aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

EDP Renewables inauguruje nowy hybrydowy projekt energii słonecznej i wiatrowej w Portugalii

20 lutego 2024
EDP Renewables inauguruje nowy hybrydowy projekt energii słonecznej i wiatrowej w Portugalii

 - Instalacja fotowoltaiczna zainstalowana obok działającej farmy wiatrowej niemal podwaja produkcję energii odnawialnej w tej lokalizacji i przyspiesza transformację energetyczną w centralnej części kraju.

- Projekt jest drugą hybrydową instalacją w Portugalii. Ilość energii elektrycznej dostarczonej przez pierwszy tego typu projekt po roku działania wystarczyła do zasilenia 11 tysięcy domów.

- Warto dodać, że analogiczną instalację firma uruchomiła we wrześniu w Konarach (Wielkopolska) wykorzystując tzw. cable pooling, gdzie dołożono nowe moce do tego samego łącza. Dzięki temu nie trzeba inwestować w sieć a odnawialne źródła (słoneczne i wiatrowe) współpracują ze sobą. Instalacja w Konarach jest pierwszym tego rodzaju projektem w Polsce.

EDP Renewables, wiodący światowy gracz w rozwoju projektów wiatrowych i słonecznych, oddał do użytku drugi park hybrydowy w Portugalii. W tej samej lokalizacji łączy on energię wiatrową i słoneczną, praktycznie podwajając zdolność do produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. 

Obok farmy wiatrowej São João, działającej od 2008 r. o mocy 22,8 MW, zainstalowano fotowoltaiczną elektrownię słoneczną Monte de Vez o mocy 21 MW i szacowanej rocznej produkcji 31,4 GWh. Łącząc obie technologie, kompleks ten może obecnie produkować razem 79 GWh energii odnawialnej, co wystarcza do zaopatrzenia 23 tysięcy rodzin w regionie rocznie.

Dzięki instalacji 36 tysięcy paneli obok 13 turbin wiatrowych a tym samym poprzez komplementarność produkcji energii wiatrowej i słonecznej, możliwe jest bardziej wydajne wykorzystanie istniejącej sieci elektrycznej i bardziej spójne dostarczanie energii. Ten odnawialny kompleks energetyczny pozwoli również uniknąć emisji 40 tysięcy ton CO2 rocznie, co przyczyni się do dekarbonizacji regionu.

Parki te, zlokalizowane w gminach Penela w dystrykcie Coimbra i Ansião w dystrykcie Leiria, są częścią inwestycji EDP w centralnej części kraju, gdzie firma produkuje już ponad 280 MW energii wiatrowej.

 - Jesteśmy dumni, że, nadal jako pionierzy w Portugalii, uruchamiany drugi w kraju park hybrydowy, wykorzystujący wiatr i słońce regionu w celu zwiększenia wykorzystania energii odnawialnej. Projekt ten jest częścią strategii EDP mającej na celu dalsze przyspieszanie krajowej transformacji energetycznej, czy to poprzez inwestowanie w nowe projekty odnawialne, czy też optymalizację tych, które już służyły regionom, w których się znajdują. Będziemy nadal rozwijać projekty hybrydowe w Portugalii i spodziewamy się wdrożyć kolejne 700 MW w podobnych przedsięwzięciach w nadchodzących latach - podkreśla Hugo Costa, szef EDP Renewables w Portugalii.

Hybrydyzacja istniejących aktywów, poprzez połączenie technologii takich jak wiatr, energia słoneczna i wodna, jest jedną z głównych dróg rozwoju odnawialnych źródeł energii. Przynosi ona szereg korzyści dla sektora: zwiększoną wydajność projektu, wykorzystanie i współdzielenie istniejącej infrastruktury elektrycznej, promowanie stabilności kosztów oraz zmniejszenie wpływu na środowisko i krajobraz.

W styczniu 2023 r. EDP uruchomiła już pierwszą hybrydę wiatrowo-solarną na Półwyspie Iberyjskim, dodając elektrownię fotowoltaiczną Mina de Orgueirel do farmy wiatrowej Mosteiro w gminie Guarda. Projekt ten wyprodukował 37,4 GWh w pierwszym roku działalności, czyli energię elektryczną wystarczającą do zaopatrzenia 11 tysięcy gospodarstw domowych. W ciągu tego pierwszego roku uniknięto również emisji 19 tysięcy ton CO2 do atmosfery. Oprócz hybryd działających w Portugalii, firma była również pionierem w instalacji pierwszych projektów hybrydowych w Hiszpanii i Polsce (Konary).

EDP ma obecnie projekty hybrydowe o łącznej mocy ponad 1600 MW będące w trakcie przygotowania lub rozwoju w Portugalii i Hiszpanii. Są one w różnych fazach realizacji, a ich uruchomienie nastąpi w ciągu najbliższych kilku lat. Firma zamierza nadal inwestować w podobne projekty we wszystkich lokalizacjach, w których działa. 

O EDP Renewables (EDPR)

 

EDP Renewables (Euronext: EDPR) jest czwartym pod względem wielkości producentem energii odnawialnej na świecie, z obecnością na 28 rynkach w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej oraz w regionie Azji i Pacyfiku. Główna siedziba EDPR znajduje się w Madrycie. Spółka prowadzi ponadto biura regionalne w Houston, São Paulo i w Singapurze oraz dysponuje najwyższej klasy aktywami i zdolnością operacyjną lidera rynkowego w branży energetyki odnawialnej. Wśród aktywów spółki znajdują się lądowe farmy wiatrowe, elektrownie fotowoltaiczne na skalę przemysłową, rozproszone morskie farmy wiatrowe (realizowane w ramach OW – joint venture, w którym EDPR ma połowę udziałów) oraz technologie wspierające rozwiązania odnawialne, w tym akumulatory i zielony wodór.

Zorientowana na pracowników polityka EDPR zaowocowała przyznaniem spółce wyróżnień Top Workplace 2022 w USA i Top Employer 2022 w Europie (w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Rumunii, Portugalii i Polsce) oraz w Brazylii, a także umieszczeniem jej na prestiżowym Bloomberg Gender Equality Index. 

EDPR należy do EDP (Euronext: EDP), lidera transformacji energetycznej, który przykłada szczególną wagę do dekarbonizacji. Oprócz silnej obecności w branży odnawialnych źródeł energii (za sprawą EDPR i projektów z zakresu hydroenergetyki) EDP ma ugruntowaną obecność jako dostawca mediów na terenie Portugalii, Hiszpanii i Brazylii, wliczając w to takie obszary, jak sieci energetyczne, dedykowane rozwiązania dla klientów i zarządzanie energią.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę