Dolnośląskie/ Tunele pod Zamkiem Książ zostaną udostępnione turystom

13 marca 2018
Dolnośląskie/ Tunele pod Zamkiem Książ zostaną udostępnione turystom

Tunele, wybudowane u schyłku II wojny światowej pod Zamkiem Książ przez więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, zostaną jesienią udostępnione zwiedzającym. Powstanie w nich podziemna trasa turystyczna.

Jak poinformował w poniedziałek PAP Mateusz Mykytyszyn z biura prasowego Zamku Książ, ruszyła już przebudowa zamkowych tuneli. Pod koniec lutego zarząd spółki Zamek Książ w Wałbrzychu podpisał umowę z wykonawcą na zabudowę wejścia turystycznego do podziemi zamku. Dzięki temu będzie można udostępnić zwiedzającym znaczną część liczących ponad 3,2 tys. m kw. podziemnych korytarzy.

Dotychczas były one wykorzystywane przede wszystkim przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk - znajduje się w nich m.in. obserwatorium rejestrujące i interpretujące wstrząsy sejsmiczne. Udostępnienie podziemi turystom planowane jest na koniec października. Koszt inwestycji to ponad 3,5 mln zł brutto. Są to środki własne spółki Zamek Książ.

Mykytyszyn poinformował, że: „w tunelach będzie przygotowana trasa turystyczna, podczas zwiedzania której będzie można poznać historię zamkowych podziemi, m.in. tego jak powstały i kto w nich pracował. Będzie stworzona odpowiednia narracja, która oswoi turystów z tym terenem” - powiedział.

Podziemne tunele pod Zamkiem Książ powstały w latach 1944-45 po wcześniejszym przejęciu zamku przez hitlerowców. Więźniowie z miejscowej filii obozu niemieckiego koncentracyjnego Gross-Rosen wykonali wtedy pod zamkiem żelbetowy schron z rozbudowaną, liczącą setki metrów siecią tuneli. Historycy mają różne zdania na temat ich przeznaczenia.

Zamek Książ to jedna z największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Jego historia sięga XIII w. Wówczas to z inicjatywy księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego powstały pierwsze zabudowania warowni.

Zamek pozostawał w rękach książąt piastowskich do końca XIV w., później przeszedł w ręce władców czeskich. Pod koniec XV w. na krótko warownia stała się własnością Władysława Jagiellończyka. Później zamek stał się własnością rodziny Hochbergów i pozostał w rękach tego rodu do 1941 r., kiedy to został skonfiskowany przez hitlerowców. Od wielu lat poszczególne części zamku poddawane są sukcesywnej renowacji.

 

Agata Tomczyńska, Paweł Tomczyk (PAP) / zdj. ilustrac.


POWIĄZANE

Resort rolnictwa będzie wspierał rolnictwo ekologiczne, które jest jednym z isto...

Globalna emisja dwutlenku węgla wciąż rośnie; przyszłoroczny wzrost szacowany je...

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał we wtorek wieczorem ostrzeżenia ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę