Adama_poleposition_15.03_30.04

Dostęp do rynku chińskiego dla kolejnych polskich produktów - mąka pszenna, żytnia i orkiszowa

10 lutego 2021
Dostęp do rynku chińskiego dla kolejnych polskich produktów - mąka pszenna, żytnia i orkiszowa

W dniu 5 lutego 2021 r. podpisano Protokół w sprawie warunków kontroli i kwarantanny w eksporcie mąki z Polski do Chin pomiędzy Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Generalną Administracją Celną CHRL (GACC). Kilkuletnie starania polskiej administracji, w dużej mierze Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, podjęte na wniosek branży przetwórstwa zbóż, uwieńczone zostały sukcesem i został podpisany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dokument określający importowe wymagania dla mąki pszennej, żytniej i orkiszowej. Tym samym, kolejny produkt będzie mógł być eksportowany z Polski na rynek chiński.

 

W prace nad Protokołem zaangażowani byli również: Główny Inspektorat Sanitarny, Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu oraz przedstawiciele branży. 

 

Główny Inspektorat w pierwszej kolejności pragnie zachęcić zakłady zajmujące się przetwórstwem zbóż i produkujące mąkę, potencjalnie zainteresowane eksportem tego produktu do Chin, do zapoznania się z warunkami, określonymi w Protokole. Zgodnie z postanowieniami na podmiotach ciąży obowiązek zapewnienia, że mąka spełnia wymogi fitosanitarne i bezpieczeństwa żywności Chińskiej Republiki Ludowej, a także warunki Protokołu. Wykazy podmiotów zainteresowanych ekspertem będą prowadzone przez właściwe dla ich siedziby wojewódzkie inspektoraty ochrony roślin i nasiennictwa, a następnie przekazane stronie chińskiej (GACC).

 

Dalsze informacje w zakresie warunków eksportu będą wkrótce zamieszczone na stronie piorin.gov.pl oraz przekazane do jednostek terenowych Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

piorin.gov.pl

 

źródło: PIORiN


POWIĄZANE

– Pomimo światowego kryzysu wywołanego pandemią, handel zagraniczny produktami r...

Zakład Technologii Żywności i Żywienia Człowieka Uniwersytetu Rzeszowskiego prze...

W dniu 19 kwietnia 2021 r. Ambasada RP w Pekinie poinformowała o zakończeniu z d...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę