aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

EDP Renewables inauguruje nowy hybrydowy projekt energii słonecznej i wiatrowej w Portugalii

20 lutego 2024
EDP Renewables inauguruje nowy hybrydowy projekt energii słonecznej i wiatrowej w Portugalii

 - Instalacja fotowoltaiczna zainstalowana obok działającej farmy wiatrowej niemal podwaja produkcję energii odnawialnej w tej lokalizacji i przyspiesza transformację energetyczną w centralnej części kraju.

- Projekt jest drugą hybrydową instalacją w Portugalii. Ilość energii elektrycznej dostarczonej przez pierwszy tego typu projekt po roku działania wystarczyła do zasilenia 11 tysięcy domów.

- Warto dodać, że analogiczną instalację firma uruchomiła we wrześniu w Konarach (Wielkopolska) wykorzystując tzw. cable pooling, gdzie dołożono nowe moce do tego samego łącza. Dzięki temu nie trzeba inwestować w sieć a odnawialne źródła (słoneczne i wiatrowe) współpracują ze sobą. Instalacja w Konarach jest pierwszym tego rodzaju projektem w Polsce.

EDP Renewables, wiodący światowy gracz w rozwoju projektów wiatrowych i słonecznych, oddał do użytku drugi park hybrydowy w Portugalii. W tej samej lokalizacji łączy on energię wiatrową i słoneczną, praktycznie podwajając zdolność do produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. 

Obok farmy wiatrowej São João, działającej od 2008 r. o mocy 22,8 MW, zainstalowano fotowoltaiczną elektrownię słoneczną Monte de Vez o mocy 21 MW i szacowanej rocznej produkcji 31,4 GWh. Łącząc obie technologie, kompleks ten może obecnie produkować razem 79 GWh energii odnawialnej, co wystarcza do zaopatrzenia 23 tysięcy rodzin w regionie rocznie.

Dzięki instalacji 36 tysięcy paneli obok 13 turbin wiatrowych a tym samym poprzez komplementarność produkcji energii wiatrowej i słonecznej, możliwe jest bardziej wydajne wykorzystanie istniejącej sieci elektrycznej i bardziej spójne dostarczanie energii. Ten odnawialny kompleks energetyczny pozwoli również uniknąć emisji 40 tysięcy ton CO2 rocznie, co przyczyni się do dekarbonizacji regionu.

Parki te, zlokalizowane w gminach Penela w dystrykcie Coimbra i Ansião w dystrykcie Leiria, są częścią inwestycji EDP w centralnej części kraju, gdzie firma produkuje już ponad 280 MW energii wiatrowej.

 - Jesteśmy dumni, że, nadal jako pionierzy w Portugalii, uruchamiany drugi w kraju park hybrydowy, wykorzystujący wiatr i słońce regionu w celu zwiększenia wykorzystania energii odnawialnej. Projekt ten jest częścią strategii EDP mającej na celu dalsze przyspieszanie krajowej transformacji energetycznej, czy to poprzez inwestowanie w nowe projekty odnawialne, czy też optymalizację tych, które już służyły regionom, w których się znajdują. Będziemy nadal rozwijać projekty hybrydowe w Portugalii i spodziewamy się wdrożyć kolejne 700 MW w podobnych przedsięwzięciach w nadchodzących latach - podkreśla Hugo Costa, szef EDP Renewables w Portugalii.

Hybrydyzacja istniejących aktywów, poprzez połączenie technologii takich jak wiatr, energia słoneczna i wodna, jest jedną z głównych dróg rozwoju odnawialnych źródeł energii. Przynosi ona szereg korzyści dla sektora: zwiększoną wydajność projektu, wykorzystanie i współdzielenie istniejącej infrastruktury elektrycznej, promowanie stabilności kosztów oraz zmniejszenie wpływu na środowisko i krajobraz.

W styczniu 2023 r. EDP uruchomiła już pierwszą hybrydę wiatrowo-solarną na Półwyspie Iberyjskim, dodając elektrownię fotowoltaiczną Mina de Orgueirel do farmy wiatrowej Mosteiro w gminie Guarda. Projekt ten wyprodukował 37,4 GWh w pierwszym roku działalności, czyli energię elektryczną wystarczającą do zaopatrzenia 11 tysięcy gospodarstw domowych. W ciągu tego pierwszego roku uniknięto również emisji 19 tysięcy ton CO2 do atmosfery. Oprócz hybryd działających w Portugalii, firma była również pionierem w instalacji pierwszych projektów hybrydowych w Hiszpanii i Polsce (Konary).

EDP ma obecnie projekty hybrydowe o łącznej mocy ponad 1600 MW będące w trakcie przygotowania lub rozwoju w Portugalii i Hiszpanii. Są one w różnych fazach realizacji, a ich uruchomienie nastąpi w ciągu najbliższych kilku lat. Firma zamierza nadal inwestować w podobne projekty we wszystkich lokalizacjach, w których działa. 

O EDP Renewables (EDPR)

 

EDP Renewables (Euronext: EDPR) jest czwartym pod względem wielkości producentem energii odnawialnej na świecie, z obecnością na 28 rynkach w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej oraz w regionie Azji i Pacyfiku. Główna siedziba EDPR znajduje się w Madrycie. Spółka prowadzi ponadto biura regionalne w Houston, São Paulo i w Singapurze oraz dysponuje najwyższej klasy aktywami i zdolnością operacyjną lidera rynkowego w branży energetyki odnawialnej. Wśród aktywów spółki znajdują się lądowe farmy wiatrowe, elektrownie fotowoltaiczne na skalę przemysłową, rozproszone morskie farmy wiatrowe (realizowane w ramach OW – joint venture, w którym EDPR ma połowę udziałów) oraz technologie wspierające rozwiązania odnawialne, w tym akumulatory i zielony wodór.

Zorientowana na pracowników polityka EDPR zaowocowała przyznaniem spółce wyróżnień Top Workplace 2022 w USA i Top Employer 2022 w Europie (w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Rumunii, Portugalii i Polsce) oraz w Brazylii, a także umieszczeniem jej na prestiżowym Bloomberg Gender Equality Index. 

EDPR należy do EDP (Euronext: EDP), lidera transformacji energetycznej, który przykłada szczególną wagę do dekarbonizacji. Oprócz silnej obecności w branży odnawialnych źródeł energii (za sprawą EDPR i projektów z zakresu hydroenergetyki) EDP ma ugruntowaną obecność jako dostawca mediów na terenie Portugalii, Hiszpanii i Brazylii, wliczając w to takie obszary, jak sieci energetyczne, dedykowane rozwiązania dla klientów i zarządzanie energią.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

W dniu 23 maja 2024 r., w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się...

W Afryce Północno-Zachodniej (kraje Maroka, Algierii, Tunezji) wg prognozy sprze...

Nieuczciwe praktyki wielkich zgranicznych sieci handlowych to nie tylko problem ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę