6,49-6,63 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla oleju napędowego 6,18-6,32 zł/l, a dla autogazu 2,95-3,02 zł/l.


Fed ukształtował nastroje 
 
W mijającym tygodniu „wydarzeniem numer jeden”  dla kształtowania nastrojów handlujących była decyzja o kolejnej podwyżce stóp procentowych w USA, która odbije się na kondycji całej światowej gospodarki. Reakcja rynku naftowego była bardzo żywiołowa – w ostatnich dniach surowiec potaniał o około 7 USD, a analogiczna co do kierunku reakcja dotyczyła także paliw gotowych. 
 
Do takich wiadomości ze Stanów Zjednoczonych dokładają się informacje z Chin – tamtejsza aktywność przemysłowa nieoczekiwanie spadła w kwietniu, ponieważ liczba zamówień obniżyła się, a więc zapotrzebowanie ze strony tej gigantycznej gospodarki nie będzie tak szybko stymulować globalnego popytu. Ogólne ograniczenie importu ze strony azjatyckich odbiorców może negatywnie odbić się na poziomie cen - według danych Refinitiv Oil Research import ropy do Azji wyniósł w kwietniu 26,39 mln baryłek dziennie, podczas gdy wyniki notowane w marcu wynosiły 27,6 mln baryłek dziennie a w lutym tego roku 29,4 mln baryłek dziennie. Import samych tylko Chin spadł z marcowego rekordowego poziomu 12,37 mln baryłek do 10,67 mln baryłek.
 
W obecnej sytuacji wsparcia dla cen wyglądać można przede wszystkim ze strony OPEC+. Informacje odnośnie potencjalnych cięć podaży na kolejnym spotkaniu grupy w czerwcu na razie są jednak tylko wątłą nadzieją na odczuwalną zmianę nastrojów wśród inwestorów.
 
Przypomnieć należy także o dniu wolnym z okazji koronacji królewskiej w Wielkiej Brytanii w poniedziałek – będzie to skutkować brakiem notowań wyznacznikowych na wtorek i wpłynie także na przesunięcie aktualizacji opartych na nich cenników hurtowych również dla rynku polskiego.
 
Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl
 
Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 8 – 14 maja 2023:

Poniedziałek
  • Wlk. Brytania - dzień wolny
  • Niemcy - produkcja przemysłowa
Wtorek
  • Chiny - bilans handlu zagranicznego 
Środa
  • Niemcy - inflacja konsumencka
  • USA - inflacja konsumencka
Czwartek
  • Wlk. Brytania - decyzja ws. stóp procentowych
  • USA - inflacja producencka
Piątek
  • Wlk. Brytania - produkcja przemysłowa
  • USA - ceny importu i eksportu

oprac. e-mk ppr.pl na podst. źródlo: e-petrol


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę