Agrolok_280518

Dolnośląskie/ Niemal 90 wydarzeń w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

11 września 2017
Dolnośląskie/ Niemal 90 wydarzeń w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

Niemal 90 wydarzeń, w tym zwiedzanie sztolni nieczynnych kopalni i wycieczki po Krainie Wygasłych Wulkanów, zaplanowano w ramach rozpoczętych w sobotę Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku.

Koordynatorem wydarzeń organizowanych z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) na Dolnym Śląsku jest Muzeum Etnograficzne – oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W tym roku EDD odbywają się pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.

Jak poinformowała PAP Paulina Popiół z biura prasowego Muzeum Narodowego we Wrocławiu, podczas tegorocznej edycji EDD na Dolnym Śląsku będzie można zobaczyć miejsca, które na co dzień są zamknięte dla zwiedzających.

„Do takich miejsc należy m.in. nieczynna już Zajezdnia Tramwajowa nr V przy ul. Legnickiej we Wrocławiu. Klub Sympatyków Transportu Miejskiego organizuje tam dzień otwarty zajezdni, w której zgromadzono unikatową kolekcję tramwajów gospodarczych” - powiedziała Paulina Popiół.

Będzie tam można zobaczyć m.in. najstarszy wagon tramwajowy zachowany we Wrocławiu - lorę wieżową z 1892 r. Będzie to również okazja do poznania zabytkowych wozów pasażerskich czekających na remont, m.in. tramwajów Linke-Hofmann Standard z lat 20. XX wieku.

W ramach EDD będzie można również zwiedzić sztolnie w Górach Złotych w Złotym Stoku. „Przez setki lat zatopiona i zapomniana, owiana wieloma legendami kopalnia złota – Sztolnia Ochrowa w Złotym Stoku – zachwyca kolorystyką i piękną szatą naciekową” - powiedziała Paulina Popiół.

W niedzielę zaś  można było zwiedzić nieczynną kopalnię niklu, chryzoprazu i opalu w Szklarach.

W kolejny zaś weekend – 15 września – Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Pielgrzymce zorganizuje wycieczkę na wygasły wulkan Ostrzycę Proboszczowicką. „To najpiękniejszy stożek powulkaniczny w Polsce, a droga na jego szczyt wiedzie po 445 bazaltowych stopniach” - dodała Paulina Popiół.

Tajemnice wygasłych wulkanów na Pogórzu Kaczawskim odsłonią także organizatorzy wycieczek w Wojcieszowie i Wielisławce.

Paulina Popiół podkreśliła, że interesująco zapowiadają się także wycieczki po zabytkowym zespole parkowym Pałacu Ciechanowice oraz zespole poklasztornym ojców karmelitów w Głębowicach.

Ideą Europejskich Dni Dziedzictwa jest popularyzacja i upowszechnianie wiedzy o zabytkach i dziedzictwie kulturowym. Wydarzenie jest wspólną inicjatywą Rady Europy i Unii Europejskiej, której celem jest promocja zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. W Polsce wydarzenie odbywa się od 1993 roku, a od 2007 r. jego koordynatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Wydarzenia w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa odbędą się podczas dwóch weekendów: 9-10 i 16-17 września.

 

(PAP) / zdj. ilustrac.


POWIĄZANE

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył dziś w na...

Realizując wniosek zgłoszony podczas XII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczyc...

Mondelēz International ogłasza rozszerzenie programu Harmony, związanego z pozys...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę