Claas_20.11.2020shiuz_750x100_1102020

Dyrektor Polskiej Izby Mleka kolejny raz uczestnikiem Misji Wysokiego Szczebla Komisarza Phila Hogana do Chin

15 maja 2018
Dyrektor Polskiej Izby Mleka kolejny raz uczestnikiem Misji Wysokiego Szczebla Komisarza Phila Hogana do Chin

Unijny Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Phil Hogan rozpoczął Misję Wysokiego Szczebla w Chinach. Uczestnicy Misji w terminie 14-18 maja br. przebywać będą w Szanghaju. Następnie, na jeden dzień delegacja uda się do Shenzhen. Podczas Misji zaplanowanych zostało wiele seminariów biznesowych, wizyt w sieciach handlowych i spotkań B2B. Podczas licznych sesji konferencyjnych poruszone zostaną tematy związane z trendami konsumenckimi, przyszłością i rozwojem handlu czy też kwestie dotyczące bezpieczeństwa żywności w Chinach. Ponadto uczestnicy misji wezmą udział w międzynarodowych targach żywności SIAL China.


Agnieszka Maliszewska, dyrektor biura Polskiej Izby Mleka po raz czwarty została wybrana w skład delegacji biznesowej towarzyszącej Komisarzowi podczas Misji Wysokiego Szczebla. Dyrektor Maliszewska jest jedynym przedstawicielem polskiego sektora mleczarskiego podczas tej prestiżowej Misji, której celem jest promocja europejskich produktów rolno-spożywczych oraz zapewnienie im większego dostępu do chińskiego rynku.


W Chinach nieustannie postępują przemiany gospodarcze. Nowa koncepcja obejmuje skupienie się na rozwoju krajowej konsumpcji, wyższą wydajność techniczną, wzrost sektora usług. W odniesieniu do sektora żywności, Chiny stawiają na poprawę jakości żywności oraz dwucyfrowy wzrost sektora rolno-spożywczego. Wejście na rynek chiński wiąże się jednak z pewnymi trudnościami. W kwestii handlu, na rynku tym występuje dużo barier pozataryfowych m.in. własne standardy chińskie, nagłe zmiany w przepisach czy konieczność negocjacji warunków wywozu produktów rolno-spożywczych przez pojedyncze kraje UE.


Chiny to największy rynek żywności i napojów na świecie, a także jeden z najbardziej perspektywicznych rynków dla europejskiego eksportu mleczarskiego. W 2017 r. Chiny były także jednym z największych światowych importerów produktów mleczarskich w szczególności masła, odtłuszczonego i pełnotłustego mleka w proszku. Według prognoz analityków, w przeciągu kilkunastu następnych lat nieznacznie wzrośnie import mieszanek dla niemowląt, natomiast przywóz masła, jogurtów i innych płynnych produktów mleczarskich będzie wzrastał dynamicznie.


Chiński import produktów rolno-spożywczych ma zróżnicowaną strukturę, w zależności od końcowego nabywcy. Mleko świeże i UHT najchętniej kupowane jest przez internet oraz w sklepach z kawą, z kolei masło i śmietana przez piekarnie. Dodatkowo, sektor piekarniczy wykorzystuje także mleko zagęszczone i skondensowane, jogurty i mleko w proszku. Sieci supermarketów są najbardziej zainteresowane serami topionymi dla dzieci oraz mlekiem modyfikowanym dla niemowląt. Przemysł przetwórczy zainteresowany jest z kolei importem mleka i serwatki w proszku, koncentratu białek serwatkowych czy sera cheddar.

 Polskie mleczarnie eksportują do Chin głównie serwatkę w proszku, mleko UHT o zawartości tłuszczu od 1% do 6%, a także odtłuszczone mleko w proszku. Nasze rodzime produkty są coraz bardziej rozpoznawalne na chińskim rynku, a konsumenci z Państwa Środka doceniają polskie produkty za wysoką jakość i niepowtarzalne walory smakowe. Dlatego, Polska Izba Mleka prowadzi wiele działań promocyjnych, ukierunkowanych na chiński rynek.


W przeszłości, przedstawiciele Polskiej Izby Mleka uczestniczyli również w następujących Misjach Wysokiego Szczebla: do Chin i Japonii, Wietnamu, Singapuru i Indonezji, Kanady, Arabii Saudyjskiej i Iranu. Udział przedstawicieli PIM w Misjach Wysokiego Szczebla możliwy jest dzięki sfinansowaniu z Funduszu Promocji Mleka.Polska Izba Mleka


POWIĄZANE

W ostatnim dniu listopada ruszyły dwa z czterech planowanych jeszcze na ten rok ...

ARiMR przypomina, że 1 grudnia 2020 r. upływa termin na złożenie wniosku o udzie...

Badania prowadzone przez naukowców z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Pań...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę