Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Dziś w nocy rozpoczął się tranzyt art. rolnych z Ukrainy

3 maja 2023
Dziś w nocy rozpoczął się tranzyt art. rolnych z Ukrainy

Dziś w nocy w Dzienniku Ustaw zostały opublikowane dwa rozporządzenia zmieniające poprzednie przepisy dotyczące towarów i artykułów rolno-spożywczcych, których przewóz przez terytorium Polski został objęty podobnym do systemem monitorowania drogowego i kolejowego(SENT). 

Zgodnie ustaleniami na szczeblu UE, Ministerstwo Rozwoju wydało przepisy dotyczące przywozu z Ukrainy czterech ziaren: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika. Artykuły te mogą być wwożone na terytorium Polski tylko do tranzytu. Niemogą one być sprzedawane na terytorium nie tylko RP, ale też Słowacji, Rumunii, Węgier i Bułgarii.

Do listy produktów objętych monitoringiem w rozporządzeniu dodano m.in.:

- zboża, jeżeli masa brutto przesyłki towarów przekracza 500 kg,
- jaja, jeżeli ich liczba w przesyłce towarów przekracza 900 szt.,
- mięso drobiowe, jeżeli masa brutto przesyłki towarów przekracza 250 kg,
- produkty pszczele, jeżeli masa brutto przesyłki towarów przekracza 10 kg.

Dopuszczony natomiast jest handel tymi artykułami na terytoriach pozastałych państw wspólnoty europejskiej. Oznaczca to, biznes zbożowy będzie się "kręcił" w całej Unii Europejskiej, a ziarna te, będą mogły do Polski trafiać już nie ze wschodu, ale teraz z zachodu. Oczywiście jeżeli koszty transportu nie zniwelują różnic cenowych, a zboża będą tańsze pomimo tych kosztów.

Jak informują Ukraińskie media, rząd Ukrainy kontynuje negocjacje w sprawie ułatwień w eksporcie z Ukrainy i tranzycie krajowych produktów rolnych przez Polskę i inne kraje. W najbliższy czwartek powinna odbyć się kolejna runda negocjacji, podczas której właściwe departamenty obu krajów uzgodnią uproszczony format dla ukraińskich ładunków przekraczających granicę.

Ukraińcy ponadto wprowadzają od 5 maja, wdrażany od kilku miesięcy system elektronicznej kolejki do przekraczcania granicy na wszystkich swoich przejściach granicznych. Wg tego systemu, firmy transportowe będą mogły wiedzieć, kiedy będzie przypadała ich kolej na przekroczenie granicy. Ma to ograniczyćc nie tylko koszty, ale i różnego rodzaju ekscesy, a nawet bójki, które zadarzały się, kiedy kierowcy wiele dni czekali w kolejkach do odpraw granicznych.

Z kolei wczorajszy komunikat Komisj Europejskej informuje, że KE przyjęła wyjątkowe i tymczasowe środki zapobiegawcze w odniesieniu do przywozu ograniczonej liczby produktów z Ukrainy w ramach wyjątkowej ochrony rozporządzenia w sprawie autonomicznych środków handlowych . Środki te są konieczne, biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności poważnych wąskich gardeł logistycznych występujących w pięciu państwach członkowskich. Środki dotyczą tylko czterech produktów rolnych – pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika – pochodzących z Ukrainy. Mają one na celu złagodzenie wąskich gardeł logistycznych dotyczących tych produktów w Bułgarii, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i na Słowacji. Restrykcje wejdą w życie 2 maja i potrwają do 5 czerwca 2023 r.

W tym okresie nasiona pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika pochodzące z Ukrainy mogą nadal być dopuszczane do swobodnego obrotu we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej innych niż pięć państw członkowskich pierwszej linii: Bułgaria, Węgry, Polska, Rumunia i Słowacja. Produkty mogą nadal znajdować się w obrocie lub tranzycie przez te pięć państw członkowskich w ramach wspólnej celnej procedury tranzytowej lub trafiać do kraju lub terytorium poza UE.

Jednocześnie Bułgaria, Węgry, Polska i Słowacja zobowiązały się do zniesienia jednostronnych środków dotyczących pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika oraz wszelkich innych produktów pochodzących z Ukrainy.

Odnosząc się do obaw rolników w państwach członkowskich sąsiadujących z Ukrainą, środki te podtrzymują zdecydowane zobowiązanie UE do wspierania Ukrainy i zachowania jej zdolności do eksportu zboża, które ma kluczowe znaczenie dla wyżywienia świata i utrzymania cen żywności na niskim poziomie w obliczu ogromnych wyzwań niesprowokowanej agresji rosyjskiej.

Środki te stanowią część ogólnego pakietu wsparcia proponowanego przez Komisję i zostaną uzupełnione wsparciem finansowym dla rolników w pięciu państwach członkowskich oraz dalszymi środkami ułatwiającymi tranzyt zboża wywożonego z Ukrainy przez szlaki solidarności do innych państw członkowskich i krajów trzecich Państwa.

Komisja jest gotowa do ponownego wprowadzenia środków zapobiegawczych po wygaśnięciu obecnego rozporządzenia w sprawie autonomicznych środków handlowych w dniu 5 czerwca 2023 r., o ile ta wyjątkowa sytuacja będzie się utrzymywać.

Komisja jest gotowa rozpocząć ocenę sytuacji na unijnym rynku innych produktów wrażliwych w ramach przyspieszonej procedury ochronnej zawartej we wniosku Komisji dotyczącym nowego rozporządzenia w sprawie autonomicznych środków handlowych po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia- czytamy w komunikacie.

 


e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Hipermarkety najtańsze na rynku. Wzrost cen rok do roku spadł tam już do jednocy...

Centralny Rejestr Wyborców ułatwi obywatelom głosowanie, urzędnikom organizację ...

 W Strategii zrównoważonego rozwoju wsi rolnictwa i rybactwa 2030 bezpieczeństwo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę