Dlaczego zmierzamy w kierunku suszy i co możemy z tym zrobić

4 sierpnia 2022
Dlaczego zmierzamy w kierunku suszy i co możemy z tym zrobić

Anglia i Walia doświadczyły najbardziej suchego początku roku od 1976 roku i wzbudziło to obawy, że Wielka Brytania może zmierzać w kierunku suszy.

Teraz rząd, firmy wodociągowe i osoby prywatne mają do odegrania rolę w zmniejszeniu zużycia wody w perspektywie krótko- i długoterminowej - według eksperta ds. wody prof. Kevina Hiscocka z University of East Anglia.


Prof. Hiscock, ekspert w dziedzinie hydrologii i zasobów wodnych z School of Environmental Sciences UEA, powiedział: „Zachodnia część Wysp Brytyjskich jest najbardziej wilgotna, ale populacja i zapotrzebowanie na wodę są tu niższe niż w suchszych, wschodnich i południowych -wschodnie części kraju o największej gęstości zaludnienia i największym zapotrzebowaniu na wodę.

„Zrównoważenie dostępnych zasobów wodnych z zapotrzebowaniem na wodę jest realizowane poprzez międzyregionalne transfery wody, a także regionalne, łączne korzystanie z zasobów wód powierzchniowych i podziemnych. W bardzo suchych latach te podejścia inżynieryjne są testowane, zwłaszcza jeśli doświadczamy kolejnych suchych zimowych opadów deszczu, kiedy ładowanie naszych zbiorników i wód gruntowych jest znacznie mniejsze niż normalnie.

„Firmy wodociągowe planują przyszłe zapotrzebowanie na wodę i dążą do stworzenia tak zwanego zapasu w regionalnych zasobach wodnych,
aby sprostać przyszłym wymaganiom związanym z budową domów, ale także uwzględnić zmiany klimatyczne i potrzebę ochrony środowisk zależnych od wody.

„Ciągłe inwestycje w ograniczanie wycieków wody z sieci i długoterminowe planowanie w celu zwiększenia pojemności zbiorników są w toku. Przedsiębiorstwa wodociągowe odgrywają również rolę w zmianie zachowań konsumentów w celu kontrolowania zapotrzebowania na wodę, na przykład poprzez kampanie instalowania wodomierzy w obszarach bez pomiaru.

„Zmiany w użytkowaniu gruntów w ramach podejścia opartego na przyrodzie mogą pomóc zarówno w kontrolowaniu powodzi, jak i zwiększeniu zasobów wodnych.

„Sadzenie lasów, przywracanie terenów podmokłych i zmiana praktyk uprawnych, takich jak sadzenie roślin okrywowych ozimych i metody uprawy uproszczonej, mogą zwiększyć retencję wody w krajobrazie, a tym samym ograniczyć spływy powodziowe i zwiększyć infiltrację do warstw wodonośnych.

„W dłuższej perspektywie, gdy oczekuje się, że zmiany klimatu i lata będą cieplejsze na dłużej, będziemy musieli zarządzać zapotrzebowaniem na wodę do nawadniania, aby sprostać sprzecznym potrzebom zaopatrzenia w wodę, rolnictwa i środowiska, które pojawiają się w latach suszy.

Wszyscy możemy coś zmienić, mądrze korzystając z wody podczas suszy, na przykład ograniczając używanie węży do podlewania ogrodu lub mycia samochodu.

„W dłuższej perspektywie zbieranie wody deszczowej do użytku na zewnątrz, instalowanie energooszczędnych urządzeń gospodarstwa domowego i, jeśli nie są jeszcze zainstalowane, uzyskanie wodomierza, wszystko to pomaga zarządzać naszym indywidualnym zapotrzebowaniem na wodę”.


POWIĄZANE

Z prognozy opublikowanej przez Bank Światowy wynika, że wartość naszej gospodark...

Jak podaje ARiMR, już 398 tys. rolników otrzymało do 6 października ponad 2,48 m...

Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa, w odpowiedzi na oczekiwania rolników wiceprem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę