aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Diesel jest najtańszy od października 2022 roku

22 stycznia 2023
Diesel jest najtańszy od października 2022 roku

Mijający tydzień przyniósł obniżki detalicznych cen paliw, dzięki którym tankowanie diesla jest najtańsze od października ubiegłego roku. Przeceny na stacjach nie będą jednak trwały długo i warto już teraz napełnić bak do pełna, bo w drugiej połowie stycznia paliwa mogą podrożeć.


benzyna, diesel, ceny paliw,  stacje benzynowe

 

Już za trzy tygodnie zacznie obowiązywać unijny zakaz importu paliw z Rosji. Europa przeorganizowuje kierunki dostaw produktów naftowych, ale taka zmiana ma swoją cenę. Zapłacą ją kierowcy, którym nie sprzyja też drożejąca drugi tydzień z rzędu ropa.

W hurcie paliwa już drożeją

W ostatnich dniach w hurtowych cennikach rafinerii dominowały podwyżki, które napędzały rosnące ceny surowca na światowych giełdach. Benzyna 95-oktanowa na przestrzeni tygodnia podrożała o 140,40 zł i metr sześcienny tego paliwa kosztuje dzisiaj 5312,40 zł. To najwyższa cena zanotowana w tym roku. Nieco wolniej drożał olej napędowy, którego notowania w oficjalnych cennikach rafinerii wzrosły od poprzedniego piątku o 116 zł, a średnia cena diesla w hurcie wynosi dzisiaj 6186,00 zł/metr sześcienny.

 benzyna, diesel, ceny paliw,  rafinerie

 

Kierowcy zapłacą więcej w drugiej połowie stycznia

Zanotowany w tym tygodniu spadek kosztów tankowania to pozytywne zaskoczenie dla kierowców. Najmocniej, bo o 5 groszy potaniał olej napędowy, którego aktualna cena na poziomie 7,63 zł/l jest najniższa od początku października ubiegłego roku. O dwa grosze spadła cena 95-oktanowej benzyny, która kosztuje średnio 6,54 zł/l. Więcej płacą jedynie kierowcy samochodów z instalacją na autogaz. Cena LPG na stacjach wzrosła w tym tygodniu o grosz i wynosi 3,14 zł/l.

Nasza prognoza dla detalicznego rynku paliw na nadchodzący tydzień zakłada podwyżki. Przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 6,62-6,64 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, 7,61-7,73 zł/l dla oleju napędowego i 3,10-3,19 zł/l dla autogazu.

 

benzyna, diesel, ceny paliw,  stacje benzynowe prognoza


Strajki we Włoszech i Francji zmienią rynek paliw?

W tym tygodniu zaskoczeniem dla obserwatorów z pewnością mogło być ogłoszenie wyników zapasów przez Energy Information Administration. Rezerwy surowca wzrosły o 8,4 mln baryłek w ciągu tygodnia do około 448 mln, czyli jak wyliczyła agencja Reutera najwięcej od czerwca 2021 r. Analitycy sądzili raczej, że obniżą się one o 593 tys. baryłek. W przypadku benzyn zanotowano wzrost o około 3,5 miliona baryłek, a oczekiwania analityków mówiły o wzroście o 2,5 miliona baryłek. Rezerwy oleju napędowego i oleju opałowego spadły o 1,9 miliona baryłek w ciągu ostatniego tygodnia.

Ostatnie dni to także czas, w którym coraz głośniej mówi się o skutkach ogólnokrajowego strajku przeciwko reformie emerytalnej we Francji – skutkiem tego jest m.in. wstrzymanie dostaw z rafinerii należących do TotalEnergies i Esso. W przyszłym tygodniu nastąpi kolejny dwudniowy strajk, a 72-godzinny strajk będzie mieć miejsce 6 lutego. Strajki pojawią się także we Włoszech i mieć miejsce będą 25 oraz 26 stycznia i obejmą zarówno stacje przy autostradach, jak i przy zwykłych drogach. Tłem strajku w Italii są kwestie podatkowe i zarzuty zawyżania cen.

W ostatnich dniach ważną prognozę ogłosiła Międzynarodowa Agencja Energii, która oceniła perspektywy podaży i popytu w rozpoczętym roku. Zdaniem agencji za prawie połowę wzrostu światowego popytu na ropę odpowiadać będą Chiny. Pomóc w tym może zniesienie blokad związanych z COVID-19. Główny wzrost podaży ropy zawdzięczać mamy Stanom Zjednoczonym. Wydobycie grupy producentów OPEC+ zmniejszy się o 870 tys. baryłek ropy dziennie, a w 2023 roku Agencja oczekuje wydobycia w USA na poziomie 12,41 mln baryłek dziennie.

Oprac. Grzegorz Maziak, Jakub Bogucki, www.e-petrol.pl

***

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 23 - 29 stycznia 2023:

Poniedziałek

Chiny - Nowy Rok Księżycowy - dzień wolny
USA - indeks wskaźników wyprzedzających - Conference Board

Wtorek

Japonia - indeks PMI dla przemysłu wst.
Niemcy - indeks PMI dla przemysłu wst.
USA - indeks PMI dla przemysłu wst.

Środa

Niemcy - indeks instytutu Ifo

Czwartek

USA - Produkt Krajowy Brutto wst.

Piątek

USA - raport nt. wydatków Amerykanów


POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę