Adama_poleposition_15.03_30.04

Dostęp do rynku chińskiego dla kolejnych polskich produktów - mąka pszenna, żytnia i orkiszowa

10 lutego 2021
Dostęp do rynku chińskiego dla kolejnych polskich produktów - mąka pszenna, żytnia i orkiszowa

W dniu 5 lutego 2021 r. podpisano Protokół w sprawie warunków kontroli i kwarantanny w eksporcie mąki z Polski do Chin pomiędzy Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Generalną Administracją Celną CHRL (GACC). Kilkuletnie starania polskiej administracji, w dużej mierze Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, podjęte na wniosek branży przetwórstwa zbóż, uwieńczone zostały sukcesem i został podpisany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dokument określający importowe wymagania dla mąki pszennej, żytniej i orkiszowej. Tym samym, kolejny produkt będzie mógł być eksportowany z Polski na rynek chiński.

 

W prace nad Protokołem zaangażowani byli również: Główny Inspektorat Sanitarny, Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu oraz przedstawiciele branży. 

 

Główny Inspektorat w pierwszej kolejności pragnie zachęcić zakłady zajmujące się przetwórstwem zbóż i produkujące mąkę, potencjalnie zainteresowane eksportem tego produktu do Chin, do zapoznania się z warunkami, określonymi w Protokole. Zgodnie z postanowieniami na podmiotach ciąży obowiązek zapewnienia, że mąka spełnia wymogi fitosanitarne i bezpieczeństwa żywności Chińskiej Republiki Ludowej, a także warunki Protokołu. Wykazy podmiotów zainteresowanych ekspertem będą prowadzone przez właściwe dla ich siedziby wojewódzkie inspektoraty ochrony roślin i nasiennictwa, a następnie przekazane stronie chińskiej (GACC).

 

Dalsze informacje w zakresie warunków eksportu będą wkrótce zamieszczone na stronie piorin.gov.pl oraz przekazane do jednostek terenowych Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

piorin.gov.pl

 

źródło: PIORiN


POWIĄZANE

15 kwietnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmo...

W związku z wnioskiem zgłoszonym na VII Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych...

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości ogłosiła XX edycję Programu Stypendiów Po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę