aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Dwa kraje afrykańskie zgłosiły ptasią grypę u drobiu

21 lutego 2024
Dwa kraje afrykańskie zgłosiły ptasią grypę u drobiu

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu. Najnowsze dane wskazują na znaczne straty w południowoafrykańskim sektorze brojlerów i jaj spowodowane chorobą, a także na znaczny import w celu zaspokojenia lokalnego popytu.

Po czteromiesięcznej przerwie w Nigerii wykryto serotyp H5N1 wirusa HPAI.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH), obecność infekcji została potwierdzona w ostatnim tygodniu stycznia po tym, jak padło 10 ptaków ze stada przydomowego. Na obszarze w północno-zachodnim stanie Kebbe reszta stada została zniszczona. Była to pierwsza epidemia HPAI potwierdzona w tym zachodnioafrykańskim kraju od sierpnia ubiegłego roku.

Najnowszy raport południowoafrykańskich władz weterynaryjnych dla WOAH potwierdza nowe przypadki wśród strusi na dwóch kolejnych farmach w pobliżu Oudtshorn w Prowincji Przylądkowej Zachodniej. Oba zostały powiązane z wariantem wirusa H5N1.

Jedna z ostatnich epidemii obejmowała 36 przypadków ze stada 612 strusi komercyjnych odkrytych w połowie stycznia. Ponadto retrospektywnie poinformowano, że 15 ptaków ze stada 1593 osobników uzyskało pozytywny wynik testu na obecność wirusa w sierpniu ubiegłego roku. Na zakażonych fermach odstrzelono odpowiednio 135 i 26 strusi. Oba ogniska są obecnie uważane za "przerwane".

oprac, e-red,ppr.pl na podst źródło:poultry-meat


POWIĄZANE

Wybór odpowiednich krzeseł do ogrodu jest niezwykle istotny dla każdego, kto pra...

JA Solar to wiodący światowy producent zajmujący się produkcją paneli fotowoltai...

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę